Akşener, aday olmayacağını açıkladı!

Akşener, aday olmayacağını açıkladı!
İYİ Parti'de 27 Nisan'da yapılacak olağanüstü seçimli kurultay öncesinde Genel Başkan Meral Akşener, aday olmayacağını açıkladı.

İYİ Parti'de olağanüstü seçimli kurultay 27 Nisan'da yapılacak. Parti içerisinde yerel seçimlerdeki başarısızlık sonrasında Akşener'e yönelik istifa çağrıları gündeme gelmişti. Akşener, 1 Nisan'da açıklama yaparak partisini olağanüstü seçimli kurultaya götüreceğini kaydetmişti. Tüm bu gelişmelerin ardından Akşener, kurultayda aday olmayacağını açıkladı.

"HER TÜRLÜ CAZİP TEKLİFİ BİR KENARA BIRAKTIM"
İYİ Parti Lideri Akşener, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "30 yıllık siyasi kariyerim boyunca; ülkemizin geleceğini, milletimizin huzurunu, devletimizin iyiliğini yakından ilgilendiren birçok meselede kararlar almam, tutumlar benimsemem gerekti. Bu kararları alırken, bu tutumları takınırken de; her defasında bireysel çıkarlarımı, kısa vadeli potansiyel kazanımları ve yapılan her türlü "cazip" teklifi bir kenara bırakıp; sahip olduğum ahlaki değerleri, Cumhuriyetimizin temel ilkelerini ve Türkiye'nin ihtiyaçlarını merkeze aldım. Rabbime şükürler olsun ki; aldığım her kararın, benimsediğim her tutumun ne kadar isabetli olduğu da, her zaman kısa vadede olmasa da, zaman içerisinde mutlaka ispatlandı" ifadelerini kullandı.

"GEREKEN BEDELLERİ HER DEFASINDA ÖDEDİM"
Siyasi şartlar ne olursa olsun her kararının, tutumunun sorumluluğunu almayı bildiğine işaret eden Akşener, "Nitekim ödenmesi gereken bedelleri de başkalarından bir beklentim olmaksızın her defasında ödedim. Bundan da asla pişman olmadım" dedi. 31 Mart Yerel Seçimleri'ne de İYİ Parti olarak yetkili kurumlarının kararı ile müstakil girmeyi tercih ettiklerini hatırlatan Akşener, şunları kaydetti: "Bu kararı almamızdaki gayemiz; partimizi Türkiye'de gittikçe yerleşik hâle gelen siyasi kutupların yörüngesinden çıkartmak, milletimize de iki seçenek arasına sıkıştırıldığı rekabetsiz siyasetten kurtaracak nitelikte yeni bir seçenek sunarak ülkemize toplumsal, siyasi ve kurumsal çerçevede zararlarını hep beraber deneyimlediğimiz kutuplaşma ortamına son vermek için ilkesel bir adım atmaktı" sözlerini kaydetti.

"SORUMLULUĞUN ŞAHSIMA AİT OLDUĞUNU HER FIRSATTA VURGULADIM"
Alınan kararın ardından sonuçların sorumluluğunun kendisine olduğunu her seferinde vurguladığını söyleyen Akşener, "Bu kararı alırken, kararı alan partinin genel başkanı olarak; karşımıza kimleri aldığımızı, elbette biliyordum. Göğüsleyeceğimiz türlü zorlukların, gayri ahlaki propagandaların, satın alınmış iradelerce yapılacak galiz taarruzların, elbette bilincindeydim. Potansiyel olarak alabileceğimiz menfi seçim sonucu riskinin, velhasıl yine bir bedel ödeme gerekliliğinin doğabileceğinin de pek tabii farkındaydım. Bu nedenle de süreç boyunca sonuçların sorumluğunun şahsıma ait olduğunu her fırsatta vurguladım" ifadelerine yer verdi.

"ADAY OLMAYACAĞIMI İLAN EDİYORUM"
Açıklamasında, "Akşener, seçim sonuçları kapsamında ödediğimiz ve ödediğim bedele razıyım. Geldiğimiz noktada İYİ Parti olarak ismimiz, bugünü kazanmak uğruna yarınları tehlikeye atan kirli pazarlıklarla anılmıyorsa, ben bu bedele razıyım" diyen Akşener, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Bugün İYİ Parti sarsılmış ama ne iktidarın ne ana muhalefetin, ne de 2028 hesapları kovalayan bir takım aktörlerin arka bahçesi olmaya direnmişse, ben bu bedele razıyım. Ve hatta İYİ Parti, bugünü feda etme uğruna, bu gidişle yarın Türkiye'nin önüne çıkacak türlü musibetlere karşı her zamanki dik duruşunu gösterebilecek bir tutum almayı başarabildiyse, ben bu bedele razıyım. Çünkü ben, dün olduğu gibi bugün de milletimin, devletimin, memleketimin iyiliği için her türlü bedeli öderim. Bu kapsamda, seçimlere dair muhasebemizi yapacağımız, 2028'e giden yolda rotamızı belirleyeceğimiz seçimli olağanüstü kurultayımızda Genel Başkanlığa aday olmayacağımı ilan ediyorum. Kurultayımızın şimdiden; partimiz, milletimiz ve memleketimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, aday olacak tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.