AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

4. PİK alarmı: Vakalar artıyor

A+A-

Normalleşme sürecine geçtiğimiz günlerde özellikle Kurban bayramında, tatil beldelerinde yoğunluktan dolayı vaka artışlarında patlama yaşandı. Buda akıllara tekrar kapanmanın olacağını getirirken esnafı telaş sardı. Türkiye’de son 24 saatte 224 bin 198 koronavirüs testi yapıldı, 16 bin 809 kişinin testi pozitif çıktı, 63 kişi hayatını kaybetti.
Aşı ile güvence altına alınmadan salgının ülke gündeminden düşmeyeceğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir yandan topluma aşı olma çağrısı yaparken diğer yandan vaka sayılarının artmasından endişe duyduğunu saklamıyor. Çözümün ilk fırsatta aşı olduğunun altını çizen yetkililer Türkiye dünyaya genelinde iki dozu tamamlayanlar sıralamasında 49. sırada yer alıyor. Bayram nedeniyle memleketlerine giden vatandaşlar özellikle Anadolu illerinde vaka sayılarının artışına sebep olduğu gözleniyor.
Akıllardaki en büyük soru tekrar kapanmayı kim kaldırabilir? Yaklaşık 1,5 yıldır bir açık, bir kapalı esnaf normalleşme sürecinde hareketlenme yaşarken tekrar bir kapanmadan oldukça büyük zarar görecek. Bununla birlikte okulların açılması öğrenciler için yine tehlike arz edecek. Eylül ayı itibariyle okulların açılmasının çok önemli olduğunu söyleyen Türk Tabipleri Birliği Başkanı, öğretmenlerin aşılanmasının bir an evvel tamamlanması çağrısında bulunuyor. Eğer biz tedbirlere uymazsak sonbaharda okullarımızı gönül rahatlığı ile yüz yüze eğitime açma konusunda zorlancak gibi görünüyor.
Pandemi bitti gibi bir algı oluşsa da salgın bitmedi ve sağlığımızı tehdit eden bir diğer virüs Delta varyantı, korkutmaya devam ediyor. Temmuz başında 4 bin 500’ün altına inen günlük vaka sayısı, 11 bini aşmış durumda. Delta varyantında yüzde 60 daha fazla. Bu da vaka sayılarının artmasındaki önemli nedenlerden biri olarak kabul ediliyor. 1 Temmuz'da kısıtlamalar kaldırıldı. Toplumun bir kısmı da tedbirleri bir kenara bıraktı. Bu da vakaların istenildiği kadar azalmasına engel oldu. Daha hızla yayılan Delta varyantanına engel olmak için, sosyal mesafeyi 2 metreye çıkarmamız gerekiyor. Kalabalıklara girmememiz gerekiyor. Maske, mesafe ve hijyene delta varyantından dolayı devam etmemiz şart. İkincisi aşılama elimizde önemli bir silah. Ama aşıda deltaya karşı başarılı olabilmek için mutlaka çift doz aşı yapmak zorundayız.
Her şeyden önce sağlığımız ve sevdiklerimiz için daha dikkatli ve duyarlı olmalıyız. Dördüncü pik ile karşı karşıya olduğumuz bugünlerde tehlike devam ediyor. Şartla daha da sıklaşacak ve bu durumda birkaç yıl daha maske takmamız gerekecek. Aşı ise en büyük silahımız. Sağlığımız ve geleceğimiz için tedbirleri almaya devam edelim. Sağlıkla kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar