Didim Akyeniköy Mahallesi'nde bulunan Şehit Soner Turan İlk ve Ortaokulu'nda bu yıl ikincisi düzenlenen Geleneksel Bilim Şenliği gerçekleştirildi. 

Okulun bahçesinde gerçekleşen etkinliğe Didim İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Sait Üstündağ, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Söke Meslek Yüksekokulu, Elektronik ve Otomasyon Bölümü Bölüm Başkanı Dr. İsmail Mersinkaya, Türk Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Veli Yıldırım, Okul Müdürü Mustafa Çoban, çok sayıda davetli ile veliler katılım gösterdi.

Didim Kaymakamı Kuruca’dan 15 Temmuz mesajı Didim Kaymakamı Kuruca’dan 15 Temmuz mesajı

Akyenikoy Bilimin Isigi Parladi Internet Gazete 480624 C5B25Bba064657F2C8C015F73D6Ae5A4

“ÇOCUKLARIMIZI ÜLKEMİZE KAZANDIRMALIYIZ”
Okul Müdürü Mustafa Çoban, günün anlam ve önemine dair konuşmasını gerçekleştirdi. Müdür Çoban ülkenin kaynaklarının henüz tam işlenmediğinden bahsederek, “Türkiye çok güçlü bir ülkedir. Yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynakları henüz işlenmemiştir. Amacımız, bilim ve teknolojide çocuklarımızı geliştirerek bu zenginlikleri ekonomiye kazandırmaktır. Eğer öğrenilen teorik bilgiler pratiğe dönüştürülmezse unutulur. Ülkemizin gençlerinin Green Card ve 2-3 bin dolar karşılığında Amerika’ya gitmesi yerine, ülkemizin zenginliklerini işleme idealine sahip vatansever gençler yetiştirmek istiyoruz. Bütün gayretimiz bu yöndedir. Biliyorsunuz, ben bu sene emekli olacağım. Geleneksel olarak ikincisini gerçekleştirdiğimiz bilim şenlikleri, yeni projeleri hayata geçirerek devam edecektir. Hepinize başarı ve mutluluk dilerim.” dedi. 

Akyenikoy Bilimin Isigi Parladi Internet Gazete 480624 216019F1Eafe9E1B239Cc43Dc9B048D5

Etkinlikte, 21.yüzyıla damgasını vuran bilim kadınları, rengarenk fen deneyleri, ses-frekans ve insan bedeni üzerindeki etkileri deneyi, dijital piyanonun temeli arduino piyano çalışmaları, robotik kodlama projeleri ve yapay zeka çalışmaları, organ kits projesi, resim atölye çalışmaları, akıl-zeka çalışmaları ve oyunları, okul öncesi eğitim çalışmaları sergilendi.

Akyenikoy Bilimin Isigi Parladi Internet Gazete 480624 62Cb2A5A8E187D1Ff56Eb7C21119F81B

Etkinlikte şiirler okundu, zeybek gösterileri sunuldu. Son olarak, robotik kodlama öğretmenleri yönetiminde, TEKNOFEST 2024’te 4 proje ile yarı finale yükselen öğrenciler Ali Ege Kılheybe, Beren Eroğlu, Ecrin Özar, Eyyüp Ökmen, İbrahim Çığırgan, Mustafa Tayanç Ülger, Osman Said Abalı, Poyraz Cepken ve Yiğit Efe Eroğlu tarafından tasarlanan RC-tekneler öğrenciler tarafından yarıştırıldı.

Muhabir: Ebru Görmez