TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

2020’ye umutla bakmak 

A+A-

Yeni yıla sayılı günler kala 2019’da Aydın futbolunun nereye geldiği, nereye gelemediğini anımsadım bir an. Başarılar futbolun olmazsa olmazı. Aslında tek başarı alınan kupalar ya da şampiyonluklar değildir ama artık bu şehrin bunlara ihtiyacı olduğu aşikar. 

Gelelim tamamlamak üzere olduğumuz 2019 yılına. Yerel başarılar tabi ki güzel. Amatör Süper Lig, 1. Amatör ya da 2. Amatör Lig şampiyonlukları tebrik edilmesi gereken başarılar. Ama bizim artık önümüze ciddi olarak profesyonel ligleri hedef olarak koymamız gerek. Şimdiye kadar koyulan ama başarıya ulaşmayan hedefleri bir kenara bırakmak şartıyla.

Profesyonel ligden kastım ilk etapta tabi ki 3. Lig. Halihazırda Nazilli Belediyespor A takımı ile 7 Eylül Gençlikspor ve yine Naz-Naz’ın Kadın Futbol Takımları, futbolda şehrin profesyonel temsilcileri. 1 milyonu aşmış nüfusuyla gerçekten 3 tane profesyonel takım yeterli mi Aydın’a? İşin bir de şu yönü var. Bu duruma alıştık mı acaba?

Bölgesel Amatör Lig’de şuan Yıldızspor ile Sökespor mücadele ediyor. BAL’dan bir takımın çıkabileceğini göz önüne alırsak özetle bu sene bir ekibi yollamadık mı 2020-2021 sezonunda da yine bu cümleleri kullanacağız. Umarım sene sonunda 3. Lig’de bir temsilcimiz daha olur. 

Ama artık şu zihniyetin bir şekilde değişmesi lazım. ‘Biz yapamadık kimse yapmasın’, ‘Ben beceremedim onlar neden becersin?’. Bu düşünceler takibi Aydın futbolunun tamamında yok. Yüzdeye vursak belki yüzde 20’dir. Ama yine de var. Kimse o takım yaptı biz de örnek alalım diyemez mi? Dönüp dolaşıp aynı statlarda maçlar izleyip, diğer illerin Süper Lig’deki takımlarını internetten takip edip skorlarına baktığımız günlerden sıkılmadık mı?

Tabi ki amatör futbol göz bebeğimiz. Her şeyin temelleri birçok zaman buralarda atılıyor. Heyecanı da tadı da başka oluyor. Yapılan fedakarlıklarla da saygıyı hak ediyor. Ancak bu şehir 2. Ligi de 1. Ligi de hatta Süper Ligi de kaldırabilecek kapasitede olduğunu uzun yıllar önce gösterdi. Artık silkelenip kafamızı üst liglere çevirme vakti çoktan geldi. 2019’u geride bırakacağımız son günlerde, geçmişten alacağımız derslerle 2020’ye girme umuduyla. 

Takımlarımızın bölgesel, hatta ulusal bazda şampiyonluklarını kutlamak, doğru planlamalar, doğru yöneticiler ve doğru alt yapı ile çok da zor değil. Hani her sohbette şurası kadar bile olamadık diyoruz ya. İşte orası kadar olmak için oraya bakmayı deneyelim bir kez. Hem bölgemizde hem de Türkiye’nin birçok ilinde onlarca örnek var. Bizim yakın dönemde 2.Lig’de konuk ettiğimiz takımların bugün Süper Lig’de nasıl yer aldığını düşünelim mesela. İmkansız değil anlayacağınız. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar