60 yıldır dinmeyen acı 

60 yıldır dinmeyen acı 

Cumhuriyet tarihinin ilk askeri darbesi 27 Mayıs'ın ardından idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes'in Aydın'ın Koçarlı ilçesindeki çiftliğinin eski çalışanı ile mahalle muhtarı Menderes’i anlattı.

A+A-

Türkiye'nin demokrasi tarihine kara bir leke olarak kazınan, eski Başbakan Adnan Menderes ile çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idam edilmelerinin üzerinden 60 yıl geçti. Çok partili hayata geçilmesinin ardından kurulan Demokrat Partiden (DP) 1950 yılında başbakan seçilen ve 10 yıl iktidarda kalan merhum Menderes'in doğup büyüdüğü Koçarlı ilçesindeki Çakırbeyli Mahallesi girişinde ziyaretçileri, Türk bayrağı ve "Başbakanlarımızdan Adnan Menderes'in köyü Çakırbeyli'ye hoş geldiniz" yazılı tabela karşılıyor. Tabelanın karşısında ise başbakanlığı döneminde Menderes'in sık sık gezdiği çiftliği bulunuyor.
MENDERES’İN ADI KENTTE YAŞATILIYOR
Darbenin ardından 17 Eylül 1961 yılında idam edilen ve Türkiye tarihine "demokrasi şehidi" olarak geçen Menderes'in adı, Aydın’ın hemen her yerinde çeşitli mekanlara verilerek yaşatılıyor. Merhum Menderes'in adı doğduğu kent Aydın'da 2 mahalle, 12 bulvar, 6 cadde, 9 sokak, 5 lise, bazı ilkokullar başta olmak üzere kentteki en büyük üniversite ve stadyuma verildi. Avrupa'nın en yüksek barajı olan Çine'deki baraj da Menderes’in ismini taşıyor. Menderes’in doğup büyüdüğü Aydın’ın Koçarlı ilçesindeki Çakırbeyli Mahallesinin girişine yapılan Adnan Menderes Demokrasi Müzesi ise tamamlandı. Menderes’e ilişkin eşyalar, kullandığı araba ve traktörün yanı sıra o döneme ilişkin materyallerin de sergileneceği müzenin yakın zamanda açılması planlanıyor.
“ÇOCUKLARIMIZA ANLATMAMIZ GEREKİYOR”
Çakırbeyli Mahalle Muhtarı Özer Orçan, Menderes’in köyünün simgesi haline geldiğini, onunla gurur duyduklarını söyledi. Menderes’in anılarıyla yaşadıklarını ifade eden Orçan, “Menderes'in kim olduğunu, bu memlekete neler yaptığını çocuklarımıza anlatmamız gerekiyor. Biz bunu anlatmadığımız sürece, Menderes 5-10 sene sonra belki hatırlanmayacak. Gençler nasıl Çanakkale’ye gidiliyorsa o şehitlerimizi gösteriyorsak, Adnan Menderes'in müzesine de götürerek anlatmamız gerekiyor. Menderes bizim için harika, güler yüzlü bir insandı. Memleketine hizmet eden ve bizleri ovada mal mülk sahibi yapan kişiydi. Menderes bizim için çok büyük değerdir.” diye konuştu.
“BABAMI KAYBETMİŞ GİBİ OLDUM”
Merhum Menderes’in çiftliğinde bahçıvanlık yapan 83 yaşındaki Orhan Demir ise Menderes’in hayatını kaybettiğinde, babasını kaybetmiş kadar üzüldüğünü anlattı. Menderes ile ilgili konuların geçtiği ortamda dahi halen daha hüzünlendiğini aktaran Demir, “Bir daha geri gelmeyeceğini bildiğin varlık, insanlarda ne hissettirir, tarif edilmez... O anları unutmam mümkün değil. Onun hakkında televizyonlarda bile bir şey konuşulduğunda günlerce unutamıyorum, o üzüntüleri. Ben değil bilakis çoğu kimse böyledir. Babamızı kaybetmiş gibi üzüldüm.” diye konuştu.
“İNSANLARI CAHİLLİKTEN KURTARDI”
Menderes’in ülkeye kazandırdıklarıyla vatandaşları cahillikten kurtardığını anlatan Demir, “İnsanları cahillikten kurtarmak için ne gerekiyorsa onu yaptı. Ondan evvelkiler neden yaptırmadı, biz cahil kaldık. Dışarıdan diploma alıp eğitimimi, öyle tamamladım. Sıfırdan bir yere gelmiş gibi olduk. Çok eksiklikler çektik. O adamın getirdiği varlığı ben, günlerce anlatsam tüketemem. O zamanlar il merkezine 2-3 ayda bir gidebiliyorduk, mecburi işlerden dolayı. Yol, köprü, vasıta geçecek yer yok. O gelince her şeyi yaptırdı.” dedi.
“HALKLA YAŞAMAYI SEVEN BİR İNSANDI”
Menderes’in halkın içinden geldiğini ifade eden Demir, “Çok tatlı, güler yüzlü, akıllı hakikaten merhametli, vicdanlı bir adamdı. Kimseyi kırdığını hatırlamam. ‘bey’ diye hitap ederdik. Ben gelsem bile o ayağa kalkardı. Demokrasiyi getirdi. İnsanlar için en güzel varlık o. Halkın içinden gelen, halkla yaşamayı seven bir insandı. O köylü, şehirli, amir, memur ayırmazdı. Bazı iç ve dış mihrakların oyununa gelip de bu adamı yok edip, memleketi yüz sene geri götürdüler. 10-20 sene daha iktidarda kalsaydı neler yapacaktı. Tam imkanlara sahip olup hizmetleri getireceği zaman, çevredekiler çekemedi. Kendi için hiç çalışmadı, hep halkı, memleketi için çalıştı. Bunu kim düşünebilir. Milliyetçilik, demokrasi böyle olur. Benim kadar herkes olabilse diye düşünmüş.” diye konuştu.

60-yildir-dinmeyen-aci-demokrasi-tarihinin-kara-lekesi-235510-9bd905c06a8797a565b586a5bde10776.jpg

60-yildir-dinmeyen-aci-demokrasi-tarihinin-kara-lekesi-235510-2d49e147ea704c853354625d7e3a1b2f.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.