Altın Güvercin’de ‘Sevgilim’ kanatlandı  

Altın Güvercin’de ‘Sevgilim’ kanatlandı  

Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olan Altın Güvercinde birinciliği Hande Kodamanoğlu bestesi Suat Suna’ya ait olan  ‘Sevgilim’ isimli parça ile kazandı. Bu sene 24’üncüsü düzenlenen organizasyon görkemli bir finalle son buldu. 

A+A-

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması final gecesi ile sona erdi. Final gecesine Altın Güvercin Amfi Tiyatro ev sahipliği yaptı. Ünlü televizyoncu Okan Bayülgen’in sunuculuğunu üstlendiği yarışmada birinciliğe Hande Kodamanoğlu bestesi Suat Suna’ya ait olan  ‘Sevgilim’ isimli parça ile ulaştı. Ayrıca yarışmanın Onur Ödülüne sahip ünlü sanatçı Nükhet Duru da şarkılarıyla geceye renk kattı. 
“YENİ BİR HEDEF VAR”
Final gecesinde konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, finale katılanlara teşekkür etti. Kuşadası Belediyesi olarak özellikle pandemi dönemi boyunca müzisyenlerin yanında olduklarının altını çizen Günel, “Kuşadası’nı kültür ve sanat merkezi yaparken, adının da müzik ile anılmasını istiyoruz. Altın Güvercin Beste Yarışması’nın artık yeni bir hedefi var. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu’nun teşvik ve iş birliği ile Altın Güvercin’i uluslararası pop müzik beste yarışması haline getirmek istiyoruz. Yarışma önce Akdeniz çanağındaki ülkeleri kapsayacak. Ardından da sınırlarını daha da geliştireceğiz. Bu hedefe ulaşma konusunda kararlıyız. Çünkü Altın Güvercin hala Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olma özelliğini koruyor” dedi.
ŞARKILARINI SESLENDİRDİLER 
Yarışmanın finalisti 10 isim, Ali Rıza Türker, Ahmet Güvenç, Ayhan Sicimoğlu, Baha Boduroğlu, Gültaç Eviz, Işın Karaca, İskender Paydaş, İzzet Öz, Mine Mucur, Oğuzhan Uğur, Serenad Bağcan, Vedat Sakman ve dijital oylamanın temsilcisinden oluşan jüri üyeleri önünde sahneye çıktı. Gala gecesinde yapılan kura ile belirlenen sıralamaya göre Hande Kodamanoğlu ‘Sevgilim’, Gülay Sezer ‘Gecenin Ayakları’, Ercüment Vural ‘Yas Günüm Benim Bugün’, Kaan Beyru ‘Yaşamak Dediğin’, Gökçe Özgül ‘Ölsek de Bitmez’, Sırma Munyar ‘Disonans’, Songül Eken-Korat Eriş ‘Hüma’, Engin Özer ‘Depresyon’, Ezgi Gürbüz ‘Bir Yolu Olsa’, Belma Gürbüz ‘Yıllardan Sonra’ isimli bestelerini seslendirdi. 

ONUR ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Finalde verdiği konserle geceye damga vuran Nükhet Duru’ya KUSAV Başkanı Levent Köylü tarafından Onur Ödülü takdim edildi. Bu yıl da Altın Güvercin’i gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarının altını çizen Köylü, “KUSAV Vakfı bu seneki onur ödülünü sevgili Nükhet Duru’ya verme kararı aldı. Bizim bu kararı alırken bazı kıstaslarımız var. İlki, mesleğe uzun yıllar büyük değer katmış olması ve bu değeri her geçen yıl aratarak sürdürmesi. İkincisi ise sanatçının kendinden sonra gelen nesillere örnek olması. En önemli kriterlerimiz arasındaysa cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkenin temellerine koyduğu hedefleri sürdürebilmesi, buna inanması ve bu yolda sanatını icra etmesi” dedi. Yarışmanın sunuculuğunu yapan Bayülgen’in esprileri de geceye katılanları kahkahaya boğdu. 
ÖDÜLLER VERİLDİ 
Finalde jüri değerlendirmesi ve dijital oylamanın sonucunda Altın Güvercin’i bestesi Suat Suna’ya ait olan  ‘Sevgilim’ isimli parça ile Hande Kodamanoğlu kazandı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Kodamanoğlu’na 100 bin liralık para ödülünü takdim etti. Yarışmada ikinciliği ve en iyi yorumcu ödülünü Merve Öner Demirci’ye ait olan ve Ezgi Gürbüz tarafından seslendirilen ‘Bir Yolu Olsa’ isimli beste kazandı. Gürbüz’e Gümüş Güvercin ödülünü CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, en iyi yorumcu ödülünü ise yarışmanın ana sponsoru olan Eviz Yapı’nın sahibi Şakir Eviz verdi.  2019 yılının birincisi Gökçe Özgül, ‘Ölsek de Bitmez’ isimli bestesiyle yarışmada üçüncü oldu. Ayhan Sicimoğlu, Özgül’e Bronz Güvercin ödülünü verdi. 

altin-guvercinde-sevgilim-kanatlandi-234994-08ced9a63fdd0e1f0dc5d841870fbcff.jpg

altin-guvercinde-sevgilim-kanatlandi-234994-7712239d185aa2bf833f3e54974228fb.jpg

altin-guvercinde-sevgilim-kanatlandi-234994-cb0d396fd274d1a2e84c9f794b8c64cd.jpg

altin-guvercinde-sevgilim-kanatlandi-234994-ed9142c35bc77d98e3a4119fdf3e6619.jpg
 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.