24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutlayamıyoruz

24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutlayamıyoruz

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan ve Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener, yerel basının içinde olduğu ekonomik darboğaz nedeniyle 24 Temmuz Basın Bayramı’nın kutlanamayacak hale geldiğine değindi. 

A+A-

(HABER MERKEZİ) Ulucan, yeni bir meslek yasanın çıkması gerektiğine dikkat çekerken Şener de yerel basına teşvik paketleri ile destek verilmesini istedi.

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Ulucan, yaptığı yazılı açıklamada, 24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle her yıl kutlanan ve “Basın Özgürlüğü” günü diye de anılan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın, kutlanacak bir gün olmaktan çıktığını söyledi. 

DOĞRU HABER ALMA HAKKI GASP EDİLDİ
Modern dünyada her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olarak görüldüğüne değinen Ulucan “Türk medyası, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında bu yıl da geçen yıl olduğu gibi 157’nci sıradadır. Net bir şekilde ifade etmek gerekirse, Türk Basınının hali içler acısıdır” dedi. Günümüzde sansürün adının değişip ekonomik baskı olduğunu ifade eden Ulucan, açıklamasında Yasama, Yargı ve Yürütme’nin ardından dördüncü kuvvet diye anılan gazetecilik mesleğinin, ekonomik zorluklarla başa çıkmak için mücadele verilen bir dönemde, yapılan kanun değişiklikleri ile daha da darboğaza sokulmakta olduğunu, halkın doğru haber alma hakkının gasp edildiğini ifade etti.

‘YANDAŞ, CANDAŞ, KANDAŞ’ YAYGINLAŞIYOR
Açıklamasında son yıllarda eleştiriye tahammülü olmayan bir idareci profili ortaya çıktığına da değinen Ulucan, “Ellerindeki ekonomik güç ile ‘yandaş, candaş, kandaş’ diye tabir edilen bir medya profili oluşmuştur. İkinci Meşrutiyet ile birlikte 24 Temmuz 1908’de gazetecilerin sansür memurlarını gazetelerine sokmayarak gazetelerini sansürün denetimi olmaksızın yayımlamalarının anılması olan bu onurlu direniş gününün yıldönümünde sansür ve oto-sansür, gazetecilerin hapis, işsizlik, patronaj veya siyasi baskılarla bezdirilmesi ile başka bir boyut kazanmış durumdadır. Gazetecilik “Halkla ilişkiler” mesleği değil, kamu adına görev yapan, kamuyu denetleyen, kamu adına hesap soran bir meslektir. Böylesine Kut’lu bir mesleğin en büyük destekçisi de doğru haber alma hakkı gasp edilen halkımız olmalıdır. Yeni bir meslek yasası çıkmadan, gazetecileri ilgilendiren ekonomi ve ceza yasaları değişmeden bu günü kutlamayacağız” ifadelerini kullandı.


EN ZOR GÜNLERİ YAŞIYORUZ
Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Semra Şener de 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla açıklama yaptı. Şener, açıklamasında yerel basının şu anda en zor günlerini yaşadığını ifade etti. Şener, ‘borcu yoktur’ yazısının istenmesi ve bunun yanında icra ilanlarının yayımlanmaması nedeniyle yerel basının sıkıntı yaşadığını ifade ederek, “Kamu kurum ve kuruluşları ihalelere çıkamıyor. Haliyle yatırım da olmuyor. Yatırım olmayınca bu ilanlar da azalıyor. Özel ilanlara da yüklenmek çok zor. Tüm özel işletmelerde de küçülme var” dedi. Borcu yoktur yazısının uzatılması konusunda çok mücadele verdiklerine değinen Şener “Borcu yoktur yazısı olmadığı için basının ilan gelirlerine el konuldu. Bu nedenle gazeteler ne personel maaşlarını ödeyebiliyor ne de matbaa giderlerini karşılayabiliyor. Kişisel borçlarda bile gelirin 4’te 1’ne haciz uygulanır. Ama şu anda gelirlerin tamamına el konuyor” diyerek gazetelere yapılan ödemelerin direk borca karşılık el konulmasına değindi. 

CAN SUYUNA İHTİYAÇ VAR
Hükümetin acilen basınla ilgili bir teşvik paketi yayınlaması gerektiğini, bunun da SGK indirimleri ya da birkaç çalışanın giderlerinin teşvik olarak karşılanması gibi uygulamalar olabileceğine değinen Şener gazetelerin üzerindeki yükün alınması gerektiğini söyledi. Bu önlemlerin acil yapılması gerektiğinin de altını çizen Şener, “2 ay bile çok geç olabilir. Ağustos’ta bu işin başlaması lazım. İkinci bir ödemede kurumlar BİK’ten yine para alamazlarsa zor bir süreç yaşanacak” ifadelerini kullandı.

MATBAA MASRAFLARI ÖDENEMEYECEK DURUMDA
Önceki dönemlerde yaşanan sıkıntıların daha çok manevi sıkıntılar olduğunu, şimdi ise maddi sıkıntıların bunların önüne geçtiğini söyleyen Şener, sıfır gelirle bir adım bile ilerlenemeyeceğini belirterek, “Birçok gazete matbaa masraflarını ödeyemeyecek durumda ve bu gazetelerin sadece 3 gün üst üste çıkmama hakları var. Bu 3 günden sonrasında ilan haklarını kaybediyorlar. Bu sıkıntılarla gelen 24 Temmuz’u biz Basın Bayramı olarak kutlayamıyoruz. 24 Temmuz’un teşvik paketi için bir vesile olmasını diliyorum. TGF ve AGC olarak basın kuruluşlarının yanındayız" dedi.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.