Afrodisias, hak ettiği değeri görmüyor

Afrodisias, hak ettiği değeri görmüyor

Karacasu’nun 2017’de dünya mirası listesine giren Afrodisias Antik Kenti, Ege Bölgesinin en önemli kentlerinden birisi olmasına rağmen hak ettiği değeri göremiyor.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Afrodit aşk ve güzellik tanrıçasının adandığı Afrodisias, UNESCO Dünya Mirası listesine girdikten sonra önemi bir kat daha artmış olsa da hak ettiği değeri göremedi. Ziyaretçi sayısında her ne kadar küçük bir artış olsa da henüz 2015 yılının rakamlarına ulaşamadığı görülürken bunda da turizm alt yapısının henüz oluşturulamamış olması ve tanıtım eksikliği en önemli etken olarak göze çarpıyor. 
Türkiye’den 17. sırada UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesine giren 2 bin yıllık tarihçesi ile Roma ve Bizans döneminin izlerini taşıyan dünyanın en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Afrodisias Antik Kenti, ziyaretçi sayısında son yıllarda dibe çakıldı. 
Turizmde 180 binlere ulaşan ziyaretçi sayısıyla altın çağını yaşadığı 2015 yılını dahi henüz yakalayamayan Afrodisias ören yerinde kazılar devam ederken, turist sayısında ise beklenilen artışın yakalanamaması tanıtım ve turizm alt yapı eksikliği olarak göze çarpıyor. Turizmde, 2016 ve 2017 yılında en kötü yılını geçiren Afrodisias, 2018 yılında küçük bir artışla 65 bin ziyaretçiye ulaşırken 2019 yılı Ağustos ayı itibariyle bu rakamın 70 binlerde olduğu yıl sonuna kadar 100 bini bulması bekleniyor. 

SAFRANBOLU VE KAPODOKYA'NIN GÖLGESİNDE KALDI
Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesindeki Safranbolu yılda bir milyonun üzerinde, Kapadokya ise 3 milyonu aşan ziyaretçi sayısı ile rekor kırarken Afrodisias Antik Kenti, ziyaretçi bakımından bu kentlerin çok gölgesinde kaldığı görüldü. Afrodisias 2014 yılında 180 bin, 2015’de 122 bin, 2016’da ise 60 binlere gerilerken bu yıl sonu itibari ile 100 bin ziyaretçiye ulaşması bekleniyor. 2014 yılının dahi çok gerisinde kalan Afrodisias’ın dünya çapında tanıtılması için bir takım çalışmalar yapılsa da yeterli olmadığı görülürken, bu yıl yapılacak olan uluslararası festivalinde ne kadar katkı sağlayacağı ise merak konusu. 

AFRODİSİAS KARACASU İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS
Afrodisias Müze Müdürü Arkeolog Baran Aydın, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin son 20 yıl içerisinde göstermiş olduğu çaba sonucunda kültür ve turizm alanında ilerleme kaydettiğini belirten Baran Aydın, “Bu hususu iyi bir şekilde analiz etmek gerekirse, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ana bütçeden ayrılan payların önemli bir rol oynadığı görülüyor. Kültür alanında adeta bir 'süper güç' konumunda sayılabilecek Anadolu yarımadasına ev sahipliği yapan Türkiye geçmiş uygarlıklara ait sayısız izi ve yerleşimi bağrında barındırmaktadır. Aydın’ın Karacasu İlçesi, Geyre Köyünde yer almakta olan ve 2017’de UNESCO Kültürel Miras Listesine alınmış olan Afrodisias Antik Kenti de bu bağlamda Karacasu ve yöre insanı için büyük bir değer ve şanstır” dedi. 

SAFRANBOLU VE KAPADOKYA ÖRNEK ALINMALI
Karabük'te bulunan Safranbolu İlçesine yoğun şekilde gelen Uzakdoğulu turistlerin motivasyonunun bu tarihi kentin Unesco’nun web sitesindeki listede yer alıyor olmasından kaynaklandığını kaydeden Aydın,  Safranbolu ve Kapadokya’nın örnek alınıp tecrübelerinden yararlanılması gerektiğini vurguladı. 
Safranbolu örneğinde gelen turistleri ağırlayacak nitelikli bir alt yapının önceden hazırlanmış olduğunun göze çarptığını belirten Aydın, “Nitekim otele dönüştürülmüş çok sayıdaki tarihi Osmanlı Konaklarından, yerel ürünlere, şekerlemelere, mücevherattan, demircilik işlerine ve yöresel yemeklere kadar çok çeşitli bir ürün yelpazesi ile ziyaretçilerin karşısına çıkılmıştır. Tüm bu elementlerin sürdürülebilir bir turizm için gerekli olduğunu görmek için özel bir eğitime ihtiyaç duyulmasa gerektir” dedi. 

