Aydın’daki kuaför ve berberler denetlendi Aydın’daki kuaför ve berberler denetlendi

Aydın’ın Söke ve Koçarlı ilçeleri ile Muğla’nın Milas ilçesi sınırlarında, Bafa gölü ve çevresi ile Beşparmak Dağları ve çevresinde kalan Latmos Bölgesi 2863 sayılı Kanun kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alındığı belirtildi. AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, sosyal medya hesabından müjdeli haberi duyurarak bölgede kültür varlığı tahribatına yol açacak çalışmalara izin verilmeyeceğini belirtti. 

“KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan AK Parti Aydın Milletvekili Özmen, “Kıymetli hemşehrilerim, ilimiz Söke ve Koçarlı ilçeleri ile Muğla’nın Milas ilçesi sınırlarında, Bafa gölü ve çevresi ile Beşparmak Dağları ve çevresinde kalan Latmos Bölgesi 2863 sayılı Kanun kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığınca koruma altına alınmıştır. Bölgenin Aydın il sınırları dahilindeki alanları üzerinde M.Ö. 8 bin yıl geçmişe sahip 250’nin üzerindeki prehistorik döneme ait kaya resimleri ile Roma ve Bizans dönemlerine kadar uzanan tarihi geçmişe sahip çoğrafyada yer alan Bizans sınır işaretleri, demirci işlikleri, Arkeolojik yerleşim alanları, manastır, şapeller ve tapınak yapıları, kaya mezarları, kaleler, kuyu yapıları, kovanlıklar ve Antik yollardan oluşan korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı alanları bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Whatsapp Image 2024 07 05 At 00.28.26

“HERHANGİ BİR TAHRİBAT SÖZ KONUSU OLMAYACAKTIR”

Özmen açıklamasının devamında şu sözleri kullandı: “Tescilli alanların korunmasına esas olmak üzere Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararının I. Derece Arkeolojik Sitlere ilişkin belirlenen koruma ve kullanma koşullarına uyulması konusunda ilgili kurumlara gerekli yazılı bildirimler de yapılmaktadır. Bu kapsamda tescilli alanlarda muhtemel herhangi bir kültür varlığı tahribatı, taş ocağı çalışması ve maden sahası çalışması da söz konusu olmayacaktır.”

Öte yandan Özmen, Latmos Bölgesi’nin koruma altına alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Muhabir: Seval Selvi