Altın madalyayı annemin mezarına götürmek istiyorum

Altın madalyayı annemin mezarına götürmek istiyorum

Nazilli’de yaşayan 17 yaşındaki Dudu Dönmez, 5 yıl önce başladığı boks sporuyla başarılara imza atmaya devam ediyor.

A+A-

AYŞE AKTAŞ-  Hocası Yavuz Kılıç ile başladığı boks hayatında Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılıp Türkiye’yi temsil etmek isteyen genç Dönmez’in en büyük hayali ise olimpiyatlarda kazanacağı altın madalyayı küçük yaşta kaybettiği annesinin mezarına götürmek.

Dudu bize kendinden bahseder misin?
Ben Dudu Dönmez. 17 yaşındayım. 3 kardeşiz. Abim ve erkek kardeşim var. Nazilli 50. Yıl Ticaret Teknik Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisiyim. Annemi 3 yaşındayken kaybettim ve dedemler beni büyüttü.

Boksa merakın nasıl başladı?
12 yaşındaydım. Şimdiki hocam Yavuz Kılıç okula gelmişti. Bir grup arkadaşımla kavga etmiştik. Müdürün odasındaydık o sırada. Yavuz Hocamı gördüm. Ben kendimi ve derslerimi düzeltmek için bir spor dalıyla uğraşmak istedim. Önce dedemler izin vermedi; kız sporu değil erkek sporu diye yapamazsın dediler. Ama ben denemek istedim, başladım antrenmanlara. Aşırı kötüydüm, bunun farkındaydım. Sonra Yavuz Hocam bana bir şey dedi; ‘Allah çalışana veriyor ’diye. Bunu hiç unutmadım. Her çalıştığımda aklıma geldi. Böyle böyle geliştirdim kendimi.

Aldığın madalyaları görüyorum. Hangi derecelerden neler anladın anlatır mısın?
2018 yılında 52 kiloda Nevşehir’de Türkiye şampiyonasında orada 3. oldum. İlk Türkiye şampiyonasıydı. Tabi bu yeterli değildi. Daha iyi olmam gerekti. İstanbul’da düzenlenen turnuvada da 3. oldum. Her turnuva sonrası eksiklerimi gördüm çünkü çok küçük farklarla kaçırdım final maçlarını.

Boks senin İçin ne anlam ifade ediyor?
Hedefim herkesin olduğu gibi Avrupa ve dünya olimpiyatlarında olmak. Ama benim ilk önceliğim küçük yaşta kaybettiğim annemin mezarına altın madalyamı götürmek. Ona söz verdim, bu sözümü annem için yapacağım Allah’ın izniyle. Benim başardığımı annem de görecek. Annem için altın madalyamı alacağım ve mücadele edeceğim. Benim bu spora bağlanmamım asıl sebebi annemdir. Annemi hiç görmedim ancak boks benim ailem oldu. Yavuz Hocam bir baba gibi destek verdi. Arkadaşlarım ailem gibi çok bağlıyız birbirimize. Birimizin motivasyonu düşse ya da pes etmek istese bağlılıkla birbirimize destek oluyoruz ve vazgeçmiyoruz. Annem için altın madalyayı kazandıktan sonra dünya olimpiyatları hedefim olacak. Bu sporu ben bir hobi olarak ya da başka bir şey olarak görmüyorum. Boks benim için bir hayat.

Boks sporunu yapmak isteyen genç arkadaşlarına ne söylemek istersin?
Uzaktan bakıldığında kızlar için zor bir spor gibi görünüyor ancak öyle değil. Hayatınızda birçok şeyi düzeltiyor. Disiplin ediyor. Benim derslerim bile bu sporla daha iyiye gitti. Hayatımdaki kötü alışkanlıkları ve çevremi düzeltti. Hayata tekrar başlıyorsun. Okulumu etkilemiyor. Antrenmanları ders saatlerine göre hocamızla dengede tutuyoruz. Sporda derslerimizi de iyi tutmak zorundayız çünkü üniversiteye gitmem lazım. Beden eğitimi öğretmeni ya da çok iyi bir antrenör olmam için gerekli. Spora bağlandığın zaman okulda da başarılı olmak istiyorsun.

