Aldemir intörn öğrenci temsilcileriyle bir araya geldi

Aldemir intörn öğrenci temsilcileriyle bir araya geldi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, koronavirüs ile mücadele kapsamında Üniversite Hastanesinde hizmet veren farklı kliniklerde görevli intörn doktorları temsilen 5 intörn doktor ile  bir araya geldi.

A+A-

TUĞBA AYDIN - Toplantıda Tıp Fakültesinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Akyol, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Ali Özkısacık ve Üniversite Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Serkan Öncü de katıldı.

Üniversite adına alınan tüm kararların öğrenci merkezli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Yükseköğretim Kurumu’nda gerçekleşen birçok toplantıda öğrencilerin erken mezuniyeti için görüş bildirdiklerini ifade ederek, “Üniversite içinde aldığımız kararların ve YÖK’te bulunduğumuz girişimlerin tamamında, konuları öğrencilerimizle istişare ettik; danışma meclislerinde öğrencilerimiz için kararları esnettik ve fikirlerini önemsedik. Tüm öğrencilerimizi, kendi evlatlarımızdan ayrı tutmadık. Bu doğrultuda öğrencilerin yararına çalışmalar yürütmeye devam ettik, hiçbir öğrencimizin bundan kuşkusu olmasın” şeklinde konuştu.
İntörn doktor temsilcileri; bazıları uzaktan olmak üzere, il dışından geldiklerini, bazı üniversitelerin bu dönemi uzaktan eğitimle geçirdiğini ve kendilerinin de bu haktan yararlanmak istediklerini, normal eğitime devam edilecek ise pandemi döneminde mümkünse nöbet tutmadan eğitime devam etmelerinin sağlanmasının risklerini azaltacağını belirtti. 20-21 saat gibi uzak yoldan otobüsle gelmenin risklerinden, bazen kendilerine il dışına çıkış için izin verilmeyişinden bahsederek bu dönemde yaşadıkları zorlukları anlatan intern doktor temsilcileri, hastaneye ulaşımın zorluğuna da vurgu yaptı. 

“MEZUNİYETLERİNİN GECİKMEMESİ İÇİN AZAMİ ÇABA GÖSTERİYORUZ”

Tıp Fakültesinden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Akyol, YÖK nezdinde üniversitenin intörn doktorların erken mezuniyetleri doğrultusunda oy kullandığını söyleyerek, “Öğrenci temsilcimizin senatoda yer aldığını, öğrencilerle ilgili kararlarda söz hakkı olduğunu, intörn doktorlarımızın gerek izne gönderilmelerinde, gerek tekrar eğitime dönmelerinde öğrencilerimizin tercihi doğrultusunda intörn doktor temsilcisinin görüşleri de değerlendirilerek kararlar alınmıştır” dedi.  Öğrencilerin barınma sorunu ile karşılaşmaması için öğrencilerine üniversite sosyal tesisleri ve Kredi Yurtlar Kurumu’nda yer tahsisi yapıldığını hatırlatan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Akyol, öğrencilerinin mezuniyetlerinin gecikmemesi için azami çaba gösterdiklerini ifade etti. 

“ELİMİZDEN GELEN TÜM ÇABAYI GÖSTERİYORUZ”

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Ali Özkısacık, Sars Cov 2 PCR müspet çıkan 2 öğrencinin hastalarının testlerinin negatif çıktığını ifade ederek, öğrencilerin enfeksiyonu başka yerden kapmış olabileceğini söyledi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özkısacık “Bazı üniversiteler uzaktan eğitime geçti, bazı üniversiteler ise normal eğitime devam ediyor. Biz de üniversitemizde bir doktorun alması gereken önlemleri alarak kalan kısa eğitim sürecini en verimli şekilde tamamlanması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz” dedi. 

“BU DÖNEM, ÖĞRENCİLERİMİZİN EĞİTİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

Üniversite Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Serkan Öncü de Tıp Fakültesi öğrencilerine, öğretim elemanlarına sağlanan korunma malzemelerinin aynısının sağlandığının altını çizerek; “Ben defalarca öğrencilerle görüştüm. Bize, malzeme eksiği konusunda bir bilgi ya da talep gelmedi. Hastanemiz pandemi sürecini Türkiye’de en iyi yürüten birkaç hastaneden biri. Bu dönem, öğrencilerimizin eğitimi için çok önemli bir fırsat” dedi. 

Toplantı intörn doktor temsilcilerinin, eğitime yönelik isteklerinin tekrar gözden geçirilip fakülte kuruluna sunulmak üzere Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Ali Özkısacık’a iletmeleri kararıyla sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.