300 yıllık kale ziyaretçilerini selamlıyor

300 yıllık kale ziyaretçilerini selamlıyor

Cincin Kalesi, Cihanoğlulları Beyliği’nden kalan ender yapılardan biri olarak varlığını sürdürüyor.

A+A-

TUĞBA AYDIN - Koçarlı'ya bağlı Cincin Mahallesinde bulunan Cincin Kalesi, Cihanoğlu Beyliği’nin halkının güvenliğini ve çevre üzerindeki ekonomik denetimini sağlamak amacıyla 18’inci yüzyılda Cin Bey tarafından yaptırıldı. Kale, moloz taş ve malzeme ile inşa edildi.

Osmanlı Devleti'nde merkezi yönetimin zayıflayarak bölgesel derebeyliklerin ön plana çıktığı 18’inci yüzyılda Aydın çevresinde hakimiyet kurmuş iki aileden biri olan Cihanoğulları Beyliği’nin Cihanoğlu Kulesi, Cincin Mahallesi’nde bulunduğu için zamanla mahalle ile anılmaya başlandı.

1753'te Koçarlı Dedeköy'de Cihanoğlu Hacı Mehmet tarafından mevcut bir yapının yerine yaptırılan Dedeköy Cihanoğlu Camii, 1756 tarihli Aydın Cihanoğlu Camii ve medresesi, Koçarlı Cihanoğlu Camii, 1763-1764 yıllarında  Koçarlı'da caminin ve aile konağının yanında inşa ettirilen gözetleme ve savunma amaçlı kullanılan Cihanoğlu Kalesi, beyliğin gücünün simgeleri oldu.

Koçarlı ilçe merkezinden 10 kilometre uzaklıkta bulunan Cincin Kalesi, günümüze kadar ulaşabildi ancak mahalle sakinlerinin kalenin bir kısmını koyun ağılı olarak kullanması ve sur duvarlarının ilgisizlik nedeniyle yavaş yavaş yıkılması, tarihi yapının geleceğini tehlikeye düşürüyor.

2-043.jpg300-yillik-kule-ziyaretcilerini-selamliyor-220676-3f77b38c18fed8eed2d18a4b7ab3971f.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.