Afrodisias'ta 7 bin yıllık yaşam izleri

Afrodisias'ta 7 bin yıllık yaşam izleri

UNESCO dünya mirası listesine giren Karacasu'daki Afrodisias Antik Kentinde M.Ö. 300 yıllarına dayanan Romalılardan öncede Prehistorik dönemlere ait 7 bin yıllık yaşam kalıntıları ortaya çıktı. 

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN'İN ÖZEL HABERİ- Antik tiyatronun bulunduğu Pekmez tepesi, Kuş Kalesi ve Akrapolis olarak bilinen 3 yerde, 7 bin yıl öncesine dayanan kalıntıların bulunması Afrodisias’ta yaşayan Romalılardan önce de başka bir yaşam olduğunu gözler önüne seriyor. 

Geyre Mahallesindeki Afrodisias Antik Kentinde, 1960’lı yıllarda New York Üniversitesinden Arkeolog Prof. Dr. Kenan Erim ile başlayan kazı çalışmaları günümüze kadar aralıksız süregelmekte olup bugüne kadar sayısız tarihi eser gün yüzüne çıkarıldı. Bir kısmı müzede sergilenen ve adeta açık hava müzesini de aratmayan Afrodisias’ta, antik tiyatronun güneydoğusunda  yer alan Pekmez Tepesinde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan bulguların Bizanslılardan önce M.Ö. 300 yıllarına dayanan Romalılardan önce de yaşam izlerine rastlandığı ortaya çıktı.

ANSİKLOPEDİ NİTELİĞİNDE BİR KİTAP
Karya Bölgesinin başkenti olarak bilinen Afrodisias’ta kazı başkanı Prof. Dr. Kenan Erim döneminde kazı çalışmalarını yürüten Brown Üniversitesinden Amerikalı arkeolog Prof. Dr. Martha Sharp Joukowsky,1986 yılında yaptığı bilimsel araştırmalar ve elde ettiği bulgular ışığında Prehistorik dönemlerini anlatan kitapta topladı. Müze arşivinde bulunan ve İngilizce hazırlanmış 500 sayfalık ansiklopedi niteliği taşıyan kitapta, 1976’da İzmir 2 Nolu Koruma Kurulu tarafından tescillenen Pekmez Höyük olarak bilinen tepede, M.Ö. 5 bin yıllarına dayanan yaşam kalıntılarının izine rastlandığı prehistorik dönemleri anlatılıyor. 

BULGULAR 7 BİN YILLIK
Müze eski Müdürü Baran Aydın, “Klasik dönem kalıntılarıyla tanınan Aphrodisias antik kentinin güneydoğusuna rastlayan bölgedeki iki höyükten biri Akropolis; diğeri Pekmez Höyük/Tepe olarak bilinir. Prehistorik yerleşmelere ait bulgular; Pekmez Höyük'te tespit edilmiştir. Pekmez Höyük; yaklaşık 13 m yükseklikte ve 125 m çapındadır. (taban çapı) Ovanın güneyinde üçüncü bir prehistorik yerleşme yeri ise Kuş Kalesidir. Tarihi 7 bin yıllıktır. O dönemin izlerini taşıyan toprak çömlek kalıntıları ele geçirilmiş. Romalılardan önce tarihi kalıntıların izlerine rastlıyoruz. Daha önceki antik çağlara ait" dedi.

ÇÖMLEK SANATI PREHİSTORİK ÇAĞA UZANIYOR
Karacasu ilçe merkezindeki tarihi çömlek ocaklarında nesiller boyu babadan oğula süre gelen çömlekçilik sanatının Prehistorik dönemlere kadar dayandığı varsayımları güç kazanıyor.

afrodisiasta-7-bin-yillik-yasam-izleri-148527-6d742d06e8c81a1d5d4bd9213e3b0b1a.jpgafrodisiasta-7-bin-yillik-yasam-izleri-148527-b94ff8041c90a069b165b9049d3cfaf9.jpg

ssss.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.