AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

2020'ye Sil Baştan Başlamak 

A+A-

Koca bir yılı geride bıraktığımız şu günlerde nasıl geçtiğini anlamadığımız belki de acısıyla, tatlısıyla hüznüyle, iyisiyle yaşadığımız, koskoca bir yılı geride bıraktık.

Daha dün gibi hatırlıyorum 2019 girdiğimiz dakikaları ve aklımdan geçen ne kadar çabuk bittiği. Geride bıraktığımız sadece bir yıl değil tabi ki.
Yaşadığımız her şey geride bıraktık. Olumlu yada olumsuz yaşadıklarımızı geride bırakabilecek miyiz? buda bir soru işareti elbette. Kayıplarımızın, kazançlarımızın etkisi bir ömür boyu sürecek. Bu etki kimilerimizde tecrübe olarak kalacak kimilerimizde ise durmadan tekrarlanacak. Kendilerini hep bir yerlerde haklı çıkarmaya çalışanlarda bu durum değişmeyecek çünkü hala haklı olacaklar kendilerince. Oysaki önemli olan resme genel bir bakışla bakabilmek. Yani yaşadığımız olumlu ve olumsuz her şeyden ders çıkarabilmek. Yoksa yeni bir yılın inanın hayatımızda hiçbir değişikliğe sebep olmayacak. Yenilikler istiyoruz fakat kendimizi değiştirmeden hatalarımızı görmeden bu mümkün  değil. Bunu bir gurur meselesi haline getirip tükürdüğümü yalamam, geri atmam diyerek, kendi hırsıyla savaşan bir çok insan yenilikleri yeni yılda da göremeyecek. Yeni yılda en önemlisi bu cesareti gösterip kendimizi eleştirebilmek diye düşünüyorum.
Kendi adıma söyleyebilirim ki çok zor olduğunu düşünmüyorum. Eğer biz bugün kendi hatalarımızı ve yanlışlarımızı görmezsek, hayat bize zaten hiç hazır olmadığımızda bunu önümüze serecek. Bunu çevrenizle ya da bir başkasıyla paylaşmak zorunda değilsiniz kendimize bile itiraf etmemiz çok büyük bir adım olacaktır diye düşünüyorum. Hayatta bir çok şeye maddi bedel öderken gerçekten koca bir yılda ödediğimiz, yaptığımız yanlışlardan ya da yanlış anlaşılmalardan doğan üzücü durumlara verdiğimiz manevi değerler, manevi yıpranmalar bunların telafi etmek ya da tekrar yapmamak için kendimize bir şans vermeliyiz. Bu hayatın tekrarı yok bence yol yakınken yeni bir yıla kendimizle oturup tamamlanmamış yarım kalanları tamamlayalım.
Şimdi ben yaşam için ne verdim demenin tam da zamanı, sil baştan yaşamanın tam zamanı. Kendimize yabancılaştığımızda herkese yabancılaştığımızı unutmayalım. Herkese 2020 yılının sağlık, huzur, mutluluk, kayıplarımızın az olduğu, kazançlarımızın da sonrasında kaybetmeyeceğimiz güzelliklerin olacağı kazançlar olmasını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar