700 balık ekmek çocuklarla buluştu

Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum Projesi” kapsamında Efeler Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu’ndaki öğrencilere balık ekmek dağıtıldı.

Balık tüketimini artırmak, balığı sevdirmek amacıyla Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ‘Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında Efeler  Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu’nda eğitim gören öğrencilere balık, ekmek ücretsiz şekilde dağıtıldı. Düzenlenen programa Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, Efeler İlçe Tarım ve Orman Mehmet Esen, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Özcan, Ahmet Şerife Sanlı Ortaokulu Müdürü Özcan Kardeş, okul öğretmen ve öğrencileri katıldı. 


“BOZDOĞAN’DA BİN KİŞİLİK YAPACAĞIZ”
Farklı ilçelerde de balık ekmek dağıtmaya devam edeceklerini söyleyen Ökdem, yeni nesli balıkla buluşturmayı amaçladıklarını ifade etti. Ökdem, “Bakanlığımızın talimatları çerçevesinde yeni neslin balıkla buluşmasını sağlamak ve sağlıklı beslenmeyi desteklemek amaçlı bu projeyi hayata geçirdik. Balıklarımızı biz hediye olarak temin ettik. Bugün ilk ayağı olan 700 balık ekmeği öğrencilerimizle buluşturduk. Koçarlı’da 500 kişilik dağıtım olacak. Bozdoğan’da bin kişilik yapacağız” dedi.

 


AYDIN’DA YILLIK YAKLAŞIK 26 TON BALIK ÜRETİLİYOR
Balığın tüketimini artırmak amaçlı projelerine devam edeceklerini ifade eden Ökdem, Aydın’da yıllık yaklaşık 26 bin ton balık üretildiğini ifade etti. Üretilen miktarın büyük çoğunluğunun ihraç edildiğini belirten Ökdem, "Amacımız balığın tüketimini artırmak, farkındalık oluşturmak. Yeni nesle balığı tanıtmak. Balığa ulaşımı zor olan nesli özelikle seçiyoruz. Onların da ailesini balık tüketme konusunda teşvik etmesini ve tüketimi artırmayı hedefliyoruz. Takviye olduğu sürece projemize devam edeceğiz. Şu anda aldığımız balıkları Bozdoğan’daki iki firma destek verdi. Bizim Didim’de balık çiftliklerimiz var. Esasen üretimin büyük kısmı orada. Yıllık 22 bin ton Didim’de, 6 bin ton civarında  Bozdoğan’da üretim yapılıyor. Bu miktarın büyük kısmı ihracata gidiyor. İç tüketime ayrılan kısım çok az” diye konuştu. 

 


“BÖYLE PROJELERE DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”
Çocukların sağlığı için anlamlı projelere destek vereceklerini belirten Kendirlioğlu, çocukların yüzlerinin gülmesinden dolayı kendilerinin de mutlu olduğunu ifade etti. Kendirlioğlu açıklamasında, “Balık gerçekten çok sağlıklı bir gıda. Çocukların da bu sağlıklı gıdaya ulaşması adına bizde Efeler Ziraat Odası olarak az da olsa bir katkıda bulunduk. Bu şekilde çocukların sağlıklı gıdaya erişimi bizi mutlu etti. Biz elimizden geldiği kadar böyle bir projenin içinde olmaktan son derece mutluyuz. Böyle projeler olursa destek vermeye hazırız. Bu bizim için önemli” dedi. 

İzlenme: 340

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar