497 bekçi yemin etti

497 bekçi yemin etti

Türkiye genelinde çarşı ve mahallelerde görev yapacak 497 bekçi, Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi’ndeki törende yemin ederek mezun oldu. 

A+A-

(ŞERMİN ÇOLAK) Kamu güvenliğinin sağlanmasında genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları amacıyla görevlendirilmek üzere 71 farklı ilden gelen ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan 497 çarşı ve mahalle bekçisi için tören düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Şinasi Dur, bekçi adaylarının yaklaşık 1,5 eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra sertifika almaya hak kazandıklarını kaydetti. Dur, bekçiliğin eski zamanlardaki önemine vurgu yaparak, “Modern çağdaş yapısıyla Eğitim Merkezimizde bekçi kavramıyla halka yakın, halkın problemlerini zamanında çözen, daha insani ve halkın beklediği amaçları karşılayan bekçiler yetiştirmeyi hedefledik. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, insan haklarına saygılı, hukukun üstünlüğüne inanan gençlerimize, toplum psikolojisi, öfke kontrolü, empati ve başarı kazandırmaya yönelik eğitimlerimizin yanında, teorik eğitimlerde verdik” diye konuştu. Dur, yapılan eğitimler hakkında kısa bilgiler verdi.
Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ise, coşkularıyla cesaretlerini belli eden 497 bekçi adayını tebrik ederek sözlerine başladı. Köşger, “Emniyet teşkilâtımız zamanın ruhunu kavrayan, uygar dünyayı anlayan, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler, insan hakları konularında duyarlı elemanlar yetiştirmek misyonunu en iyi şekilde yüklenmiş ve infa etmektedir. Bu misyon doğrultusuna ülkemizin ekonomisi dikkate alınmak suretiyle güvenlik tedbirlerinin ve yatırımlarının en üst seviyede tasarlanması gereği ortaya çıkmıştır. Emniyet müdürlerimizin beşeri kabiliyetlerinin artırılması amacıyla önemli çalışmalar yapıldı ve yapılmaya da devam edilmektedir. Bu çalışmaların son halkası sayın cumhurbaşkanımızın talimatları, bakanlığımızın çalışmaları neticesinde emniyet teşkilatımızın bilgisinde çarşı ve mahalle bekçiliği kurumunun yeniden icra edilmesi ki bugün bu çalışmaların neticesidir” ifadelerini kullandı. 

"BEKÇİLER MAHALLENİN GÖZÜ KULAĞI"
 Bekçilere seslenen Vali Köşger, “En başta aziz milletimize hizmeti kendinize düstur edinmelisiniz. Her daim dürüst olmalı, doğruluktan ayrılmamalısınız. Mesleğinizin özünde vatan sevgisi, insan sevgisi, merhamet, adalet, kötülükle mücadele olduğunu asla unutmamalısınız. Bilmelisiniz ki bekçiler mahallenin gözü ve kulağıdır. Görev yapacağınız mahalleyi, sokağı, caddeyi karış karış bilmeli, tanımalısınız. Bunun için de mahalle muhtarınız, mahalle esnafınız ile irtibat halinde olmalısınız. Mahallenin huzurunu bozanları muhtarlarınız ve emniyet güçleri ile iş birliği içerisinde yetkili birimlere teslim etmelisiniz. Bizi büyük bir millet, güçlü bir devlet haline getiren özelliklerimiz et ve tırnak misali birlik, beraberlik ve kardeşliğimizdir. insanımız bizim için en kıymetli, en değerli varlığımızdır. Biliniz ki bu aziz milletin evlatları bugünden sonra sizlere emanettir” diye konuştu. Konuşmaların ardından çarşı ve mahallelerde görev yapacak 497 bekçi üzerinde Türk bayrağı, Anayasa ve silah bulunan masalara ellerini koyarak yemin etti ve keplerini fırlatmalarıyla tören sona erdi. 

497-bekci-yemin-etti-92782-2cde9ebebd0f3302339f50f597be8c68.jpg497-bekci-yemin-etti-92782-3bdf1630c7e1416a99dc0aec97627c50.jpg497-bekci-yemin-etti-92782-150767103c16f975aef33e888121820e.jpg497-bekci-yemin-etti-92782-c15377a40e3afdf31aa768ab8cb9a9ef.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.