Algün'den Soylu'ya çağrı; "Yol denetimleri düzenlenmelidir" 

Algün'den Soylu'ya çağrı; "Yol denetimleri düzenlenmelidir" 

Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan, Aydın'ın en küçük ilçesi olan Karpuzlu'daki yol kontrolü ve denetimlerinin revize edilmesini istedi. 

A+A-

MURAT TAN- Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, trafik denetimlerinde insanların can ve mal güvenliğinden ziyade ‘ceza kesip ekonomiye katkı yapıyor!’ algısının üst seviyelere ulaştığını belirterek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan çözüm istedi. Paylaşımında Aydın'ın en küçük ilçesi olan Karpuzlu'daki yol kontrolü ve denetimlerinin düzenlenmesini de isteyen Algün, araç muayene ve sigorta konusunda yaşanan sorunların büyük bölümününse insanların kanuna uymamalarından değil yaşanan ekonomik sıkıntılardan kaynaklı olduğunu belirtti. 

"MOTORLARI HURDAYA ATMAK DEVLETİN ZARARINADIR" 

Aydın'ın neredeyse 12 ay sokakta, tarlada yani açık alanda yaşanan ve çalışılmak zorunda olan bir şehir olduğunu söyleyen Algün, "Dağlarında, ovalarında Zeytin İncir başta olmak üzere milyonlarca ağaç ve her metrekaresi işlenebilen bir toprağımız var bunu bildiğini yıllar önceki sohbetimizden biliyorum. İşte bu Aydın ilinde bulunan 600 civarında köy yeni yasayla mahalleye dönüşmüş olsa da onlar her zaman köy olarak kalmak zorundadır. Aydın ve benzeri illerde motosiklet, bisiklet türü araçlar artırılır ise hem devlet hem millet kazanır. Elbette motorlar doğru kullanılmıyor ise devlet denetimini yapar ve gerekli cezayı uygular bunda da bir itiraz yok ancak; insanlara plakasız motorları satıp sonra denetim yapıp bu motorları toplayıp bir nevi hurdaya atmak hem devlete hem millete ciddi zararlar vermektedir" dedi. 

KARPUZLU ÖRNEĞİNİ VERDİ

Trafik denetimlerinin düzenlenmesini isteyen Algün, "Trafik denetimlerinde öncelik insanların can ve mal güvenliğinden ziyade ‘ceza kesip ekonomiye katkı yapıyor!’ algısı üst seviyelere ulaşmıştır bu konu şu açıdan hassastır insanların güvenini kaybedersen bir daha kazanamazsınız. Karpuzlu örneği iyi bir örnektir. Karpuzlu ilçe olduktan sonra elbette polis geldi ve karakol ilçe komutanlığına döndü elbette yasal olarak bunların bir karşılığı var ona göre sayı belirlenir ancak son Jandarma’nın profesyonelleşmesinden sonra  ilçemize yeni araçlar ve sıkı bir denetim geldi işte burada bazı çelişkiler ortaya çıkıyor" diye konuştu. 

"YOL DENETİMLERİ DÜZENLENMELİDİR"

Soylu'dan çözüm isteyen ve gerekli düzenlemeler yapılmazsa halkın defterinden silineceklerini söyleyen Algün; "Karpuzlu’nun hızlı akışı olan bir yol bağlantısı yok olduğu halde bu kadar radar vb araç ne için kullanılacak? Yollarda yabancı diyebileceğimiz maden kamyonları var zaten onlarda yasal bir eksiklik bulamazsınız o araçlar köy ve köylülere zarar verir iken onlara yazılacak ceza neredeyse yoktur? Yol ağlarının % 95'i 2 aracın yan yana geçişine uygun değil iken bu kadar araç neyi denetleyecektir? Burada yapılacak denetimlerde sadece motoru eşek gibi kullanan köylülerin motorları, parası olmadığı için sigorta ve muayenesini yaptıramayanların araçları ceza yiyecektir. Haftada bir gün kurulan pazar, Karpuzlu’nun  esnaf ve sanatkarın caan damarıdır eğe cumartesi günü denetimler yapılır ise karpuzlu ilçesi komple zarar görüp bedel ödeyecektir. Devletimizin ülke genelinde komple bir güvenlik ağı kurması ve her alanına anında müdahale edebilir durumda olması takdire şayandır burada yapılacak denetimlerde hassas konu şu; Halk mı korkacak! Yoksa suçlular mı? Şu anda halk korkuyor. Şehir giriş çıkış denetim yerleri? Hain fetö darbe girişiminden sonra kurulan ancak kalıcı hale gelen şehir girişlerindeki denetim yerleri eğer devam edecek ise lütfen bunu daha düzenli ve görüntüsü farklı bir duruma getirin. Orada görev yapanında şehirde yaşayanların girişlerde zaman zaman tıkanıklığa neden olan rahatsızlığına ortadan kaldırmak gerekmektedir. Özellikle araç muayene ve sigorta konusunda yaşanan sorunların büyük bölümü insanların kanuna uymamalarından değil yaşanan ekonomik sıkıntılardandır. Ya milletin gelirini artıracağız yada araç muayene, sigorta, akaryakıtı ucuzlatacağız yoksa yarınlarda iyi yapmak istediğiniz işler sizi halkın defterinde silmeye götürür. Bu bir dost uyarısıdır" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.