Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil yöreleri oldukça rağbet görmeye başladı. Kuşadası’ndan Didim’e birçok tatil beldesini bünyesinde barındıran Aydın da tatil için Ege’ye gelenlerin gözde illeri arasında yer alıyor.

Açılan tatil sezonuyla birlikte, tarihi yerler de oldukça merak konusu haline geldi. Bu kapsamda Aydın Afrodisias Antik Kenti hikayesi ile birlikte tarih severler tarafından araştırılıyor.

Oldukça gizemli bir tarihe sahip olan Afrodisias önemi, mimari yapısı ve kentin atmosferi bakımından oldukça ilgi çekmektedir. Bununla birlikte UNESCO dünya miras listesinde yer alıyor.

Afrodisias Antik Kenti nerede başta olmak üzere hakkında tüm merak edilenleri yanıtladık! İşte ayrıntılar…

Afrodisias Antik Kenti Hakkında Bilgi

Afrodisias Antik Kenti tarih ve arkeoloji açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan kentin tarihi; Geç Helenistik Dönem, Roma ve Bizans dönemlerine kadar uzanmaktadır. Afrodisias Antik Kenti birçok fikir ve kültür alışverişine ev sahipliği yapmıştır.

Afrodisias Antik Kenti’nin içerisinde bulunan yapılar, büyük ölçüde mermerden oluşmaktadır. Ayrıca yapıların üzerindeki kabartmalar ve yazıtlar, büyük ölçüde korunmuş ve günümüze kadar gelmiştir. Bu sebeple vatandaş tarafından yoğun ilgi gören bir lokasyon olarak karşımıza çıkmaktadır.

Afrodisias’ın tarihi açısından Afrodit, oldukça önemli bir yere sahiptir. Öyle ki kente adını veren ve gelişimi sağlayan en önemli kişidir. Afrodit, kente özgün olan kültürün Akdeniz Havzasına yayılmasını sağlamıştır.

Tarihi yapısı, mimarisi ve daha birçok sebepten dolayı Afrodisias Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir. 2017 yılında UNESCO’nun listesine giren Afrodisias Antik Kenti, bünyesinde bulunan antik mermer ocakları ile birlikte koruma altına alınmıştır.

Afrodisias Antik Kenti Nerede 2

Afrodisias Antik Kenti Nerede?

Afrodisias hakkında kısa bilgilere yer verdik. Şimdi de vatandaşın merak konusu olan bir diğer noktaya değinelim: Tarihi dokusu, mimarisi ve ihtişamı ile oldukça sık araştırılan Afrodisias nerede?

Afrodisias Antik Kenti Aydın il sınırları içerisinde yer almaktadır. Anadolu'nun güneybatısında bulunan antik kent, Karacasu ilçesinin Geyre Mahallesi’ne inşa edilmiştir.

Afrodisias Antik Kenti nerede sorusunun bir diğer cevabı ise kentin özel konumu ile öne çıkmaktadır. Afrodisias, Dandalaz Çayı’nın oluşturduğu vadi üzerinde bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 600 metre yüksekliğe sahip olan antik kent, bir plato üzerinde yer almaktadır.

Afrodisias Antik Kenti Menderes Irmağı’nın bir kolu olan Dandalaz Çayına yakınlığından dolayı, oldukça verimli topraklara sahiptir.

Peki Afrodisias Antik Kenti’nin açık adresi nedir?

Afrodisias kenti yol tarifi şu şekildedir:

 • Geyre Beldesi Kenan Erim Caddesi No:4 Karacasu/ AYDIN

Afrodisias Antik Kenti Nerede 4

Afrodisias Antik Kenti'nin Tarihi

Afrodisias Antik Kenti nerede sorusuna cevap verdikten sonra; kentin büyük önem arz eden, gizemli ve oldukça eskiye dayanan tarihini inceleyelim… Afrodisias Antik Kenti’ne ilk yerleşimler, MÖ 5. bin yılının ortalarına kadar uzanmaktadır. Zamanla gelişen bu antik kent MÖ 6. yüzyılda küçük bir köyken, MÖ 2. yüzyıla gelindiğinde kent olmuştur.

Afrodisias’ın kent olmasındaki en büyük sebep ise verimli topraklara sahip olması ve Menderes Vadisi'ndeki su kaynaklarına yakınlığıdır.

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Afrodisias Antik Kenti, MÖ 1. yüzyılda Roma İmparatoru Augustus tarafından ‘Tüm Asya’da bu kenti kendime seçtim.’ sözleri ile koruma altına alınmıştır. Bu olaydan sonra Afrodisias, MÖ 39 yılında özerk bir şehir haline gelmiştir. Ardından ise hızla gelişmeye başlamış, MS 1. ve 5. yüzyıllar arasında tüm Akdeniz’de büyük bir öneme kavuşmuştur.

Afrodisias Antik Kenti Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yaptığı dönemde oldukça başarılı heykeltıraşlar yetiştirmiştir. Bu sebeple kentin mimarisi, eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahiptir. Öyle ki şehirdeki mermer ocakları, eşine az rastlanır şekilde tasarlanmıştır.

