AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AKP’DE AYNI SENARYO

A+A-

İktidar partisi AKP’de yine bildik senaryolar. Sözde kongre sürecine girildi. Delege seçimleri yapıldı. Artık önümüzdeki ay itibarı ile ilçe kongreleri yapılacak. Ama bildik senaryo yine sahneleniyor.
Nedir o bildik senaryo?
İlçe Başkanları birer birer çıkıp önümüzdeki kongre sürecinde aday olmayacaklarını söylüyorlar. Mevcut ilçe başkanları artık biz önümüzdeki süreçte etkili ve yetkili yerlerde olmak istemiyoruz diyorlar.
Peki partililer sizi o makamda bir dönem daha ya da önümüzdeki dönemde de görmek istiyorlar ve sizin ilçe başkanı olmanızı arzu ediyorsa ne olacak?
AKP tabanı ne kadar isterse istesin artık o ilçe başkanları bir daha aday olmayacaklar. Çünkü parti genel merkezinden gelen talimat böyle. Yani görevden uzaklaştırmanın kibarcası, siz aday olmayacağınızı açıklayın talimatı.
Başta da söylediğimi gibi, bilindik bir senaryo. Bu senaryodan çıkacak filmin de ödüllü olacağını beklemek biraz saf dillilik olacaktır. Zira biz bu filmi daha önce, Metal Yorgunluğu sürecinde de yaşadık. İlçe ve il başkanları, belediye başkanları METAL yorgunluğunu öne sürerek görevlerinden istifa ettiler ve yerlerine başkaları geldi. Gerçi Aydın İl Başkanlığında Ömer Özmen’in METAL yorgunluğu gerekçesi ile görevden ayrılmasından sonra yerine getirilen üç ay bile dayanmadı ve sağlık sorunlarını öne sürerek istifa etti ve yerine yeniden Ömer Özmen getirildi ama bugün yaşanan da aynı. İlçe Başkanları birer birer görev üstlenmeyeceklerini, aday olmayacaklarını açıklıyorlar.
Şu ana dek yanılmıyorsam dört ilçe başkanı ADAY olmayacağını açıkladı. Diğer ilçeler de önümüzdeki günlerde benzer açıklamalar yapacaklardır diye umuyorum. İlçe Başkanlarının yanı sıra İl Başkanı Ömer Özmen’in de önümüzdeki günlerde ADAY olmayacağını açıklaması şaşırtıcı ve sürpriz olmaz.
Kongre süreçleri sözde parti içi demokrasinin işletildiği, parti tabanının özgür iradesini ortaya koyduğu bir süreç olarak değerlendirilir. Ancak iktidar partisinde durum pek öyle olmuyor. AKP’de genel merkez, daha doğru söylemi ile Genel Başkan nasıl bir senaryo istiyor ise o sahneleniyor. Öyle parti tabanının istediği falan değil, tamamen Genel Başkan’ın istediği isimler ilçe başkanı, il başkanı oluyor. Sonra da bu partinin yönettiği ülkede demokrasiden söz ediyor, daha fazla demokrasi isteminde bulunuyoruz.
Kongrelerin başladığı günlerde göreceğiz ki her ilçede tek bir isim İlçe Başkanlığı için aday gösterilecek ve delegeler de kendi isteklerine göre değil, Genel Başkan’ın isteği doğrultusunda o isme oy verecek. Daha ne olsun?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar