AK Partili vekil Erim alternatif yer arayacak

AK Partili vekil Erim alternatif yer arayacak

AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Nazilli’de Devlet Su İşlerince (DSİ) gölet yapımı için açılacak kalker ocağı çalışmalarında bin 632 ağacın kesilecek olmasıyla ilgili açıklama yaptı.

A+A-

(MURAT TAN) 22 Mayıs’ta gazetemizin manşetinden ‘Katliam Kapıda’ başlığıyla kamuoyuna duyurduğumuz, Nazilli’de DSİ’nin gölet yapımı için açılacak kalker ocağı çalışmalarında bin 632 ağacın kesilecek olmasıyla ilgili açıklama yapan AK Parti Aydın Milletvekili Erim, “Bayrama kadar meclisteyim. Bayramdan sonra geldiğimde yerine bakıp inceleyeceğim. Başka alternatif olup olmadığına bakacağım. Henüz kalker ocağı açılmasıyla ilgili icraata başlanmış değil” dedi. 

“ÇED SÜRECİ BAŞLATILMIŞTIR”

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü ile yüklenici firma arasında 12 Nisan 2018’de sözleşmesi imzalanan Aydın Nazilli Aşağı Yakacık Göleti ve Sulaması işi için ödenek temin edildikten sonra işe başlanacağını söyleyen Erim, “Gölet ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde olup söz konusu kaya ocağı gölet alanına 2 kilometre mesafede bulunmaktadır. 3213 Sayılı Maden Kanunu ve Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliğine göre kaya ocağı için Maden İşleri Genel Müdürlüğünden Ham madde Üretim İzin Belgesi alınmıştır. Ham madde sahasında üretime başlanılmadan önce 5995 Sayılı Kanun İle Değişik 3213 sayılı Maden Kanunun 7. Maddesi ile yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde Yüklenici firma tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne proje tanıtım dosyası sunularak ÇED süreci başlatılmıştır” diye konuştu. 

“BAŞKA BİR ALTERNATİF BULUNMAMAKTADIR”

 4,38 hektarlık kaya ocağı alanın yaklaşık 4,14 hektarlık kısmının orman alanında kaldığını söyleyen Erim, “ÇED alanı içerisinde orman izni alınmamış alanlarda faaliyet yapılmayacaktır. Arazinin rehabilitasyonu ile ilgili olarak Orman Kanunun 16. Maddesinin Uygulama Yönetmeliği kapsamında, izin alınan çalışma alanları için rehabilitasyon projesi hazırlanarak Orman İdaresine sunulacaktır. Proje kapsamında yaklaşık 30 bin metreküp kaya malzemesine ihtiyaç olup habere konu kaya ocağı dışında başka bir alternatif bulunmamaktadır. Sonuç olarak; Aşağı Yakacık Göletinde depolanan 0.160 hm³/yıl su ile civar köylerin toplam hayvan varlığı 7 bin 930 adet büyükbaş ve 14 bin 950 adet küçükbaş olmak üzere toplam 22 bin 880 hayvanın içme suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Ayrıca yaban hayvanlarının da içme suyu ihtiyacını karşılayacak proje ile doğal hayatın korunması sağlanmış olacaktır” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler