Afrodisias'ta şehrin kalbi gün ışığına çıkıyor

Afrodisias'ta şehrin kalbi gün ışığına çıkıyor

Karacasu’nun dünyaca ünlü Afrodisias Antik Kentinde 2019 yılı kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN-Geçtiğimiz yıllarda süren kazılarda ortaya çıkarılan Güney Agora havuzunun ardından bu yılda antik kentin en önemli simgesi olan 4 ayaklı 16 sütunlu Tetrapylon kapısından Afrodit tapınağına açılan şehrin en kalbi caddesi gün ışığına çıkıyor.
Newyork Üniversitesinden Prof. Dr. Roland Smith, 29 yıl önce Afrodisias Antik kentiyle adı özdeşleşen merhum Prof. Dr. Kenan Erim’in yanında kazılara başladı. Erim’in vefatından sonra kazılara başkanlık eden Smith, geçen yıllarda Adrian Hamamı, Sebastian Tapınağı ve son olarak da 170 metre uzunluğundaki 1 milyon dolarlık bütçeyle tamamlanan Güney Agora havuzlu parkı gün ışığına çıkardı. 
500 BİN DOLAR BÜTÇELİ KAZI

Bu yılda Nisan –Ekim ayları arasında restorasyon ve konservasyon çalışmaları devam ederken, 1 Temmuz’da başlayan kazı çalışmalarının da 31 Ağustos tarihinde son bulacağı bildirildi. İki ay süren kazı çalışmalarında şehrin simgesi olan ana giriş kapısı Tetrapylon kapısından Sebastian ve Güney Agora’yı birbirine bağlayan en önemli caddeyi gün yüzüne çıkarmak için yürütülen 500 bin dolar bütçeli kazı çalışmalarında sona gelindi. Bu yılki kazıda ortaya çıkarılan Tetrapylon caddesinde önümüzdeki yıl yürütülecek olan konservesyon çalışmalarının ardından yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak. 
GELECEK YILLARDA ZİYARETÇİLERİ AĞIRLAYACAK
R.R.R.Smith, “Restorasyon ve güney agorada büyük bir konservesyon projemiz var. Şehrin kalbine inen Tetrapylon caddesinde süren kazı çalışmaları tamamlanmak üzere. Bir iki yıl sonra ziyaretçilere açılacak. Önümüzdeki yıllarda daha çok ziyaretçiyi ağırlayacak. Kazı ekibinde uluslararası alanda mimari restorasyon kenservasyon öğrencileri görev alıyor. Yerli ve yabancı ülkelerden gelen öğrenciler bu sayede birbirleri ile tanışıp kaynaşıyor. Birbirlerinin dillerini kültürlerini öğreniyor. Yaklaşık 22’si kazı heyeti olmak üzere işçilerle birlikte toplam 62 kişilik ekiple çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda farklı projelerimiz olacak” dedi. 
FAKLI PROJELERLE KAZILAR DEVAM EDECEK
Kazı başkan yardımcısı Sera Somersan, “Bu sezon ortaya çıkarılacak Tetrapylon caddesi ile ziyaretçi şehrin kalbine inecek. Daha önce etrafından dolaşılıyordu. Şimdi şehrin en merkezi noktasına inebiliyor olacak. Güney Agora’ya açılan alan Kuzey Agora henüz kazısı yapılmamış. Şu anda henüz kazıya da müsait değil. Tetrapylon caddesinden sonra faklı alanlarda yürütülecek projelerle çalışmalara devam edilecek” diye konuştu. 
TETRAPYLON AFRODİSİAS'IN SİMGESİ HALİNE GELDİ
Afrodisias’ın simgesi haline gelen Tetrapylon’un kutsal Afrodisat tapınağına giren şehrin ana kapısı olduğuna dikkat çeken Somersan, “Bu kapıdan içeri girdiğinizde kutsal alana giriş yapmış oluyorsunuz. İlk ayağa kaldırılan yapılardan biri olan Tetrapylon Afrodisias’ın simgesi haline geldi. En çok görülen, fotoğraflanan önemli bir değer. Başarılı bir restorasyon çalışması yapılmış. Tapınak doğuya bakıyor. Çünkü o zamanlarda bütün tapınaklar güneşin doğduğu yöne bakarmış. Güneş doğunca tapınağın kapısı açılır, yeni doğan güneş karanlıkta olan heykelin yüzüne vurur ve içeriyi aydınlatırdı” ifadelerini kullandı

afrodisiasta-sehrin-kalbi-gun-isigina-cikiyor-121989-03be9b1c54c07ce6402a44e1bd2b4a7b.jpgafrodisiasta-sehrin-kalbi-gun-isigina-cikiyor-121989-55b9464c8d9a85da8837efa34dc5ffce.jpgafrodisiasta-sehrin-kalbi-gun-isigina-cikiyor-121989-5576d2dea3682e00c3072e615b31aa7f.jpg


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.