YAPILACAK ÇOK İŞ VAR
Karacasu örneğinde ise söz konusu turistik alt yapı arzının hazırlanması için henüz yapılacak birçok iş olduğunu dikkat çeken Aydın, bu kapsamda yerel yönetimlerin veya STK’ların ilgili birimleri ile artıları ve eksilerinin neler olduğunu saptayıp daha iyi olması için neler yapılabileceği konusunda istişareler yapılması gerektiğini söyledi. 

ARAÇ GEREÇ VE PERSONELE İHTİYAÇ VAR
Afrodisias Ören Yeri ve müzesinin de iyileştirme ve modernizasyona ihtiyacı olduğunu kaydeden Aydın, bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile belirli bir yol kat edilmiş olsa da güncel teknolojik cihazlar, uygulamalar, motorlu araçlar, personeller yönünden çok desteğe ihtiyaç bulunduğunu kaydetti. 

Karacasu Kaymakamlığı tarafından 14-19 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 1. Uluslararası Afrodisias Fotoğraf, Kültür, Sanat, Turizm Festivalinin önemli bir tanıtım girişimi olmasının yanı sıra insanlara eski eser koruma bilinci ve sevgisini de aşılayabilecek iyi bir vesile aracı olduğunu ifade etti. 

FESTİVALE SAHİP ÇIKILMASI ÖNEMLİ
Gelecek yıllarda da söz konusu festivale sahip çıkılmasının büyük bir önem arz ettiğini sözlerine ekleyen Aydın, “Ören yeri girişinde ziyaretçi ağırlama merkezi, otopark ve benzeri düzenlemeler ziyaretçi akışı ve memnuniyetini destekler mahiyette planlanmalı, ziyaretçinin mutlak surette en az maliyet ile memnun şekilde ayrılacağı bir usulde geliştirilmelidir. UNESCO “Dünya Kültür Miras Listesine” 2015 yılında girmiş olan Efes örneği de olumlu ve olumsuz yönleriyle Afrodisias için iyi bir kılavuz rolündedir. Söz konusu noktalarda görev yapmakta olan kazı başkanlıklarının bilimsel saptama ve önerileri ören yerlerinde korumacılık, restorasyon ve sürdürülebilirlik açısından mutlaka dikkate alınmalıdır. Netice itibari ile konserler, aktiviteler, para kazandıran girişimler icra edilse de bunlar hiçbir surette kültür varlıklarına zarar vermemeli, onlara gölge etmemeli, bilakis koruma ve kazılara en azından yüzde 70 oranında bir destek sağlanabilmelidir. Bu gibi yerlere girişte para ödeyerek, bilet alarak giren ziyaretçilerin yapmış oldukları bu katkının her şeyden önce o yerin restorasyonu veya kazısına harcandığını düşünüyor olmaları da göz ardı edilmemelidir” diye konuştu.   
TURİZMİN VARLIĞI KÜLTÜR VE BİLİME BORÇLU
Aydın son olarak şunları kaydetti; “Sonuç itibari ile UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine girmenin ötesinde mühim olan o listede sabit kalabilmektir, yani istikrarlı olmak esastır, asıldır. Ekonominin önemli bir ayağı olan turizmin varlığını kültüre ve dahası bilime borçlu olduğunu hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır.”

afordisias-safranbolu-ve-kapadokyanin-cok-gerisinde-128686-3cfa215ee8cb4993376d630b575cd3f4.jpgafordisias-safranbolu-ve-kapadokyanin-cok-gerisinde-128686-3e819a2f79026638d7c7868926872552.jpgafordisias-safranbolu-ve-kapadokyanin-cok-gerisinde-128686-18dbe14e3b35b7467cc2837e2c41380c.jpgafordisias-safranbolu-ve-kapadokyanin-cok-gerisinde-128686-615bee14ddefc0acf75926523269e6e1.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.