Ulusal bir televizyon programının konuğu olan AYUDER Başkanı Koca, modern tarım tekniklerinin Aydın’da son zamanlarda yaygınlaştığına dikkati çekerken, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin de drone ile ilaçlama konusunda bir süredir üreticiler için öncü rol üstlendiğini belirtti. 

Abb Modern Tarimda Oncu Rol Ustleniyor Koca Aydinda Modern Tarim Teknikleri Yayginlastirilmalidir 478812 4001366Cbf62Da10Eb3151Aba416Fecb

“ABB GÜZEL BİR ADIM ATTI”

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin belli dönümün altındaki çiftçilere drone ile ilaçlama hizmeti vermeye başladığını söyleyen Koca, “Aydın Büyükşehir Belediyesi bu konuda öncü de oldu. Böylelikle güzel bir adım da atılmış oldu. Modern tarım tekniklerinin uygulanmasına adapte oldular. Saatlerce yapılacak iş, 10-15 dakikada her yere eşit miktarda ve güzel bir şekilde ilaçlamayla sağlanıyor. Dağlık ve yamaç bölgelerdeki zeytin ağaçlarından tutun tarlalara kadar drone ile ilaçlayıp gerekli önlemleri de alarak bu hizmeti üreticilere sağlıyorlar. Bunun yanında geçtiğimiz günlerde Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün ‘Akıllı Tarım Uygulamaları’ çalışmalarına ilişkin lansmanında da gösterildi. Artık drone ile kontrol edilerek fotoğraflar çekiliyor ve yaprakta ne gibi zararlılar olduğu da tespit ediliyor. Zararlılarla mücadele konusunda hangi ilaçların, gübrenin kullanılması ya da fazla kullanıldığıyla ilgili olarak Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Efeler Tarım ve Orman Müdürlüğü de bunu ortaya koydu” dedi. 

Abb Modern Tarimda Oncu Rol Ustleniyor Koca Aydinda Modern Tarim Teknikleri Yayginlastirilmalidir 478812 Ee806Ed40170B7538592Ab7804Ec35Fe

DSİ'den açıklama! "Derin üzüntü duyuyoruz" DSİ'den açıklama! "Derin üzüntü duyuyoruz"

“ADÜ’NÜN DE GÜZEL ÇALIŞMALARI VAR”

Modern tarım tekniklerinin yaygınlaştırılmasının öneminden bahseden Koca, “Genele yayarak herkesin bu hizmete ulaşması, hem bölge hem de ülke tarımını kalkındırmak önemli bir adım olacaktır. Bu noktada emekleri geçen herkese de biz teşekkür ediyoruz. Üniversitemizin de güzel çalışmaları var. Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi nezdinde yapılan çalışmalarla modern tarım teknikleri önümüzdeki süreçte daha da ilerletilecektir. Zaten devlet, üniversite, belediyeler, vatandaş ve çiftçi birlikte hareket edip el ele verirse modern tarıma adapte olma süreci daha hızlı olacaktır. Artık modern tarım tekniklerini üreticiler ve çiftçilerimizin kullanması gerekiyor. Vahşi sulamadan vazgeçilerek su kaynaklarının da doğru kullanılması noktasında bir bilinç de oluşturulması lazım. Biz suya ihanet vatana ihanettir diyoruz” diye konuştu. 

Muhabir: Murat Tan