Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

8 MART  DÜNYA  EMEKÇİ  KADINLAR  GÜNÜ

A+A-

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. 
Polis, işçilere saldırdı, fabrikaya giren işçilerin dışarı çıkmalarını engellemek için  barikatlar kuruldu. 
Polisle işçiler arasında mücadele  sürerken, birden fabrikada  yangın çıktı ve giderek yayıldı.
İşte bu kargaşa da  işçiler canlarını kurtarmak için kapılara akın ettiler; ancak barikatlar yüzünden panik başladı ve bu yüzden 129 kadın işçi hayatını kaybetti.

26-27 Ağustos 1910 tarihinde, Danimarka’nın Kopenhag kentinde  2.Enternasyonal a bağlı  kadınlar toplantısında ,Almanya Sosyal Demokrat Partisi  önderlerinden Clara  Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki  tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına  8 Mart tarihinin Dünya  Kadınlar Günü olarak anılması için verdiği önerge oy birliğiyle kabul edildi.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.(alıntı)

8 Mart Dünya   Emekçi Kadınlar Günü…
Anana, karına, bacına, kızına,sevgiline, ver bir karanfil kutla gününü…
Merak ediyorum  emek-sermaye  ilişkisi nedir,ne değildir gibi sınıfsal bilinçlenme ile ilgili olarak
Sendikalar  üyelerine eğitim veriyorlar mı ?
Merak ediyorum, Aydın’daki sendikalardan hangisi  üyelerine  162 yıl önceki olayın sermayenin, emeği sömürmesinden meydana geldiğini anlattı ?
Merak ediyorum, iş yerlerinde  sendika temsilcileri var mı, varsa bu temsilciler bağlı oldukları şube yönetimlerine  bu konuda  bilgilendirilmeleri için uyarıda bulundular mı ?
Merak ediyorum kadın örgütlerinden hangisi bu günün anlamını  içeren bir etkinlik düzenledi ?
Merak ediyorum siyasi partilerin  il ve ilçe kadın kolları  neler yaptı ?
Çok merak ediyorum, sevgilisinden, kocasından, babasından, arkadaşından , ağabeyisinden , oğlundan,kızından  bir demet çiçek alan kaç kadın bu günün anlamını biliyor ?
Çok merak ediyorum , kaç  kadın kendisine verilen bir demet çiçeği alırken 162 yıl önce  ABD’nin New York kentinde   grev yaptıkları  fabrikaya kilitlendikleri için  çıkan yangında ölen 129 kadını anımsadı ?
Acaba kaç kadın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün anlamını araştırdı ?
Ne kadar çok şeyi merak ediyorum değil mi ?
Kim için ?
Kadınlar için.
Kadınları  aşağılayan bir erkeğe karşı kadınları  yazımla savunurken, o erkeğe hakaret  ettim gerekçesiyle  yargılanıyorum.
Kim  için ?
Kadınlar için.
Anam için,kız kardeşlerim için,kızım için,kız torunlarım için,gelmiş geçmiş tüm sevgililerim için,
Beni yargılayan hakkımda karar verecek  kadınlar için.
Siz kadınlar için.
Yoksa  Orhan Veli’nin;

Ne  atom bombası
Ne Londra Konferansı
Bir elinde cımbız,
Bir elinde ayna;
Umurunda mı  dünya  !
Dizeleriyle mi bitirseydim


 

Önceki ve Sonraki Yazılar