Alkol ve tütün tiryakilerine bir iyi birde kötü haber 

Alkol ve tütün tiryakilerine bir iyi birde kötü haber 

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz Karacasu'da TBMM’de görüşülmek üzere sunacak olduğu kaçak tütün ve alkol, etil alkol satışı ve Türk tütününe getirilecek olan yeni düzenlemelere ilişkin hazırladığı kanun teklifi ile ilgili muhtarları bilgilendirdi.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN - AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un önderliğinde gece alkol satışı, etil alkol ve kaçak tütün satışına ilişkin 320 bin liraya kadar ağır cezalar öngören bir kanun teklifi hazırladı. Bugün TBMM’de görüşülecek olan kanun teklifiyle ilgili bilgilendirmede bulunan Yavuz, sigaradaki yüzde 11 olan Türk tütününü yüzde 25’lere kadar çıkarmak gayreti içinde olduklarını belirterek tütün üreticilerini sevindirecek iyi haber verdi. 

YÜZDE 25 TÜRK TÜTÜNÜ OLACAK
Yavuz, tütün üretiminde yaklaşık 2 bin aileye geçim kaynağı olan 3 bin ton üretimle Aydın’da ilk sıralarda yer alan Karacasu’da muhtarları da yakından ilgilendiren tütünün 2022’den yürürlüğe girmek kaydı ile sigara ve tütün fabrikalarında 2024 yılına kadar yüzde 25 Türk tütünü kullanmaya mecbur bırakacak kanun teklifi hazırladıklarını söyledi. 

TÜTÜN DEĞER KAZANACAK
Üreticilerin bu yıl avans alamadığı için büyük sıkıntı yaşadığı tütün üretiminde son yıllarda bir düşüş kaydedildiğini dile getiren Yavuz, “Tütünle ilgili dağ köylerinde bir üretimimiz var.  Sizleri de ilgilendiren bir kanun maddesini sunacağım. Tütün üretiminde bir düşüş var. Bunu nasıl çözeriz diye baktığımızda Türkiye’deki bütün sigara, tütünle ilgili iştigal eden bütün fabrikalara şart getiriyoruz. 2022 yılından başlamak kaydı ile sigaradaki tütünün yüzde 17’si, 2023’te yüzde 22, 2024’te de yüzde 25'i Türk tütünü olacak. Yani sigaradaki tütünün en az yüzde 25’ini Türk tütünü kullanmak mecburiyetinde bırakacağız. Tabi böyle olunca ne olacak. Üretim artacak ve ürettiğiniz tütün daha da değerli olmaya başlayacak. Daha sonraki yıllarda da bunu kademe kademe artırırız diye düşünüyorum” dedi. 

FABRİKALARI TÜRK TÜTÜNÜ KULLANMAYA ZORLUYORUZ
Bu oranın bugün itibariyle yüzde 11 civarında olduğunu kaydeden Yavuz, bunun da hakikaten düşük bir rakam olduğunu ifade etti. Yavuz, “Bir sigaranın içinde çok basit manada bunun içindeki yüzde 11 sizlerin ürettiği ülkemizin ürettiği tütün. Biz bunu en yakın zamanda yüzde 25’lere çıkaracağız. Ondan sonrası Allah kerim. Fabrikaları Türk tütünü kullanmaya zorluyoruz. Bu doğru bir adımdır. İnşallah fiyatı da artacak. Ürettiğiniz tütünün değeri artacak” dedi. 

AĞIR CEZALAR İÇERİYOR
Öte yandan akşam saat 22.00 ile sabah 06:00 arasında alkollü içki satışı yapan tekel bayileri, market ve benzeri iş yerlerine 65 bin ile 320 bin lira arasında değişen tutarlarda ağır para cezası kesilmesini öngören alkol satışları ve bandrolsüz kaçak tütün satışlarıyla ilgili hazırlanan kanun teklifi tepkileri de beraberinde getirdi. Tütün ve alkol tiryakilerini ilgilendiren konuyla ilgili açıklamada bulunan Yavuz, bugün meclise sunacağı kanun teklifiyle gençleri korumak, kaçak alkol, etil alkol ve kaçak tütün satışlarını önlemek amacının güdüldüğünü kaydetti.   

KAÇAĞI ÖNLEMEK İÇİN HAZIRLANDI
“Alkol satışları ile ilgili zaman sınırlaması yok muydu?, 18 yaş altı alkol satışları için sınırlama var mıydı? Uyan var mıydı?“ diyerek tepkilere yanıt veren Yavuz, “Alkol satışları için sınırlama vardı. Uyan var mıydı yoktu. Biz unu ağırlaştırdık. Eğer kanunlara uymazsan ceza yazılacak. Yasal uyarısı saat 22.00 olarak belirlenmiş. İçki içecek adam akşam 10’dan önce alsın her şeyini ne var bunda. Avrupa’da, Amerika’da, Kanada’da bu saatler bizden önde. Bizde akşam 10’da olan alkol yasağı onlarda saat 08:00 de olduğu gibi parkta içki içemiyorsunuz. Acayip şekilde cezaları var. Bu gençleri korumak adına yaptığımız bir şey. Tütünle ilgili kaçak sarma kaçak tütünü engellemek için yapıyoruz. Ticareti yapanlarla ilgili yasak var. Etil alkolü, bandrolsüz kaçak içkiyi sağlıksız bir şekilde satıyorlar. Kargoyla satıyor ne olduğunu bilmiyorsun. Sağlıkla ilgili bir şeyden bahsediyorum. Etil alkolün nereden nasıl geldiği belli değil. Bundan bir sürü insan zehirlendi öldü. Kaçağı engellemek için kanun teklifi hazırladık” diye konuştu.

alkol-ve-tutun-tiryakilerine-bir-iyi-birde-kotu-haber-manset-167261-26f6150ec6ae3dcf6ad34574ec259cfc.jpgalkol-ve-tutun-tiryakilerine-bir-iyi-birde-kotu-haber-manset-167261-57b3a4fb7f0dfe0310c50af5f67e6f2c.jpgalkol-ve-tutun-tiryakilerine-bir-iyi-birde-kotu-haber-manset-167261-70685ef6fc13ed116ee5cfb14f757c7d.jpgalkol-ve-tutun-tiryakilerine-bir-iyi-birde-kotu-haber-manset-167261-d3e0657836a0202237f2c01218d8fd98.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum