Afrodisias eski Müdürü Uysal geri dönüyor

Afrodisias eski Müdürü Uysal geri dönüyor

Afrodisias eski Müze Müdürü Tenzile Uysal, müdürlüğünü geri almak için açtığı idari davayı kazanması sonucu eski görevine geri dönüyor. 

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Karacasu’da göreve başladıktan kısa süre sonra dönemin Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı ile yaşadığı sorunlar nedeniyle psikolojik travma geçirip İzmir Kültür Müdürlüğüne geçici görevle atanmasının ardından  müdürlüğü de elinden alınan Afrodisias eski Müze Müdürü Tenzile Uysal, müdürlüğünü geri almak için açtığı idari davayı kazanması sonucu eski görevine geri dönüyor. 

Karacasu’da 3 Ocak 2017’de göreve başlayıp dönemin Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı ile yaşadığı sorunlar nedeniyle gündemden düşmeyen Afrodisias eski Müze Müdürü Tenzile Uysal, bir buçuk yıl önce geçici görevle İzmir Kültür Müdürlüğüne atandı. Daha sonra müze müdürlüğü elinden alınan Tenzile Uysal müdürlüğünü geri almak için açtığı idari davayı kazanması sonucu geri dönüyor. Uysal’ın eski görev yeri Afrodisias Müze Müdürlüğüne ikinci kez atanması nedeniyle Müze Müdürü Baran Aydın’ın Milet Müze Müdürlüğüne tayini çıktığı öğrenildi.

AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI
Verdiği mücadele sonunda bihakkın teslim edilen Tenzile Uysal, idari mahkemesini kazanması sonucu tekrar 3 Ocak 2017‘de başladığı ve bir buçuk yıl görev yaptığı Afrodisias Müze Müdürlüğüne tam 3 yıl sonra ikinci kez atandı. Müze müdürü olarak bir buçuk yıldır görev yapan Baran Aydın’ın da müdürlüğünden ettiği Tenzile Uysal’ın eski görevine geri atanması nedeniyle Aydın Milet Müze Müdürlüğüne atandığı bilgisine ulaşılırken ilahi adalet yerini buldu yorumları yapıldı.

İKİNCİ KEZ ATANDI
Daha önceki görev yaptığı Batman ve Gaziantep Zeugma Müzesinde müzecilik anlamında elde ettiği başarılarla adından söz ettiren Tenzile Uysal'ın ikinci kez atanması ile Afrodisias’ta yapmak isteyip de yapamadığı projelerini hayata geçirmesi bekleniyor.

TENZİLE UYSAL KİMDİR?
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden 1988 yılında mezun olduktan sonra sırası ile Marmaris müzesi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müze Müdürlüğünün ardından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Milas Müzesi Müdürlüğü, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu müdürlüğü, Batman müze Müdürlüğü, Gaziantep Arkeoloji Müze müdürlüğü görevlerinde bulundu.

MÜZECİLİK ALANINDA TAKDİR TOPLADI
Milas Müzesinde çalıştığı dönemde pek çok müze kurtarma kazılarında heyet üyesi olarak bulunan Uysal, Bakanlık temsilcisi olarak ta Letoon Kazısı, Pisidia ve Bozburun yarımadası yüzey araştırmalarına katıldı. Kendi çaba ve girişimleriyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Mezopotamya’nın en verimli kültür hazinelerinden biri olan Batman’a bir müze kazandıran Uysal, müzecik alanında elde ettiği başarıları ile takdir topladı.

Hasankeyf’in tarihi güzelliklerinin korunması ve sergilenmesinde büyük emeği geçen Uysal, 100 yıl önceki resimlerine ulaşarak tüm güzelliği ve sırrını dünya ile paylaştı. Kendi çabalarıyla Newcastle United üniversitesine gidip söz konusu fotoğrafları ülkeye getiren Uysal, Gertrude Bell tarafından çekilen fotoğraflardan bir sergi düzenleyerek teşhir salonu ve eseri olmayan Batman Müzesine yerli ve yabancı turistleri çekmeyi başardı. Tenzile Uysal’ın Fatma Bulgan ile birlikte yazdığı The Gaziantep Zeugma Mosaic/Mozaik müzesi adlı kitabı da bulunuyor.

afrodisias-eski-muduru-tenzile-uysal-geri-donuyor-143581-e13607c5d6fff04657f358624f1e7bb9.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.