(MURAT TAN) AK Parti’nin sebze ve meyve fiyatlarının düşürülmesi için Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri aracılığıyla uygulamaya koyduğu tanzim satış noktalarının Aydın’da kurulup kurulmayacağı merak konusu olurken, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıl önce hayata geçirilen Ege-Et Projesi Türkiye’ye örnek oldu.

Aydın’da Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından 2014 yılında hayata geçirilen ve halihazırda il genelinde 15 noktada şubesi bulunan Ege-Et, hükümetin ileride markete dönüştürmeyi planladığı tanzim satış projesindeki amacına 4 yıldır hizmet ediyor.

Aydın’da halihazırda Efeler’de Kurtuluş, Balık Hali, Çarşamba ve Mimar Sinan şubelerinin yanı sıra Kuyucak, Köşk, Koçarlı, Çine, Nazilli, İncirliova, Söke, Germencik, Didim, Sultanhisar ve Kuşadası şubelerinde vatandaşa hizmet veren Ege Et şubeleri, hükümet eliyle ileride hem üreticinin hem de tüketicinin kazanması için markete dönüştürülmesi amaçlanan tanzim satış projesine, 2014’ten bu yana cevap veriyor.

“EGE-ET SAYESİNDE PİYASA DENGELENDİ”

Hükümetin belediyeler aracılığıyla uygulamaya koymayı planladığı tanzim satış projesini çağrıştırmasıyla yeniden gündeme gelen Ege-Et projesi hakkında Hedef Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Bizimkinin ismi tanzim satış ofisleri değil. Biz ilk önce Aydın genelinde 15 nokta Ege- Et şubesi kurduk. Biz bunu aradaki aracıyı çıkartmak ve çiftçimizi, köylümüzü desteklemek için yaptık. Aradan aracıyı çıkartınca hem üretici kazandı, hem de tüketici kazandı. Hem de en önemlisi büyükbaş üretimi de devam etti. En önemli unsur buydu. Biz bu Ege- Et şubelerinde bazı kooperatiflerden aldığımız peynir, ürettikleri yoğurt gibi temel gıda maddelerini de satıyoruz. Bunları kooperatiflerden alma sebebimiz de yine bölgemizin çiftçisini ve üreticisini desteklemektir. Bizim Ege-Et’te satışa sunduğumuz etler de gayet hijyenik olarak tüketiciye ulaştırılmaktadır ve bölgemizin hayvanlarından temin edilmektedir, ithal et de değildir. Piyasayı da bu sayede dengeledik. Biz piyasadan daha yüksek alım yapıyoruz. Ege-Et sayesinde piyasada böylelikle dengelendi ve insanlar da güvenli bir şekilde ucuz et tüketimine devam ediyor” dedi.

“AKP’NİN ADAYI PARTİSİYLE TERS DÜŞMÜŞTÜR”
Açıklamasında AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş’ın geçtiğimiz günlerde kendisine yönelik ‘Esnafla rekabet yapıyor’ eleştirisini de hatırlatan Çerçioğlu, “15-20 gün önce bizi, ‘Esnafla rekabet yapıyor’ diye bu konuda eleştirdi. Ben kendisine soruyorum; 'Siz şu anda partinizle çelişkiye düşmüyor musunuz?' Demek ki bizim vizyonumuz o kadar geniş ki biz Et ve Balık Kurumu gibi bu işi yapmaya 4 yıl önce başlamışız. Bizi 4 yıl sonra takip ediyorlar. Bu bir sosyal belediyecilik anlayışıdır. AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ‘sosyal belediyecilikle belediyecilik olmaz’ diyor. Tam aksine sosyal belediyecilikle belediyecilik olur. Eğer siz sosyal belediyeciliği unutursanız, bugün bu durumla karşı karşıya gelirsiniz. Aydın’da biz zaten bu durumla karşı karşıya gelmemek için bu gibi projeleri 4 yıl önce başlattık. Yine bundaki amacımız üreticilerimizi ve çiftçilerimizi de mağdur etmemektir. Tarlada bir ürünü kaldıysa, zarar ettiyse biz bu ürünleri de satın aldık ve ihtiyaç sahiplerine, fakir fukarayla garip gurebaya dağıttık. Tam bir sosyal belediyecilik uyguluyoruz. Bugün geldiğimiz noktada AKP’nin adayı kendi partisiyle ters düşmüştür. Biz sosyal belediyeciliği yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü gerçekten vatandaşın ihtiyacı var” diye konuştu.

“SÜT VEREN HAYVANLARIN KESİMİNE ENGEL OLDUK”
İlerleyen süreçte de Ege-Et benzeri projeleri daha da geliştireceklerini kaydeden Çerçioğlu, “Biz 4 yıl önce Çine’ye bağlı Mutaflar Mahallesi’nde kadın kooperatifi kurduk. Kadınlarımızın orada ürettikleri çiçekleri Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak biz satın alıyoruz ve parklarımıza da bunları dikiyoruz. Bundaki amaç da kooperatif kurarak kadınlarımızı güçlendirmek ve iş sahibi yapmaktır. Biz bu proje sayesinde istihdam yaratarak işsizliği de önledik. Yine 2 yıl önce Koçarlı’da Sakız Koyunu Projesi’ni başlattık. Birçok kadın çiftçimize de Sakız Koyunu dağıttık. Sakız Koyunu dağıtmamızdaki neden ise en çok süt veren bir ırk olmasıdır. Bununla beraber bazı mahallelerimizin tam merkezine süt tankları koyduk. Yine biz kooperatiflerle de işbirliği yaparak orada yaşayan köylülerimizin tanka getirdiği sütleri kooperatifler aracılığıyla alıp Ege- Et şubelerinde satışa sunduk. Bu projemizle de yine piyasayı dengeledik. Aracılar piyasa tekelleştiği zaman sütü çok ucuza alıyorlar. Bunda da köylü kaybediyor. Köylümüz para kazanamadığı zaman süt veren hayvanını kesime götürüyor, iş o duruma geldi. Bunların hepsi çok önemli projelerdir” dedi.

“VİZYONUMUZ KENDİLERİNDEN 4 KAT FAZLADIR”

Mustafa Savaş’ın Ege-Et ve benzeri projelerini küçümsediğini vurgulayan Çerçioğlu, “Bunu yapabilmeniz, anlayabilmeniz için vatandaşın içinde olmanız gerekiyor. AK Parti’nin büyükşehir adayı vatandaşın içinde olmadığı için bizim bu projelerimizi anlayıp bilmediği için küçümsedi. Bugün geldiğimiz noktada merkezi hükümet eliyle bunlar yapılmaktadır. Sonuç olarak biz bunları yapmaya 4 yıl önce başladık. Bizim vizyonumuz kendilerinden 4 kat daha fazladır” diye konuştu.

4-yil-geriden-geliyorlar-91145-1a24d159451e1f792474a9323fab47b5.jpg4-yil-geriden-geliyorlar-91145-6c52ec0eaf124783ead4bd4a620935ab.jpg4-yil-geriden-geliyorlar-91145-a7017d7ec463c2aa24d9353c3f802be0.jpg4-yil-geriden-geliyorlar-91145-bde5903d5c3889a6e6b18e419d60731a.jpg


Kaynak: MURAT TAN