AK Parti ve MHP'li üyeler Özcan'ı soru yağmuruna tuttu

AK Parti ve MHP'li üyeler Özcan'ı soru yağmuruna tuttu

Nazilli Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısının 2. birleşimine, AK Partili Meclis Üyesi Bülent Sayar'ın gündem dışı açıklamaları damga vurdu.

A+A-

(SİMGE ATA) Sayar, bir önceki oturumda görüşülen Pirlibey Mahallesi Arıtma Tesisinin biteceği süreye ilişkin kesin tarih verilmesini isteyerek, belediyenin henüz açıklanmayan borçları üzerinden Özcan'ın 'şeffaf belediyecilik' söylemlerine dikkati çekti. 
Nazilli Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısının 2. birleşimi, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan'ın başkanlığında tam katılımla gerçekleştirildi. Toplantıda ilk oturumda imar komisyonuna sevk edilen ek gündem maddesi; Dallıca Mahallesi 785 No'lu parseldeki uygulama imar planı değişikliğine ilişkin karar görüşüldü. Başka maddenin görüşülmediği toplantıda karar, oy birliğiyle kabul edildi. Toplantının ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Bülent Sayar, imar konusundan basına yansıyan bir takım haberlere kadar birçok konu üzerinden Başkan Özcan'a yüklendi. 
İMAR DEĞİŞİKLİKLERİ SLAYTLA ANLATILSIN
İlk olarak karara bağlanan Dallıca Mahallesi'ndeki imar planı değişikliğine ilişkin slaytlı anlatım isteyen Sayar, bundan sonraki toplantılarda da imar konularının detaylandırılmasını talep etti. Buna karşın Başkan Özcan talebin yerine getirilmesi için girişimlerinin olacağını söyleyerek İmar Müdürü Koray Öden'den bilgi vermesini istedi.
"BİTECEĞİ SÜREYE DE ŞERH KONSUN"
Sayar'ın istekleri bununla da sınırlı kalmadı. Sayar, birinci oturumda görüşülerek karara bağlanan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ Genel Müdürlüğü’nün Nazilli Belediyesi'ne sunduğu Pirlibey Mahallesi Bayram Camii mevkiinde bulunan 11 bin 631 metrekarelik alan üzerinde atık su arıtma tesisi yapma talebi üzerine arazinin 19 yıllığına bedelsiz olarak tapu tahsisi yapılması maddesini tekrar gündeme getirerek maddeye sözlü şerh koydu. Tesisin bitme süresinin belirtilmesini talep eden Sayar, "Bu tesisi ASKİ'ye devredip beklemenin bir anlamı yok. 5 yıl beklemek yerine 2 yılda bitecek gibi bir ifadeyle belli bir süre koyarsanız daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Hizmet hızlandırılsın istiyoruz. Yapılma şerhinin yanına yapılma süresini de belirtelim. Pirlibeyli vatandaşalar da 5 yıl beklemesin" dedi.
Başkan Özcan buna karşılık, Sayar'ın geçmiş dönemlerde Yenice Belediye Başkanlığı yaptığını anımsatarak, "Siz de başkanlık yaptınız. Bu hususu biliyorsunuz. Projesi olmadan tahsis talebi olmuyor" dedi.
"BUNCA GİDER ARASINDA 3 MÜDÜRLÜK AÇTIK"
"Seçimlerin üzerinden 40 gün geçti" diyen Sayar, Nazilli Belediyesi'nin halen borçlarını açıklamadığına dikkati çekti. Meclisin belediye borçlarına, çalışan işçi sayısına, bankamatik memurlarına ilişkin bilgilendirilmesini talep eden Sayar, "Şeffaf belediyecilik dediniz. Bunu gerçekleştirmenizi istiyoruz. 95 milyon gelirin, 110 milyon giderin olduğunu biliyoruz. Bunca gidere rağmen bir önceki oturumda 3 tane müdürlük açtık. Buna gerek var mıydı? Bu ihdasları kesin bütçeden sonra yapabilirdik" şeklinde öneri sundu.
"10 YILIN HESABINI SORUYORSUNUZ"
Belediyenin borçlarına ilişkin soruya tepkisiz kalamayan Özcan, "Önceden de bu soruları soruyordunuz cevap alamıyordunuz. 30 günlük bir belediyeden 10 yılın hesabını soruyorsunuz. Ben sizin ne yaptığınızı, ne yapmaya çalıştığınızı da biliyorum. İç siyasetinizi de biliyorum. Teşkilat olarak geldiğinizde de konuştuk. Faturalar gelmeye devam ediyor. Ben bir hukukçuyum. Mesleğim ve kişiliğim gereğince hiç bir zaman iftirada bulunmadım. Elimde belge varsa konuştum, yoksa sustum. Bu işlerle ilgili incelemeler devam ediyor. Sakladığımız gizlediğimiz bir şey yok. Sonuçlandığında önce sizlerle sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Doğrusu için uğraşıyoruz" dedi. Öte yandan 3 müdürlük ihdasına ilişkin yöneltilen öneriye karşılık, "Siz başkan olsaydınız öyle yapsaydınız. Bu idarenin takdiri" diyerek tutumu net bir dille ortaya koydu.
"BELEDİYE MALLARI BÜYÜKŞEHİR’E Mİ GEÇİYOR?"
Söz alan yalnızca Sayar olmadı. MHP’li meclis üyesi Mustafa Akkaya da basında yer alan Nazilli Belediyesi’nin Aydın Büyükşehir Belediyesi ile mahkemelik olduğu otogar, mezbaha, Atatürk Parkı gibi yerlerden davayı geri çektiği iddialarına Özcan’ın netlik kazandırmasını istedi. Nazilli’nin malının Nazilli’de kalması gerektiğini dile getiren Akkaya, "Biz bunu savunuyoruz farklı bir düşünce olursa öğrenmek istiyoruz" dedi.
KURUMLAR ARASI GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
Haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Başkan Özcan, "Taraflar arasında görüşmeler devam ediyor. Bir kısmında mahkemeler son aşamaya gelmiş. Ne olur ne olamaz değerlendirmeler içerisinde. Farklı bir düşüncemiz olursa mutlaka meclise taşınacaktır. Gazetelerden değil bizlerden duyacaksınız" ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2019-05-09-at-19-52-08.jpegwhatsapp-image-2019-05-09-at-19-52-09.jpegwhatsapp-image-2019-05-09-at-19-52-10.jpegwhatsapp-image-2019-05-09-at-20-00-36.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.