AĞAÇLARA KIYMAYIN

AĞAÇLARA KIYMAYIN

Bafa Gölü’nün güney ve güneydoğusunda uzanan ve Didim-Akbük ile birlikte Ege Denizi ve Bafa’nın doğal güzellikleriyle çevrili Ilbıra Dağı’nın madenciliğe açılması yöre halkının tepkilerine neden oldu. 

A+A-

MURAT TAN - Güneybatı Ege’de Bafa Gölü'nün güneyinden, güneydoğu doğrultusunda Güllük dalyanına kadar uzanan Ilbıra Dağlarının tamamının maden sahası ilan edilmesi ve diaspor madeni için ağaç kesimine başlanılması, Milas’tan Didim’e kadar bölge halkını harekete geçirdi. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in soru önergesinde bulunmasının ardından CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül de Ilbıra Dağı’nın madenciliğe açılmasına karşı çıktı. 

“BİR DAĞI DEĞİL EKOSİSTEMİ YOK EDECEKLER” 

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Ilbıra Dağı’nın madenciliğe açılmasını eleştirdi, “Bir yandan ormanlar cayır cayır yanıyor bir yandan maden rantına kurban ediliyor. Sadece bir dağı değil bir ekosistemi yok edecekler” dedi. Güneybatı Ege’de Bafa Gölü'nün güneyinden, güneydoğu doğrultusunda Güllük dalyanına kadar uzanan Ilbıra Dağları’nın tamamın maden sahasına açılmasının yandaşlara kazandırma dışında tek bir yararının olmadığını belirten Bülbül, “Bu alan Türkiye’nin akciğerleri. Ayrıca bir yanında Latmos antik kenti bir yanında 80'e yakın bitki familyasının yanı sıra 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türünü yaşadığı Bafa Gölü var. Yani sadece bir dağı değil bir ekosistemi yok edecekler” dedi. 

“KATLİAMA SON VERİLMELİ”

Ilbıra Dağının eteklerinde yerleşim yerleri olduğunu vurgulayan Bülbül, “İnsanların yaşam hakkı gasp ediliyor. Bölge halkı ranta karşı yaşam alanı savunması veriyor. Ama ne yazık ki bu sese kulak tıkayan bir iktidar var. Maden arama çalışmalarına ve ağaç kesimine başlanmış durumda. Maden Yasası’nın ardından başlayan vahşi madencilikle ülkemiz adeta köstebek yuvasına döndü. İnsan sağlığı, ormanlar, tarım ve yaşam alanları, yet altı ve yer üstü su dengesi yok ediliyor. Bu katliama daha fazla telafi mümkün olmayan sonuçlar doğurmadan son verilmeli” şeklinde konuştu. Ilbıra Dağı’nın bir kısmının Aydın’ın turizm kenti Didim sınırları içinde olduğunu belirten Bülbül, “Bir yandan Turizm yasası çıkaran hükümet bir yandan turizme en büyük darbeyi vuruyor” dedi.

"AĞAÇLAR MADENE FEDA EDİLMEMELİDİR"

Zeytin ve çam ağaçlarının madene feda edilmemesi gerektiğini söyleyen Didim-Akbük Mahallesi Muhtarı Mehmet Çamlı, “Beldemiz turistik bir bölge ve oksijen bolluğundan dolayı tercih edilen bir yer. Birçok hasta burayı çam ağaçlarının yeşili ve pompaladığı oksijen sayesinde tercih ediyor. Ilbıra’nın maden sahası olarak ilan edilmesi, yeşilimizi yok edeceğinden dolayı bizi endişelendiriyor. Ağaçların kesilmesine karşıyız. Bundan, buranın iklim yapısı zarar görür. Ağaç nüfusunun azalması nem oranını arttırır. Bu bölge zeytini ve ormanıyla güzel. Zeytin ve çam ağaçları, madene feda edilmemelidir" dedi. 

agaclari-feda-etmeyin-123326-610605f9d01a9488903ff6a968145c36.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.