“80 bin dekar alana buğday ekildi”

“80 bin dekar alana buğday ekildi”

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel, “Söke Ovası’nda 2020-2021 sezonu için 80 bin dekar alana buğday ve 40 bin dekara yakın alana yem bitkisi ekimi yapıldığını söyleyebiliriz” dedi.

A+A-

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel,  ilçedeki tarımla ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Toprağın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Sağel, verim almak için planlamaya ve modernleşmeye açık olunması gerektiğini kaydetti. Sağel, “ Söke Ovası’nda 2020-2021 sezonu için 80 bin dekar alana buğday ve 40 bin dekara yakın alana yem bitkisi ekimi yapıldığını söyleyebiliriz. Geçen yıllara göre bu orana bakacak olursak üretici ve tüketicinin memnuniyetini karşılayacağı kanaatindeyim. Topraklarımızı iyi değerlendirdiğimizi görmek ve üretimi arz talebi karşılayacak düzeye getirme isteği bizleri sevindirmektedir. Topraklarımızı çok iyi değerlendirip ona göre kullanmalıyız. Aksi takdirde dışa bağımlılıktan kurtulamayız. Topraklarımızdan en üst seviyede verim almak için tarımda planlama ve modernleşmeye açık olmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

“DEĞER KAZANDI”
Pandemi döneminde doğal ürünlere talebin arttığını ifade eden Sağel, talep artınca sahte ürünlerin de piyasaya sürülmeye başlandığını belirtti. Özellikle zeytinyağındaki hileler hakkında konuşan Sağel, “Biliyorsunuz ki pandemi sürecinde, doğal ürünlere olan talep arttı. Bununla birlikte ürünlerin taklitleri de artış gösterdi. Zeytinyağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği yönünde açıklamaların, yıllardır üreticinin sıkıntısı olan zeytinyağı tağşişini de arttırdığı ortadadır. Zeytinyağında en çok kullanılan taklit yöntemi  ise ucuz bitkisel yağların karışımlarının olduğudur. Karışım yağlar olarak kanola,aspir, prina rafine yağı kullanılıyor. Bu şekilde, tüccara 30 lira olan yağın maliyeti 10 liraya kadar düşürülüyor. Türkiye’de zeytinyağı tüketimi halkın bilinçlenmesiyle önemli bir değer kazandı. Eskiden yıllık kişi başı tüketim 0,75 litre iken şimdi bu oran 2 litrelere yükseldi. Tabi son 20 yılda 100 milyon zeytin ağacı sayımız da 170 milyona çıktı. Bu oranda üreticinin zeytinyağını ne kadar önemsediğini göstermektedir” diye belirtti. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.