Tarımda halihazırda çok ciddi sıkıntıların baş gösterdiğine değinen TBMM 27. Dönem AK Parti Aydın Milletvekili Posacı, hayvancılıkta girdi maliyetleri nedeniyle üreticinin kazanamadığını vurgu yaptı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvancılıkta ithalata dayalı tarım politikası yürütmeye devam ettiğini belirten Posacı, “Biz bunu milletvekili olarak görev yaparken de eleştirdik. İthalat lobisindekiler mutlu ama aşağıdaki üretenler mutsuz” dedi.

Aydın’da açılacak jeotermal santrali halka sorulacak Aydın’da açılacak jeotermal santrali halka sorulacak

“KASAPTA ET DÜŞTÜ MÜ?”
Pamuk fiyatlarının geriye gittiğini ve buğdayda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı fiyatlara bakıldığında adeta dağın fare doğurduğuna dikkati çeken Posacı, “Tarım ve Orman Bakanlığı hayvancılık noktasında halen dahi ithalata dayalı bir anlayışla yol yürüyor. Biz bunu geride kalan milletvekilliğimiz sürecinde de söyledik; Tarım ve Orman Bakanlığı’nda ithalat lobisi var. Bu lobidekiler mutlu ama aşağıdaki üretenler mutsuz. Haliyle tüketici de doğrudan doğruya mutsuz. Çünkü fiyatlar ortada. Dana kesimi bıçak fiyatı 400 liradan 320 liraya düşerken, yem fiyatı 400 liradan 500 küsur liraya yükseldi. Peki kasapta et düştü mü? Hayır. Yani ithalat lobisinin en başında kimler varsa onlar mutlu. Üreten de tüketen de mutsuz” diye konuştu. 

“ACİLEN DÜZENLEME GEREKİYOR” 
Tarımsal desteklemelerde düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Posacı, “Yeme ve gübreye KDV gelecek dediler. Biz bu KDV’yi kaldırmak için milletvekili görevi yaptığımız süreçte göbeğimiz çatlamıştı. Tekrar gübreye yüzde 20 KDV gelmesi doğrudan da aynı zamanda yüzde 20 zam gelmesi demektir. Allah’tan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 20 KDV’nin yeniden uygulanmasına engel olmuş yoksa çiftçi ciddi anlamda bu konuda da mağdur olacaktı. Eğer yapılsaydı bu bir bakıma siyasi intihar gibi bir durum olacaktı. Toplumun gerçeklerinin görülmesi gerekiyor. Tarımsal desteklemeler noktasında üreticinin ürettiğinden hakettiğini alması için ivedi düzenleme gerekiyor. Bu şartlar altında üreticilerimizin emeğinin karşılığını tam manasıyla alması da mümkün gözükmüyor” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: Murat Tan