DUYGU ELBİR

DUYGU ELBİR

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ALDIĞIN HER NEFESİ FIRSAT BİL!

A+A-

Yaşamla yüzleşmek insanlar için genellikle zor bir eylem olmuştur. Yüzleşip bir şeyleri görmek, gördüklerimizden ders çıkarmak... Bazen bir daha denemeye, yeniden bir adım atmaya korkarız. Oysaki hepimizin hayatlarında her zaman yeniden başlamak diye bir şey olmalıdır.
Aslında her gün kendiliğinden yeni bir başlangıçtır. Kendini ufacık mutsuz hissetsen, önüne sürekli engeller çıksa, başarı senden kaçsa bile tüm hepsini ardında bırakarak yeniden başla! Unutmamalıyız ki zaman zaman insanlar hayatlarında yeni bir yapılanmaya gereksinim duyarlar. Bütün kitapların sonunda, bütün gecelerin, gündüzlerin sonunda yeni bir başlangıç vardır. Klasik bir felsefe olacak belki ama “dün dünde kaldı, yaşandı ve bitti. Düne bakıp hayıflanmak yerine, yarınlara bakıp umut edilmeli.” Aslında hayatımızdan dünleri silmemize gerek yoktur. Çünkü eğer dünleri silersek harmanlanamayız. Yeniden başlamak bir harman gerektirir. Silmek yerine, dünü dünde bırakmak en doğru seçeneklerden biri olacaktır. Öğrenerek, ders alarak, deneyim kazanarak bugüne bakmalıyız. İnsanın hayatında her zaman her şey iyi gidecek diye bir kanun yoktur. İyilikler, güzellikler olduğu gibi kötü giden durumlarda olabilir. Unutmamalıyız ki her şey insan içindir. Bazen üst üste olumsuzluklarla karşılaşabilirsin. Önüne çıkan durumların zorluk seviyesi baş edemeyeceğin kadar yüksek olabilir. Yeri gelir kimseyle iletişim kurmak istemeyip sadece kendi kabuğuna çekilmek isteyebilirsin. Her şey cam kırıkları gibi ayağına batıp canını acıtmaya başlayabilir. İşte asıl mesele bunlara takılı kalmamaktadır. Eğer bunlara takılı kalırsak hiçbir yere gidemeyeceğimizi, sadece olumsuz durumların içinde sıkışıp kalacağımızı ve canımızın yanmaya devam edeceğini görmeliyiz. Bunların yerine yapmamız gereken en güzel şeylerden biri ise her zaman yeniden başlama cesaretine odaklanmamız ve yeniden başlayabilmemizdir. Başlamak için çok büyük adımlara gerek yoktur. Ufacık bile olsa bir adım atın. Bazen hareket etme başarısını gösterebilmek bile birçok değişime kapı açacaktır. Aslında en büyük iyiliği de en büyük kötülüğü de insan kendine yapar. Zaten insan ne yaparsa kendine yapar ki. İşte şimdi sen kendine önemli bir iyilik yapıp, zaman kaybetmeden ilk adımı atma cesaretini göstermelisin. Yalnızca yaşayarak deneyimleyebiliriz. Hayal edin, keşfedin, yaşayın, bulun... Bunların hiçbirisinden vazgeçmeyin! Hiçbir şey sonsuza dek sürmez. Sonlar ve kayıplar hayatın bir parçasıdır. Hepimizin de eninde sonunda bir gün yeniden başlamaya ihtiyacı olacaktır.
Hayat iyiliklerle, kötülüklerle, engellerle, değişimlerle, bozulan planlarla, sürprizlerle doludur. Bu yüzdendir ki her gün bir şeylere yeniden başlamamız gerekebilir. Bu beceriye sahip olmayı öğrenmeliyiz. Her an bir şeylere yeniden başlamak zorunda kalabiliriz. Cesaretli olmamız gerek! Yeniden başlamak için, hiçbir zaman çok geç değildir. İsterseniz her şeyi başarabilirsiniz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar