AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AKP’de değişimin adı belli

A+A-

Ekim, Kasım aylarından itibaren siyaset yeniden ısınmaya başlayacak. AKP ve CHP kongreler sürecine giriyor ki, bu da yerelde siyasetin yeniden ısınması, yerel yarışın yeniden başlaması ve kadroların yenilenmesi gibi anlamlara geliyor.
2002 yılından beri iktidarda olan AKP genel seçimler öncesinde bir sürece girmiş ve ‘Metal Yorgunluğu’ tanımı altında bazı büyükşehir belediye başkanlarını, il ve ilçe teşkilatlarında başkanlarla birlikte teşkilatlardaki isimleri değiştirmişti.
Bu süreçte Aydın AKP’de de kongre ile iş başına gelmiş olan Ömer Özmen ve ekibi ‘Metal Yorgunluğu’ savı ile görevden alınmış ve yerine partinin kuruluşunda yer alan ve sonrasında da ilk genel seçimlerde milletvekili olan Ahmet Ertürk il başkanı olarak atanmıştı.
Ne oldu sonrasında?
Bir veya iki ay kadar görevde kaldıktan sonra kendine göre gerekçeler öne sürerek il başkanlığı görevinden istifa etti, Ahmet Ertürk. Yaklaşan seçimler vardı, örgütün derlenip toparlanması gerekiyordu. Kısa sürede bir il başkanı atanmalıydı ve denenmişi, ya da ‘Metal Yorgunu’ diyen görevden alınan isim olan Ömer Özmen yeniden göreve getirildi. Özmen ve ekibi bu atama sonrasında bir genel seçim ve bir yerel seçim geçirdiler. Aydın’da bu iki seçimde de AKP oy kaybetmeye devam etti.
Şimdi önümüzde bir kongreler süreci var. Yeni ilçe başkanları, yeni il başkanları seçilecek. AKP yeniden kuruluş vizyonuna ve kuruluş heyecanına kavuşmak istiyor. Bunu yaparken de örgütleri yenilemek, yeni isimler ile yola devam etmek kararında gibi görünüyor. Ancak ortada var olan bir durum da var ki, erozyona uğraya bir partide yeni isimler bulmak pek de öyle kolay olmayacaktır. Özellikle de Aydın gibi illerde bunu başarmak biraz zor olacaktır ve sonuçta yine denenmişlerden biri Aydın AKP’de il başkanlığı koltuğuna oturacaktır.
AKP il başkanının ismi aslında şimdiden belli denilebilir. Bunu Gazeteaydın sitesi de dile getirdi ve açık olarak ismi de yayınladı. Kurucular arasında bulunan ve bir dönem il başkanlığı üç dönem milletvekilliği yapmış bir isim olan Mehmet Erdem il başkanı olacak gibi görünüyor.
İşin özü, AKP’de partililerin özgür iradelerine güvenilmediği ve partililerin birer noter görevi üstlenmesi istenildiği sürece AKP’de değişim diye bir şeyden söz etmek olası olmayacak gibi duruyor. Zira tepeden bir isim deniliyor ki İl Başkanı bu olacak ve partililer de kongrede gidip ona oy veriyorlar. Gerçek bir yarış olmuyor, partililer asıl gönüllerinden geçeni değil, genel merkezin istediği ismi seçiyor görünüyorlar. İşte bu nedenle de AKP’de değişimin adı belli.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar