52 yıllık aşk hikâyesi 

52 yıllık aşk hikâyesi 

Nazilli’de yaşayan 52 yıllık evli olan Zeynel ve Birsen Mermer çifti Aydın Hedef Gazetesi’ne kapılarını açarak uzun süren evliliklerinin sırrını anlattı.

A+A-

AYŞE AKTAŞ'IN ÖZEL HABERİ- 'Her şeyin başı saygı ve sevgi’ diyen Mermer çifti Almanya’da gurbetçi olarak çalışarak birbirbirlerine hem eş hem de dost olarak bugünlere kadar gelmişler.

Biraz seni tanıyabilir miyiz Birsen Teyze?
Ben Birsen Mermer. 1947 Nazilli doğumluyum ve 73 yaşındayım. Nazilli’de büyüdüm. 20 yaşında eşim Zeynel ile evlendim ve 1 haftalık evliyken eşim Almanya’da çalıştığı için Almanya’ya gittik. Orada 30 seneye yakın kaldık. Bir kızım ve bir oğlum var. Onları büyüttük evlendirdik ve 1994 senesinde tekrar Nazilli’ye dönüş yaptık. Çocuklarımız Almanya’da. Arada onların yanına gidip geliyoruz. 52 yıllık evliyiz eşimle.

52-yillik-ask-hikyesi-149170-293c71b98815e96d6f73b144e9d394fb.jpg

Birsen teyze Almanya’da çalıştınız mı? Zorluk çektiniz mi?
Almanya’da çocuklarım oluncaya kadar çalıştım. Çocuklarım olduktan sonra da çalışmaya devam ettim. Tabi ki zordu. Dil bilmiyordum yer yabancı. Eşim evlenmeden orada olduğu için daha alışkındı. Orada Türk komşularım vardı aynı apartmanda oturduğumuz. Onlar ben çalışırken çocuklarıma bakmada yardımcı oldu. Ben işteyken eşim evdeyse o bakıyordu. Birçok işte çalıştım, temizlik işlerine gittik, fabrikada çalıştık. Çocuklarımız şimdi orda. Biz Almanya’ya 2 kişi gittik 2 kişi döndük.

Mutlu evliliğin sırrı nedir?
Her şey sabır. Tabi ki tartışmalar oldu, olmayan yok ama karşılıklı anlayış ve sabır her şeyin ilacı. Sabırla, saygıyla her şey yoluna girer. Hem çalıştık hem de yorulduk. Hiç kimse mükemmel değil. İllaki farklı düşünceler oluyor. Biri konuşuyorsa diğer taraf susacak. Özellikle çocuklar olduktan sonra tüm telaşımız onlar oldu; okutalım, büyütelim, meslek sahibi yapalım diye. Şimdi kendi evimizde yaşayıp gidiyoruz. Ara sıra gidip geliyorum yanlarına torunlarımızı evlatlarımız görmek için. Çok şükür bugünümüze.

52-yillik-ask-hikyesi-149170-8f11872078c7e7d8ca476242c71e3fda.jpeg

Zeynel Amca seni tanıyabilir miyiz?
Zeynel Mermer ben. 1937 doğumluyum ve 83 yaşındayım,  Yenipazar’da doğdum. Sonrasında Nazilli’ye taşındık, burada eğitimime devam ettim. Okumayı çok seven bir öğrenciydim. 20 yaşına kadar berberlik yaptıktan sonra askerliğimi yerine getirdim. Almanya’ya işçi alımı vardı; başvurdum ve çıktı. Sonra 1663 senesinde Almanya’ya çalışmaya gittim. 5 yıl çalıştıktan sonra evlenmek istedim ve eşim Birsen ile nasip oldu, evlendik. 2 evladımız var, torunlarımız var. 1994 senesinde Nazilli’ye memleketimize kesin dönüş yaptık.

Yurt dışında çalışmak zor muydu?
Çok büyük zorluklar geçirdik. Birçok yerde çalıştık. Temizlik işlerine de gittik fabrikada da çalıştık. Çok büyük mücadele verdim. İşsiz de kaldım ama ben direndim. Her zaman çalıştım. Eşim de bana çok destek oldu. Beraber sırt sırta verdik hayat mücadelemizi verdik. Çocuklarımızı büyüttük, evlendirdik. Bugünümüze çok şükür diyoruz. 1999’da hac görevimizi yaptık. Allah nasip etti bizlere çok şükür. Hayat inişli çıkışlı. Her zorluğu görüyor insanoğlu. İnsanlar hata yapabiliyor. Önemli olan hatayı anlayıp tekrar yapmamak. Hayatta en sevmediğim şey yalan.

