AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Altın Güvercin  

A+A-

Türkiye’nin bugüne dek yapılan ilk ve tek beste yarışması olarak nitelendirilebilecek bir organizasyon Altın Güvercin Beste Yarışması. Bunun Kuşadası Halkı ve Tüm Aydın ili tarafından sahiplenilmesi, bir Antalya Altın Portakal, Adana Altın Koza Film yarışmaları gibi uzun yıllar tekrarlanması hem Kuşadası’na hem de Aydın’a önemli katkılar sağlayacaktır.
Ömer Günel seçildiği ilk günden bu yana Kuşadası’nda önemli işlere imza atıyor. Bunların başında hiç kuşku yok ki, “Sıfır İşgaliye” projesi yer alıyor. Elbet ilk başlarda bu esnaf tarafından olumsuz karşılandı ve homurdanmalar oldu. Ancak zamanla başkan Günel’in ne kadar haklı olduğu esnaf tarafından da anlaşıldı. Daha önce de ifade ettiğim gibi “Sıfır işgaliye” keşke Türkiye’deki diğer belediyelere de örnek olsa da kaldırımlardan işgallerden kurtulsa. Belki bir gün…
Yine Günel, Kuşadası’nda faytonları kaldırdı. Atların faytonları çekmesinin artık çağdaş bir durum olmadığının altını çizerek Kuşadası’nda uygulamaya koydu. Öylesine geri dönüşüm oldu ki, Türkiye’nin birçok yerinde, İzmir başta olmak üzere faytonlar kaldırıldı. En önemlisi de İstanbul’un adalarında faytonların kaldırılması gündeme geldi. 
Bir başka konu da plastik sandalyelerin kafe ve parklarda kullanımdan kaldırılması konusu. Bir anlamda sıfır atık projesi kapsamında bakıldığında önemli bir yer tutuyor plastik sandalyeler. Kuşadası’nda artık plastik sandalye kullanımı da yasaklanmış durumda. Bu yıl tam olarak uygulanamıyor olsa da önümüzdeki sezonda tamamen bu uygulama rayına oturacaktır.
Baştaki konumuza geldiğimizde Türkiye’nin tek beste yarışması olan Altın Güvercin Beste Yarışması’nın altı yıllık bir aradan sonra yeniden düzenleniyor olması Türk Müziğine yeni besteler ve yeni şarkıcıların kazandırılması bakımından oldukça önemlidir. Bir başka önemi de hiç kuşku yok ki, Kuşadası’nın tanıtımı ve turizminin gelişmesinde sağlayacağı katkılardır. 
Bu anlamda başkan Günel’in güzel hayalleri var. Bunu geçtiğimiz gün bir konuşmasında dile getirdi. Nedir o diye soracak olursanız gelin onun ağzından dinleyelim.
“Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olan Altın Güvercin Beste Yarışması’nı yeniden Türkiye ve Kuşadası ile buluşturmaktan son derece memnunuz. Kuşadası halkının desteği ile bu önemli ve marka organizasyona önümüzdeki yıllarda uluslararası bir nitelik kazandırmayı hedefliyoruz”
Günel böyle diyor. Şimdi sıra öncelikle Aydın Büşükşehir Belediyesi, Aydın Valiliği ve Kültür Bakanlığı’na düşüyor. Altın Güvercin Beste Yarışması’nın uluslararası bir boyut kazandırılması demek, Türkiye’nin turizmine katkı demek olacaktır. İşte bu anlamda da Büyükşehir Belediyesi, Aydın Valiliği ve Kültür Bakanlığı Kuşadası Belediyesi’ne bu anlamda maddi ve manevi destekte bulunmalıdır. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar