Adnan Menderes ruhunu yaşatacak

Adnan Menderes ruhunu yaşatacak

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in hatıralarını yaşatmak amacıyla yapılan müzede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,“Bu müze Adnan Menderes’in kimliğini, ruhunu ve Türkiye’de neyi ifade ettiğini ortaya koyacak” dedi. 

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın'da düzenlenen Ege Bölgesi Güvenlik Toplantısı'na katıldı. 
Valiliği ziyaret eden Bakan Soylu, tören mangasını selamlayarak Vali Hüseyin Aksoy ile görüştü.
Soylu, daha sonra Valilik toplantı salonunda düzenlenen Ege Bölgesi Güvenlik Toplantısı'na başkanlık yaptı.
Bakan Soylu'nun başkanlığındaki toplantıya İçişleri Bakan Yardımcıları Muhterem İnce ve Mehmet Ersoy, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil, Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici ve Aydın İl Jandarma Komutan Vekili Orhan Yurdakul katıldı.
Toplantıya İzmir, Muğla, Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya illerinden vali, il emniyet müdürü ve jandarma komutanlarıyla Ankara'dan bakanlık bürokratlarının telekonferans yöntemiyle katıldığı belirtildi.  

112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİNİ İNCELEDİ
Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından Bakan Soylu, Cuma namazını Külliye Camisinde kıldı. Cami çıkışında vatandaşlarla sohbet eden Bakan Soylu, bir sitedeki çocuklara oyuncak dağıttı. Daha sonra Aydın Muğla karayolu üzerinde bulunan 112 Acil Çağrı Merkezinde incelemelerde bulunan Bakan Soylu, Merhum Başbakan Adnan Menderes’in hatıralarını yaşatmak amacıyla Çakırbeyli Mahallesinin girişine yapılan Demokrasi Müzesi’ni ziyaret etti. Bakan Soylu, müze alanında incelemeler yapıp Vali Hüseyin Aksoy’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

EPEY MESAFE KAT EDİLDİ
Müze çıkışında açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Soylu, “Aydın’da güvenlik toplantısı yaptık. Asayişten göçe kadar, uyuşturucudan güvenlik ve teröre kadar tüm meseleleri arkadaşlarımızla değerlendirme toplantısı yaptık. Toplantıdan sonra Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beyin talimatı ile gerçekleştirilen Adnan Menderes Müzesi’ndeki son durumu inceledik. Zannediyorum 2019 Mart ayında buranın temeli atıldı. 16-17 ayda hakikaten gerek dışıyla, gerekse de içiyle ilgili epey bir mesafe alındı. Buranın aslında mimarisi rahmetli Menderes’in evinin mimarisi olarak burada gerçekleştirildi. İçeride detayların tamamı var. Aynı zamanda da bir müze olarak kimliğini, ruhunu ve Adnan Menderes’in Türkiye’de neyi ifade ettiğini ortaya koymaya çalışan bütün değerlemeleri arkadaşlar gerçekleştirmiştir” dedi.

3 AYRI ÇALIŞMA YAPILDI
Adnan Menderes dönemiyle ilgili üç ayrı çalışmanın da yapıldığını vurgulayan Bakan Soylu, “Doğumu, kişiliği, hayatı, siyaset ve iktidar yönü ve oradan da 1960 darbesi. Bu üç dönem üzerine oturtuluyor ve yine Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde bu konuda hepimiz titiz bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Buradaki muradımız şudur: 1960 darbesi sadece Türkiye’de, demokrasiyi, milletin iradesini, sandığı, Türkiye’nin kalkınma ve büyüme yolculuğunu infial etmedi. Başka bir şey daha yaptı. Bu müze 1960 darbesini anlatacak. Bizim görevimiz tarihe hakkını verebilmektir.  Allah razı olsun Sayın Cumhurbaşkanımız, Kutadgu Bilig Balkanlarda ecdadımızın yaptırdığı eserlere kadar, Malazgirt’e kadar ve son yıllarda gördüğümüz tarihimizle bütünleştiğimiz bütün adımlara kadar yepyeni bir çığır açtı. Burası da o çığırın bir adımıdır” ifadeler kullandı.

HEVESİMİZ, ARZUMUZ VE HEYECANIMIZ BUDUR
Bakan Soylu, “Gelecek nesillerimizin doğru örnekleri, doğru şahsiyetleri, memleketine ve milletine kendisine adamış şahsiyetleri adamış örneklerini önlerinde görüp yol haritasını ona göre çizmesi lazım. Şunu söyleyeyim bu müzenin yapımını başlangıcından itibaren takip ettim. Aydın Valiliğimizin bünyesinde hem bir önceki valimiz aynı zaman da Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin katkılarıyla oluşan bu atmosferle ilgili geçen gece yaklaşık 3 saat Ankara’da bakanlıkta çalışma gerçekleştirdik. Oradan çıktığımda çok huzurluydum. Yani bir Adnan Menderes Müzesi’nin yapılmasının huzuru elbette ki var. Ama esas huzur tarihe yanlış naklettirmek isteyenlere arşı itirazımızın Allah katında kabul edilmesidir. İnşallah 3-4 ay içerisinde arzu ettiğimiz noktaya gelir. Ondan sonra da Allah nasip ederse Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla burası açılmış olur. Hevesimiz, heyecanımız, arzumuz budur. 12 Eylül Allah milletimize hem bedeli ağır hem de acısı ağır hem de hiç hakketmediği öyle ıstıraplar, böyle girişim ve hadiseler yaşatmasın.” dedi.

adnan-menderes-ruhunu-yasatacak-177863-f0c73f67b648805bc50fc7eea054232e.jpgadnan-menderes-ruhunu-yasatacak-177863-914f811b13197da4cd8c23613b47ed24.jpgadnan-menderes-ruhunu-yasatacak-177863-db0a106c8136cedb28b8b7b84d846ad6.jpgadnan-menderes-ruhunu-yasatacak-177863-00cd3c703080704c964b319b938f7dd6.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.