52-yillik-ask-hikyesi-149170-d66cf775fdb90e64fbfd118ef6f70a77.jpeg

Birsen Teyze hiç özgür yaşamayı arzu ettin mi?
Ben baba evinde de özgür her istediğini yapan bir genç değildim. Babam çok disiplinli bir insandı. Evlendim, çok kısa bir süre sonra Almanya’ya geldim. Hiç bir yer bilmiyorsun, gidip gelme bilmiyorsun. Zamanında Zeynel Amca’na çok söyledim bir ehliyet alayım diye, aldırmadı. Dil kursuna bile gitmedim. Âmâ şimdiki aklım olsaydı ısrar ederdim, alırdım ehliyetimi.

Zeynel Amca, Birsen Teyze’nin yapamadıklarını şimdi yapsın ister miydin?
Ben her zaman diyorum, keşke yapsaydı. Keşke gönderseydim zamanında, düşünemedim. Zaten aile çok destek olmamıştı. Tek mücadelemiz çalışmaktı. Birsen için o zaman yapamadığım şeyleri şimdi düşünüyorum. Yanlış yapmışım, keşke gönderseydim. Gençlik çağında bizi yönlendiren olmadı.

Zeynel Amca özel günlerde Birsen Teyze’ye sürprizler yapar mıydın?
Evet, çok severim. Ona sürprizler yapardım, hala yaparım. Doğum günü olsun, evlilik yıl dönümü olsun hiç unutmam. Birsen de unutmaz, yemeğe çıkarız. Almanya’da eğlence günleri de çok olduğu için her zaman çıkardık. Sadece özel günlerde değil her zaman hatırlarım.

Birsen Teyze sen de sever misin?
Tabi ki çok severim, kim sevmez. Ama her şey karşılıklı. Zeynel de değer verir özel günlere ben de. Tek taraflı olsaydı bir yere kadar olurdu. Sadece özel günlerde değil herhangi bir gün bile eşler birbirini hatırlamalı, gönül almalı. Şimdi Zeynel Amcan çok kaliteli şeyler sever. Bazen aldıklarımızı beğenmiyor ben ona hediye parasını veriyorum, gidip kendi beğeniyor. Bazen ben alıyorum.

52-yillik-ask-hikyesi-149170-998bba7dafdd5f6de10324b5645a19b2.jpeg

Birsen Teyze, günümüz çiftlerinde artık tahammül neredeyse yok. Boşanmalar da çok fazla. Siz bu konuda ne söylemek istersiniz. Siz de zor zamanlar geçirmişsiniz?
Bizler de tartıştık. Kavgasız ev mi olur. Tartıştıkça ben giderdim bir odaya otururdum. Hiç konuşmazdım. Sinir geçince, sakinleşince oturur konuşurduk. Her iki taraf da sinirli olduğunda bir taraf susmalı. Bazen Zeynel Amcan susardı ben konuşurdum. Her zaman sabır, saygı ve sevgi. Şimdiki gençler bizlerin bilmediği her şeyi biliyor. İmkanları daha fazla o yüzden. Sabretsinler ve saygı göstersinler birbirlerine.

Zeynel Amca, 52 yıllık evlisiniz. Hiç birbirinizi senin, benim param diye ayırdınız mı?
Hayır, asla. Paramız birdi bizim. Bir evde ayrımcılık olamaz ve bizde de hiç olmadı. Hayatı müşterek yaşadık. İhtiyaçlarımız neyse ihtiyacımız kadarını aldık. Yeri geldik çok yedik, yeri geldi az yedik ama hiç birbirimizden para ayırmadık.

Zeynel Amca gençlere ne tavsiye edersin?
İnsanlar farklı farklı yaratılmıştır. Eşler birbirini tanımalı. Her geçen gün biraz daha tanımalı. Herkes farklıdır. Kardeş bile birbirine benzemiyor ki eş benzesin. Huyunu suyunu öğrenmeye çalışsınlar. Herkesi olduğu gibi kabul etmek lazım. 52 yıllık evliliğimizin sırrı budur. Gençlere de bunu tavsiye ederim. Birbirlerine ilgi göstersinler, sevgilerini hissettirsinler. Her şey zamanında oluyor. Gezsinler, dolaşsınlar. Şimdi biz hastalıktan, ayak ağrılarından artık eskisi gibi çıkıp gezemiyoruz. Sağlıklarının kıymetini bilsinler.

52-yillik-ask-hikyesi-149170-42d8c8d7c16241b01897fb6ad9851315.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.