Burcu Altın

Burcu Altın

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ACİL DURUMLAR

A+A-

Evet! 24.01.2020’ de Elazığ’ daki 6.8’ lik deprem ile hatta birkaç gün öncesinde Manisa-Akhisar’ da ve hafta boyunca ülkenin, dünyanın bir çok bölgesinde deprem gerçeği ile tekrar yüz yüze geldik. Bu konuyu takip eden günlerde köşemde yer vermek istedim. Çünkü zaten gündem kalabalık, zaten herkes kendi uzmanlığında yorumlar yapıyor, bilgiler paylaşıyordu. Üzerinden zaman geçti, gündem değişti, unutulmaya yüz tutuldu bile… İşte şimdi unutmamak, unutturmamak ve tekrar gündeme getirmek için deprem ve diğer acil durum vakalarını kaleme almak isterim.
Acil durum, hemen müdahale ya da reaksiyon gerektiren, beklenmeyen ve ciddi olay ya da durum olarak tanımlanmaktadır. 
Acil durumlar işyerlerinde veya toplumsal olarak hayatın içerisinde vuku bulabilir. Öncesinde başlı başına sistemli bir planlama ve bütçe gerektirir. Acil durumların tanımlanması, risk değerlendirmenin yapılması, gerekli önleme yöntemlerinin uygulanması ve müdahale ekipmanlarının bulundurulması için ciddi maddi kaynak gerektirir. Bunun yanında çalışanların ve toplumun bilgilendirilmesi, özel müdahale ekiplerinin yetkinlik kazandırılması için eğitilmesi, bilinçlendirme çalışmaları ve pratik uygulamalar içermelidir. 
Acil durumlar ile mücadele etmenin en etkili yolu acil bir durumun oluşmasını önlemektir.
Her bir acil durum ayrı ayrı tanımlanmalı, öncesinde gerekli hazırlıklar tanımlanmalıdır. Acil durum çeşitleri şöyle sıralanabilir: Deprem, yangın, sel, fırtına, hortum vb. doğal afetler (coğrafik konum acil durum planlanmasında değişkenlik gösterebilir. Tsunami, çığ, heyelan vb.), sabotaj, kaza ve diğer özel durumlar yapılan risk değerlendirmesi neticesinde tanımlanmalıdır.
Acil durum anında kriz yönetiminde etkin bir başarının sağlanmasının en önemli basamağı öncesinde atılan adımlardır. Örneğin depreme karşı dayanıklı yapılan binalar, yangın için oluşmasını önlemek için alınan güvenlik önlemleri, müdahale ekipmanların her an ihtiyaç olacakmışçasına hazır bulundurulması, müdahalede bulunacak kişilerin yekinliği, soğuk kanlılığı, müdahalede göstereceği pratikliği hepsi tek başına ayrı ayrı ve bütününde hayati önem taşımaktadır.
Bunlara rağmen herhangi bir acil durum gerçekleştiğinde yapılan müdahaleler sonrasında mutlaka objektif ve nitelikli bir durum değerlendirmesi yapılmalı ve proaktif yöntemler yeniden tanımlanmalıdır.
Yazımı burada sonlandırırken deprem neticesinde hayatını kaybeden kişilere Allah’ tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum.
Hayat mücadelenizde sağlık, mutluluk, başarı sizinle olsun.
Bilgi hayat kurtarır, paylaştıkça çoğalır. 
Daha fazlası için sosyal medya platformu instagram @baoffice hesabını takip ediniz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.