ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent’in başkanlığında gerçekleştirilen protokole, Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemal İyem, Genel Sekreter V. Prof. Dr. Bertan Akyol, KOSGEB Aydın Müdürü Sadullah Dülger, Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Bahri Erdel, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Köşk Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fatih Mehmet Yılmaz, firma temsilcileri ve davetliler katıldı. 

Whatsapp Image 2024 07 06 At 16.33.57
UYGULAMALI EĞİTİM 
İşsizlik oranının azalmasının, istihdamın artmasının, teknoloji ve akademik bilgilerin iş yerlerine transferinin, teknolojik kalkınmanın hızlanmasının amaçlandığı mesleki eğitim modeli kapsamında, 21 kurum ve firma ile iş birliği protokolü imzalandı. İşletmede Mesleki Eğitim Sistemi, öğrencilerin istihdam oranlarını artırmak için ADÜ Senatosu’nda kabul edilerek yürürlüğe girmesinin ardından ilk kez Köşk Meslek Yüksekokulu’nda uygulanmaya başlandı. 3+1 modeli kapsamında öğrenciler, son dönemlerini bir işletmede uygulamalı eğitim alarak geçirecek. 

Whatsapp Image 2024 07 06 At 16.33.56İŞ DÜNYASIYLA TANIŞACAKLAR
Öğrenciler eğitimleri süresince kazandıkları teorik bilgileri, “İşletmede Mesleki Eğitim” dersiyle iş yerlerinde uzman rehberliğinde uygulamalı olarak bütünleştirip nitelikli istihdam için gerekli becerileri geliştirecek, takım çalışması, iş disiplini ve sorumluluk alma becerilerini artıracak ve iş dünyasıyla tanışma fırsatı bulacak. 

Whatsapp Image 2024 07 06 At 16.33.56 (2)  İşletmede Mesleki Eğitim Uygulaması’nın, Yükseköğretim Kurulu tarafından teşvik edilen ve meslek yüksekokulu öğrencilerinin mezun olmadan önce sektör tecrübesi kazanmasını sağlayan faydalı bir model olarak tanımlandığını belirten Köşk MYO Müdürü Doç. Dr. Fatih Mehmet Yılmaz, “Üniversitemizde bu modeli ilk uygulayacak birim ise, Organize Sanayi Bölgesine en elverişli konumda bulunan Köşk Meslek Yüksekokulu olmuştur. Köşk Meslek Yüksekokulumuzda yer alan programlarımıza özgü çok sayıda işletmenin okul yerleşkesine oldukça yakın olması da bir diğer avantaj olarak değerlendirilmiştir. Meslek Yüksekokulu akademik personelimiz de uyum içerisinde çalışarak, sisteme çok kısa sürede entegre oldu ve öğretim programlarında da köklü değişikliğe gidilmiştir” dedi.

Whatsapp Image 2024 07 06 At 16.33.56 (1)FİRMALARA DA KATKI SAĞLAYACAK
Öğrencilerin eğitimleri süresince bir dönem boyunca sektörde çalışmalarını sağlayacak bu yeni sistem ile teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülebileceğini vurgulayan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, “Öğrencilerimiz, sektörün gereksinimlerini ve çalışma koşullarını yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Böylece mezuniyet sonrasında iş hayatına daha hazır ve yetkin bireyler olarak atılacaklardır. Bu sistemin başarılı bir şekilde işlemesi, sizin gibi kıymetli iş ortaklarımızın desteğiyle mümkün olacaktır. Üniversitemiz ile yapacağınız bu protokol, sadece öğrencilerimize değil, aynı zamanda firmalarımıza da büyük katkılar sağlayacaktır. Öğrencilerimiz; dinamik ve yenilikçi bakış açılarıyla iş süreçlerine değer katacaklardır.” dedi.

Fanatik taraftar Aydınspor bayrağı ile son yolculuğuna uğurlandı Fanatik taraftar Aydınspor bayrağı ile son yolculuğuna uğurlandı

Whatsapp Image 2024 07 06 At 16.33.55 (1)

"SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ"
Üniversite olarak öğrencilere en kaliteli eğitimi sunmak ve onları iş hayatına en iyi şekilde hazırlamak için büyük bir özveriyle çalışıldığını belirten Kent, protokol kapsamında iş birliği yapılacak paydaşlara hitaben, “Ancak bu çabalarımızın gerçek anlamda başarıya ulaşması, sizin gibi değerli paydaşlarımızın desteğiyle mümkündür. Bu nedenle, iş birliğimizin uzun vadeli ve sürdürülebilir olmasını temenni ediyoruz. Son olarak, bu önemli adımda bizlerle birlikte yürüdüğünüz ve öğrencilerimize destek verdiğiniz için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Birlikte, daha güçlü bir gelecek inşa edeceğimize olan inancım tamdır" ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 07 06 At 16.33.55Whatsapp Image 2024 07 06 At 16.33.57 (1)

Kaynak: Haber Merkezi