Bu sebeple Afrodisias heykelleri ve mermer sanatı, vatandaş tarafından yoğun bir ilgi görmektedir. Bu bilgiyle birlikte konumuz, Afrodisias Antik Kenti’ni kim yaptı sorusuna da cevap vermektedir.

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Afrodisias Antik Kenti, MS 7. yüzyılda Afrodisias ismini terk etmiş ve Stavropolis (Haç kenti) olarak anılmaya başlamıştır. Daha sonra Bizans İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış ve Karya olarak anılmaya başlamıştır.

1260 yılından itibaren Türklerin egemenliğine giren Afrodisias Antik Kenti, Karya ismini bu dönemde terk etmiştir. Bu isim Türkçeleşmiş, Geyre olarak günümüze kadar gelmiştir.

Vatandaşın bu konu hakkında merak ettiği bir diğer nokta ise Afrodisias neden terk edildi sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Afrodisias’ın terk edilme sebebi, Bizans imparatorluğunun yıkılmasıyla birlikte Menderes vadisine bağlanan Roma yolunun bozulmasıdır.

Bununla birlikte Osmanlı döneminde Karacasu'nun önem kazanması ve büyümesi, kentin önemini kaybetmesine yol açmış ve terk edilmesine sebep olmuştur.

Afrodisias Antik Kenti Nerede 3

Afrodisias Antik Kenti Nasıl Bulundu?

Medyada yer alan bilgilere göre Afrodisias Antik Kenti’nin ünlü fotoğrafçı Ara Güler tarafından keşfedildiği bilinmektedir. Ancak bu bilgi doğru değildir. Bununla birlikte Afrodisias’ın, 18. yüzyıldan itibaren bilindiği ortaya çıkmıştır. Peki Afrodisias Antik Kenti kim buldu?

Afrodisias Antik Kenti’ne ait ilk kazılar, 1904 ile 1905 yılları arasında ve Paul Gaudin tarafından yapılmıştır. New York Üniversitesi tarafından koordine edilen kazıların ülkemizdeki başlangıcı ise 1961 yılında arkeolog Kenan Erim tarafından başlatılmıştır.

Peki ünlü fotoğrafçı Ara Güler'in Afrodisias Antik Kenti’ne olan katkısı nedir? Ara Güler’in çektiği fotoğraflar sayesinde Afrodisias, tüm dünya tarafından tanınmaya başlamıştır. Böylece günümüzdeki ününe kavuşmuş ve Afrodisias Antik Kenti nerede sorusu, tüm dünya tarafından merak edilmeye başlamıştır.

Afrodisias Antik Kenti’nin çalışmaları, halen devam etmektedir ve New York Üniversitesi, çalışmalara büyük katkılarda bulunmaktadır. Çalışmalar kapsamında ise Oxford Üniversitesi Klasik Arkeoloji ve Sanat profesörü R.R.R. Smith ve New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü profesörü Christopher Ratte'nin yer almaktadır.

Evliliklerde Aile Sorunları ve Çözüm Yolları: Uzman Görüşleriyle İpuçları Evliliklerde Aile Sorunları ve Çözüm Yolları: Uzman Görüşleriyle İpuçları

Afrodisias Antik Kenti Nerede 5

Afrodisias Antik Kenti’nde Gezilecek Yerler

Afrodisias Antik Kenti nerede sorusunun yanında, bu kentin içerisindeki yapılar da oldukça merak edilmektedir. Çünkü oldukça büyük bir platoda yer alan Afrodisias Antik Kenti, görülmesi gereken yerler bakımından da oldukça zengindir. Peki Afrodisias’ta bulunan gezilecek yerler nerelerdir?

Afrodisias Antik Kenti’nde gezilecek yerler aşağıda yer almaktadır:

 • Aphrodite Tapınağı
 • Tetrapylon
 • Sebasteion
 • Afrodisias Stadyumu
 • Banyolar ve Hadrian
 • Odeon Sarayı
 • Antik Tiyatro
 • Agora
 • Piskoposluk Sarayı
 • Tetrastoon ve Tiyatro Hamamı
 • Tiberius Portikosu
 • Afrodisias Antik Kenti Müzesi

Afrodisias Antik Kenti Nerede 1

Afrodisias Antik Kenti'ne Giriş Ücretli Mi?

Afrodisias Antik Kenti hakkında merak edilen bir diğer konu ise, ören yeri gezisi için alınan giriş ücretidir.

 • Afrodisias Antik Kenti’ne giriş ücreti yerli turistler için 60 TL, Yabancı turistler içinse 12 Euro olarak belirlenmiştir.

Afrodisias Antik Kenti'nde Müzekart Geçiyor Mu?

Peki Afrodisias Antik Kenti’nde Müzekart geçiyor mu? Ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılan Müzekart, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre Afrodisias Antik Kenti için de geçerlidir. T.C. vatandaşlarından alınan 60 TL’lik giriş ücreti, Müzekart kullanıldığında talep edilmemektedir.

Afrodisias Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Afrodisias Antik Kenti, haftanın her günü misafir kabul etmektedir. Bununla birlikte giriş çıkış saatleri, 08.30 ile 19.00 olarak belirlenmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki Afrodisias Antik Kenti’ne son girişler 18.30’da yapılmaktadır.  

Kaynak: HABER MERKEZİ