385 sağlık çalışanı vefat etti  

385 sağlık çalışanı vefat etti  

Aydın Tabip Odası Başkanlığı, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada koronavirüs salgını sürecinde 385 sağlık çalışanının vefat ettiğini bildirdi. 

A+A-

 

KIYMET SARIYILDIZ- Aydın Tabip Odası Başkanlığı yönetimi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla  yaptığı açıklamada taleplerini dile getirdi. Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Adalet Çıbık, koronavirüs salgını sürecinde sağlık çalışanlarının yaşadığı zorluklardan da söz etti. Pandemi sürecinde hayatını kaybeden  başta Dr. Esat Ülkü olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına Allah’tan rahmet dileyen Çıbık, “Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarına karşılık salgının başlangıcından itibaren 150 binden fazla sağlık çalışanı hastalanmış ve 385'i vefat etmiştir. Ağır çalışma koşulları hekim ve sağlık çalışanlarında tükenmişlik yaratmıştır. İnsan hakları ve Uluslararası Çalışma Haklarına aykırı olarak emeklilik, izin ve istifa hakları ellerinden alınan sağlık çalışanlarının özlük hakları ve çalışma koşulları pandemi süresince kötüleşmiştir. Yitirdiğimiz 385 sağlık emekçisi ile dünyadaki en yüksek kayıp rakamlarına ulaşmış durumdayız. Başta kaybettiğimiz oda başkanımız Dr. Esat Ülkü olmak üzere hepsini saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz” dedi. 

“TIP FAKÜLTELERİNİN AÇILMASI DURDURULSUN”
Sağlık çalışanlarının taleplerini dile getiren Çıbık, Kovid-19’un meslek hastalığı olduğunu ve önerdikleri yasa tasarısını kabul edilmesi gerektiğini ifade etti. Sağlık örgütlenmesinin sağlanması gerektiğini söyleyen Çıbık, “Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili "Sağlıkta Şiddet Yasası" çıkarılsın. Emekliliğimize de yansıyacak temel ücret ile ekonomik ve özlük haklarımız iyileştirilsin. Özgür ve bilimsel çalışma ortamı için meslek örgütleri üzerindeki baskılara son verilsin. Liyakatsiz atamalar, tıp sözleşme dayatmaları, tıp eğitimini niteliksizleştiren, altyapısı uygun olmayan tıp fakültelerinin açılması durdurulsun. Asistan hekimlerin çalışma şartları ve saatleri insani ölçütlere göre düzenlensin ve uygulansın” ifadelerini kullandı. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.