Acil serviste hasta yoğunluğu

Acil serviste hasta yoğunluğu

Aydın’da son günlerde hastanelerin acil bölümlerinde yoğunluk yaşanmaya başlandı.

A+A-

AYŞE AKTAŞ- Nazilli Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Ferah Arslan, hastanelerdeki yoğunluğun mevsimsel olduğunu söyledi.

Aydın’daki hastanelerin acil bölümlerinde son günlerde aşırı bir yoğunluk yaşanıyor. Özellikle Aydın’a il dışından gelen hasta sayısının da artmasıyla birlikte acil servislere başvuranların sayısında ciddi bir artışın olduğu öğrenildi.

Nazilli Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Ferah Arslan, acile başvuru ortalamasının bir önceki ay 600-700 iken şu anda başvuruların Bin 200’e ulaştığını söyledi. Acil Serviste çok ciddi bir yoğunluğun olduğunu ifade eden Arslan, “Bu hastalarımızın bir çoğu yeşil alan dediğimiz boğaz ağrısı, yüksek ateş şikayeti ile geliyor. Poliklinik başvurularımız ise günlük 4 bin, 4 bin 500 iken şuan 5 bine ulaşmış durumda” dedi.

HASTA SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ VAR
Mevsim şartlarından dolayı acil servise ve polikliniklere başvuruların arttığını kaydeden Arslan, “Özellikle çocuk, göğüs hastalıkları, kulak, burun boğaz polikliniklere müracaat eden hasta sayısında ciddi bir artış söz konusu. Ama bu bizim her kış döneminde yaşadığımız bir durum. Bu vakaların hepsi grip değil.  Bu hastalar genelde solunum yolu hastalıkları dediğimiz farenjit, bademcik iltihabı, gırtlak kısmında oluşan enfeksiyon şikayeti ile geliyor. Bu rahatsızlıkların hepsine genelde grip olarak adlandırılıyor ama grip değil. Bakterilere bağlı olanları da var, virüsüne bağlı olanlar da var.  Buna domuz gribi diyebilmek için kan testlerinin yapılması gerekiyor. Nazilli’de de domuz gribi başvurusu yapılmadı ve böyle bir durum da söz konusu değil. Domuz gribi vakaları, Sağlık Bakanlığı tarafından yakın takibe alınıyor” ifadelerini kullandı.

GRİP VİRÜSÜNÜN DNA’SI HER YIL DEĞİŞİYOR
Grip aşılarının bir önceki yıl görülmüş olan grip virüsünden üretildiğini belirten Arslan, “Grip virüsü öyle bir virüs ki DNA’sını her yıl değiştiriyor. Çoğu ilaca direnç kazanmış durumda. DNA’sını değiştirdiği için sene başında yaptırdığınız aşı bu yıl görünen grip virüsüne karşı sizi korumayabiliyor. O yüzden aşı yaptırdığınız halde yeniden grip ve korunmamış olabilirsiniz. O da virüsün değişmesinden kaynaklanıyor. Herkes gribal enfeksiyon geçirebilir. Yapmamız gereken antibiyotikler kesinlikle çözüm olmayabilir. O yüzden hekime gitmeden antibiyotik ve ilaç kullanılmamalı” diye uyardı.

BOL BOL SIVI TÜKETİN
Gribal enfeksiyon geçiren hastalara önerilerde bulunan Dr. Arslan, “Hastaların istirahat edip bol bol sıvı almalı. Eğer ateşiniz varsa hafif ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar alabilirsiniz. Ancak çocuklarda ve yaşlılarda ateş yükselmesi, kusma, bulantı, nefes almama, yan, sırt, göğüs ağrısı gibi durumlarda daha dikkatli olmak gerekiyor. Bu hastaların bünyeleri daha hassas ve zayıf” dedi.

ACİL SERVİSTE YOĞUNLUK
Acil servislere çok ciddi şekilde başvuruların olduğunu dile getiren Arslan, “Bir hasta, üç gün süt üste acile geliyor ve eğer düzelmediyse ertesi gün mutlaka polikliniklerden sıra alsın. Çünkü acile gelen ciddi vakalar oluyor. Kalp krizi, beyin kanaması, trafik kazası, çocuklarda ateş nöbetleri gibi acil vakaları geliyor. Bunun yanında kolum, boğazım ağrıyor diye gelen hastalar acilde artınca yoğunluk söz konusu oluyor. O yüzden vatandaşlarımızın polikliniklere gitmesini öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

acil-serviste-hasta-yogunlugu-145889-16881d4d910417feeb85cc3d7eaa823c.jpgacil-serviste-hasta-yogunlugu-145889-785bb4ffec3deff4fc784558293575a6.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.