AV. SERHAN DERİCİ

AV. SERHAN DERİCİ

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA    

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA    

Türk Ceza Kanunu ve Karayolları Trafik Kanunu gereğince alkollü olan sürücünün araç kullanması yasaklanmıştır. Fakat yasağa rağmen alkollü araç kullanan sürücüye bir takım yaptırımlar ön görülmüştür.
Karayolları Trafik Kanunu,  tespit edilen alkol miktarına göre yaptırım ayrımına gitmiştir. Yapılan tespit sonucunda, 0.50 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüler hakkında, fiili bir suç oluştursa bile idari para cezası verilir ve sürücü belgesi altı ay süreyle geri alınır. Ancak ticari araçlarda(taksi,tır, otobüs, vs.) ise promil alt sınırı 0.21 olarak uygulanır.
Eğer sürücünün 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilir ise hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu gereğince trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu nedeniyle sürücü hakkında kamu davası açılır. 
Hususi otomobil sürücüleri bakımından 0.50 promilin, diğer araç sürücüleri bakımından 0.20 promilin üzerinde alkollü olan sürücülerin trafik kazasına sebebiyet vermesi hâlinde, ayrıca Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.  
2021 yılında uygulanan para cezasının miktarı nedir?  Sürücü ilk kez alkollü araç kullanmış ise 1.340 TL, ikinci kez alkollü araç kullanırken tespit edilirse 1.679 TL ya da üçüncü kez ve daha fazla alkollü araç kullanırken tespit edilmiş ise 2.698 TL para cezasını ödemek zorunda kalır.  Sürücü belgesine el konulması bakımından ise alkollü sürücü ilk defa yakalanmışsa 6 ay, ikinci defa yakalanmışsa 2 yıl, üçüncü defa veya üç kereden daha fazla yakalanmışsa 5 yıl süre ile ehliyete el konulur.
Alkollü araç kullanma nedeniyle düzenlenen cezanın iptali ve sürücü belgesinin geri alınması sağlanabilir mi? Alkometre ile yanlış ölçüm yapıldığın ya da alkollü olmadığını gibi nedenler ile kişi, hakkında ceza düzenlenmesine müteakip sağlık kuruluşundan kan testi yaptırarak idari para cezası kararı tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde olayın gerçekleştiği yerdeki Sulh Ceza Hâkimliğine itiraz edebilir. 
Sürücünün alkolmetre cihazına üflemeyi reddetmesi durumunda uygulanacak yaptırım nedir?  Sürücü hakkında 3.836 TL idari para cezası ve sürücü belgesine 2 yıl süreyle el koyma yaptırımı uygulanır.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
AV. SERHAN DERİCİ Arşivi
SON YAZILAR