Adnan Menderes’in mavzerleri müzeye bağışlandı 

Adnan Menderes’in mavzerleri müzeye bağışlandı 

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Milli Mücadele döneminde Merhum Başbakan Adnan Menderes’in Yunan işgal kuvvetlerine karşı kullandığı iki adet mavzerin, Adnan Menderes Demokrasi Müzesi için bağışlandığını belirtti. 

A+A-

MURAT TAN - Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın’da bazı arkadaşlarıyla birlikte Ayyıldız Çetesi’ni kuran, daha sonra Söke’de Piyade Alay Yaveri olarak Kurtuluş Savaşı’na katılan Merhum Başbakan Adnan Menderes’in Milli Mücadele döneminde Yunan işgal kuvvetlerine karşı kullandığı iki adet mavzerin, inşaası devam eden Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’ne bağışlandığını söyledi. Menderes’in Milli Mücadele döneminde gösterdiği kahramanlığa ve üstün çabalarına tanık olan mavzerler,  müzeye bağışlanmalarıyla birlikte Menderes’in makam otomobili ve traktörünün ardından müzede sergilenecek olan önemli materyaller arasında yerini aldı. 

MAVZERLER BAKIMDAN GEÇİRİLDİ

Aynı zamanda Milli Mücadele döneminde kurulan Ayyıldız Çetesi'nin lideri olan Merhum Başbakan Adnan Menderes’in Kurtuluş Savaşı’nda kullandığı mavzerlerin küflü ve bakımsız bir halde kendilerine bağışlandığını söyleyen Vali Köşger, iki adet mavzerin Aydın İl Jandarma Komutanlığı Makine Bakım Onarım ve İkmal Müdürlüğü personelleri tarafından yeni ve kullanılır bir vaziyete getirildiğini belirtti. İki adet mavzerin de Çakırbeyli Mahallesi girişinde yapımı devam eden Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde sergileneceğini söyleyen Vali Köşger, “Merhum Başbakanımız Adnan Menderes, Mili Mücadele döneminde Ayyıldız Çetesi lideriyken Yunan İşgaline karşı kullandığı mavzerler Çakırbeyli’de muhtarlık vasıtasıyla müzemize bağışlandı. Diğer materyallerle birlikte müzemizde bu mavzerler de sergilenecek. Bağış çağrımız devam ediyor. Bugüne kadar karşılık veren ve katkı sağlayan herkese de teşekkür ediyoruz” dedi. 

“MÜZE İNŞAATI SON AŞAMAYA GELDİ” 

Müzenin son hali hakkında da bilgilendirmede de bulunan Vali Köşger, “Şu anda çalışmalar hummalı şekilde devam ediyor ve müzenin ana binasının silueti de şekillenmeye başladı. Peyzaj ile ilgili çalışmalar başladı. Müze alanı içindeki diğer binaların inşaatı ile ilgili çalışmalar da devam ediyor. Müzenin iç dizaynı ile ilgili çalışmalara da geçildi. Bir yandan müzede sergilenecek eşyaları da toparlamaya devam ediyoruz. Müze son aşamaya geldi. Çine Çayı’nın ıslahıyla ilgili çalışmalar da tamamlanmak üzere. Müzenin kenarında Değirmen Restoran inşaatı da başladı. Peyzaj ile ilgili kısım çalışmaları sürüyor. En kısa sürede bitirmeye çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da müze inşaatımızdan bilgisi var. Kendisi çalışmaları yakından takip ediyor” dedi. 

“ÇOCUKLUĞUNUN GEÇTİĞİ KONAKLA BİREBİR OLACAK”

Müze binasının Merhum Başbakan Menderes’in dedesi Hacı Halil Paşa’ya ait olan ve Menderes’in çocukluğunun geçtiği konağın dekonstrüksiyonu olduğu bilgisini veren Vali Köşger, “Anıtlar Kurulu’nda bu konağın bir iki tane fotoğrafı var. O fotoğraftan yola çıkarak mimarlara da aynısını çizdirdik. Kulelere kadar hepsi birebir aynı olacak. Merhum Menderes’in çocukluğu da aynı zamanda bu konakta geçmiş. Menderes’in dedesi o konağı o dönemde Aydın’a gelen Macar mimarlara yaptırmış. Oraya aynı zamanda küçük bir cami de yaptıracağız” diye konuştu.

adnan-menderesin-mavzerleri-de-muzeye-bagislandi-132893-62294f24ba1e44f61c717dbf40856a2f.jpegadnan-menderesin-mavzerleri-de-muzeye-bagislandi-132893-a5cdd4515ee02abf856eae4261519b70.jpegadnan-menderesin-mavzerleri-de-muzeye-bagislandi-132893-dcdc89c2d73331115d200d7c6b312b78.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.