"80 bin eser incelendi"

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, tarihi eser kaçakçılığı operasyonu kapsamında Aydın Arkeoloji Müzesi'ndeki 80 bin parça eserin tek tek incelediğini belirtirken, soruşturmanın ise devam ettiğini söyledi. 

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Aydın Arkeoloji Müzesi’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Güncel kazı çalışmaları ve Aydın turizmine ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Aksoy, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız ile ilgili yargılama sürecinin de devam ettiğini ifade etti. Aydın’ın tarihi değerleriyle önemli bir potansiyeli olduğunu belirten Vali Aksoy; “Aydın'da 23 antik kentimiz var. Geçen yıl valilik olarak Aydın’daki kazı ve yüzey çalışmalarına 1 milyon kaynakla katkı sağladık. Bu yıl da benzer bir çalışmayı planlıyoruz. Aydın’da 3 arkeoloji müzesi, Karacasu  Afrodisias, Milet ve burası var. Onlarca müzeyi dolduracak değere sahip Aydın  ili. Bunların değerlendirmek  ve kültür turizmine katkı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. GEKA ile Kadıkalesi’nin üzerini örtmek için proje hazırladık. Kaynak yetmedi 2 milyon daha ek bütçe sağladık. Urfa Göbeklitepe gibi bir yer oluşturduk. Planlamalarımız devam ediyor. Aydın önemli kültürel değerlere sahip” dedi.

“YARGI GEREĞİNİ YAPACAKTIR”
Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız’ın da içinde bulunduğu tarihi eser kaçakçılığı davasının yargı sürecine yönelik açıklama yapan Vali Aksoy; “Burada olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldık. Müze müdürümüz ve bazı çalışanlarımızın dahil olduğu bir konu gündeme geldi. Temennimiz bu arkadaşların yargılama sonucunda bir suçlarının olmayışı aklanmaları ama varsa da yargı bunun gereğini mutlaka yapıp sonuçlandıracaktır" dedi.

"HERHANGİ BİR SORUNUMUZ YOK"
Müzede kapsamlı bir inceleme başlatıldığını kaydeden Vali Aksoy; "En önemli konu da bizim için müzemizde sorun var mıydı yok muydu bunu da gerek müfettişlerimiz gerek uzman arkadaşlarımız burada yaptıkları çalışmalarla ortaya koydular ki müzede her hangi bir sorunumuz yok. Bu anlamda bu çalışmayı yapan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Bunlar tarihten bizlere, topluma kalan mirastır. Bu mirası herkesin en iyi şekilde koruması ve bizden sonraki kuşaklara aktarılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

İzlenme: 290

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar