3 ilçede balon balığı kuyruğu alınıyor

3 ilçede balon balığı kuyruğu alınıyor

Balon balığı türlerinden "lagocephalus sceleratus" avcılığı yapan balıkçılara ödenen ve 2020’de 5 lira olan ücret 12,5 liraya çıkarılırken Aydın’da da 3 ilçede kuyruk alım noktası hizmet veriyor. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye kara sularında yayılım gösteren yabancı istilacı balon balıklarının popülasyonlarının ve stoka katılım oranlarının düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılması, sucul biyolojik çeşitliliğin ve stokların korunması, kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanılabilirliğinin sağlanması hedefiyle balon balığı avcılığını destekliyor.  Geçerli ruhsat tezkeresine sahip balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılık faaliyeti yapan ve istilacı balon balığı türlerini avlayan balıkçılara adet başına yapılacak doğrudan destekleme ödemesinde düzenlemeye gidildi. 


ÜCRET ARTIRILDI 
Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanırken karara göre belirlenen adet sınırı düşürülürken adet başına yapılacak destek tutarı ise yükseltildi. Buna göre, balon balığı türlerinden "lagocephalus sceleratus" avcılığı yapan balıkçılara 200 bin adede kadar (200 bin adet dahil) adet başına 12,5 lira destekleme ödemesi yapılacak. Diğer balon balığı türlerine ise 1 milyon adede kadar (1 milyon adet dahil) adet başına 2,5 lira ödeneceği kaydedildi. 


AYDIN’DA 3 NOKTADA ALIM VAR
Öte yandan denize kıyısı olan iller arasında yer alan Aydın’da da balon balığı avcılığı kapsamında kuyruk alım noktası belirlendi. Buna göre Kuşadası, Söke  ve Didim’deki İlçe Tarım Müdürlükleri’nden alım gerçekleştiriliyor. Öte yandan Balon balığı avcılığı yapacak balıkçı gemilerinde ihtiyaç duyulacak koruyucu eldiven, sızdırmaz poşet ve benzeri malzemelerin bulundurulmasının zorunlu olduğu, balıkların ise sadece il müdürlüklerince belirlenen noktalardan karaya çıkartılabilceği kaydedildi. Ayrıca destekleme kapsamında avlanacak balon balıklarının bütün veya kuyruk olarak karaya çıkartılacağı ve karadaki bertaraf işlemlerinin sadece müdürlükler aracılığıyla gerçekleştirileceği de belirtildi. 


 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler