Aldemir: Uyarıları dikkate alın 

Aldemir: Uyarıları dikkate alın 

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, koronavirüs alanında araştırma yapan bilim insanlarının yaptığı uyarıları vatandaşların dikkate almaları gerektiğini söyledi. 

A+A-

Türkiye’nin 81 ilinde koronavirüs vakası bulunurken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının daha çok kişiye yayılmaması için vatandaşların evlerinde kalmalarını ve kendilerini izole etmeleri konusunda uyarılarda bulunuyor. 
Koronavirüs hakkında bilgi veren ADÜ Rektöre Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir,  “Koronavirüsün elektron  mikroskobik yapısına baktığımızda yuvarlak yapılı bir virüs, partiküllerinin yüzeyinin üzerinde lobut benzeri uzantılara sahip olduğu görülmektedir.  Bu yapıdan ötürü bir taç oluşumu söz konusudur. Bu görünümünden dolayı koronavirüs olarak tanımlanmaktadır.  İçerisine girdiğimizde ise RNA genom yapısına sahip olduğu, helikal bir protein kılıfla kaplı olduğunu, zarlı bir virüs olduğunu görebilmekteyiz. Çevre koşullarına en dayanıksız virüsler arasında yer almaktadır. RNA genom yapısında sahip olduğu içinde mutasyona uğrama kapasitesi vardır. Ancak genomik yapılarından dolayı mutasyon düzeyi hiçbir zaman bir grip kadar yüksek olmayacak. Bu da çok büyük endişeye sevk etmemeli. Vatandaşlarımız paniğe kapılmadan verilen kıymetli bilgilere uygun şekilde davranmalıdırlar.” dedi.

 

EVDE KALIN
Halkın Sağlık Bakanlığın talimatlarına uygun davranması ve evde kalması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Halkımız endişeye kapılmamalıdır. Vatandaşlarımızın soğuk algınlığı gibi hastalıkları koronavirüsü sanarak aile hekimlerine danışmadan, referans hastanelere gitmeleri ve korona testini istemeleri sağlık sisteminde tıkanmalara sebep olmaktadır.  Sağlık Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda hareket edilmeli. Virüsün bulaşma riski yüksek bu unutulmamalı ve en önemlisi evde kalınmalı.” ifadelerini kullandı.


PANİK DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL
Dünya çapında en başarılı şekilde virüsle mücadele eden ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, üniversitenin koordineli olarak çalıştığını ve uzaktan eğitimle, öğrencilere ulaştığını belirtti. Aldemir,  “Üniversiteler Yükseköğretim kurumlarına bağlı birimlerdir. Kurumumuz YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın tebligatları doğrultusunda hareket etmekte ve öğrencilerimize duyurmaktadır. Bir panik durumu söz konusu değil. Öğrencilerimize tavsiyem evde kalarak, eğitimlerini aksatmadan uzaktan eğitim ile derslerine çalışmalarıdır.”  dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.