Hiç pes etme noktasına geldin mi? Yapamayacağını düşündün mü?
Evet, pes etmek istediğim zamanlar oldu. Özellikle ilk başladığım dönemler çok zorlanıyordum ve gerçekten çok kötüydüm. Daha çok çalışmam gerekti, üstüne gittim ve pes etmedim. Zorluklar sıyrıldı geçti. Her turnuvada ilk günkü heyecanla çıkıyoruz maçlara.

Maça çıktığında ne hissediyorsun?
Elim ayağım tutmuyor. İnanılmaz heyecanlanıyorum, tarifi yok. Dünyadan tüm bağlantım kopuyor. Sadece Yavuz Hocamın sesini duyuyorum. O anda her şeyle ilişkim kopuyor. Sadece maça odaklanıyorum. Kalbim duracakmış gibi oluyor. Ringe çıktığımda gong sesiyle beraber sadece maça odaklanıyorum. Çok güzel bir duygu ve sadece başarmak istiyorsunuz o anda. 

Sporu sevmenin sebebi ve sebep olan kim? Boks sporu dalında idolün var mı?
Spor sevmemin en büyük sebebi Yavuz Hocamdır. Okula gelmesi ile birlikte spora başlama sebebim oldu. İdolüm ise Adem Kılıç’ı takip ediyorum ve onun gibi başarılı olmak istiyorum.

Boksta yaşadığın sıkıntılar oluyor mu?
Bizim yer anlamında sıkıntılarımız oluyor. Hazırlık maçlarına gittiğimizde rakiplerimizle konuşuyoruz.  Salonlarında her imkanları var. Bizim onlar kadar imkânımız yok. Ona rağmen çok daha başarılıyız. Bizim daha iyi çalışmamamız için daha büyük bir salona ihtiyacımız var. Bazen yağmur yağdığında kovalar koyuyoruz, tavandan sular akıyor. Salon parkelerimiz çürük mesela. Antrenmanda tahtaların kırılıp ayağımızın içine kaçtığı çok oldu. Bazen salon dışında antrenman yaptığımız zamanlar da oluyor ama inşallah büyüklerimiz daha iyi şartlarda çalışabilmemiz için bu sorunları en kısa sürede çözecekler. Biz buna inanıyoruz. Büyüklerimizin yardımı ve desteği ile çalışma şartlarımızın da düzeleceğine eminim.

Akademik anlamda neler yapmak istiyorsun. Hedeflerin neler?
Öncelikle akademik anlamda eğitimimi almak istiyorum. Üniversite için Spor Bilimleri Fakültesi, sonrasında boks antrenörlüğü ve hemen akabinde profesyonel anlamda bir sporcu olmak istiyorum. Hayata iki noktadan tutunmaya çalışıyorum. Gerek dedem ve babaannemin desteği, gerekse Yavuz Hoca’mın ve arkadaşlarımın desteği ile. Bu anlamda çok kısıtlı imkânlarla çok büyük başarılar elde ettik. Hedefim daha da büyük başarılar elde etmek. Bu sıkıntılı süreci inşallah sporuma ve okuluma sıkı sıkı sarılıp geleceğimi kurtararak atlatmak istiyorum. Ben inanıyorum ki Avrupa ve dünya olimpiyatlarında da başarılar sağlayacağım. Yeter ki bizlere gerekli destek sağlansın, gerekli koşullar oluşturulsun. Nazilli gibi bir yerde ilçe ve il bazında güzel başarılar elde ettik. Hedefimiz milli formayı giymek. İmkansızlıklar içinde çok büyük başarılar elde ettik. Hocamızla çıkmış olduğumuz yolda hayata tutunmak, geleceğimi kazanmak istiyorum. Hocamızın bir lafı var; ‘Her vurmuş olduğumuz yumruğu geleceğimiz için vuruyoruz.‘ Hedefimiz de amacımız da bu.

TORUNUMUN HER ZAMAN YANINDAYIM
Dudu’nun dedesi olarak sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Sadettin Dönmez. 22 tane torunum var. 66 yaşındayım. Tır şoförlüğünden emekliyim. Dudu’ya ilk başladığında ağır bir spor dedim ama Dudu çok yapmak istedi ve başardı. Torunumun her zaman yanındayım destekliyorum. Elimden geldiği kadar torunumun arkasındayım inşallah büyük başarılara imza atar. Gayret edecek çalışacak ve başaracağını da inanıyorum.

BAŞARILARA İMZA ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Dudu için siz neler söylemek istersiniz Yavuz Hocam?

Ben Yavuz Kılıç. Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde boks antrenörüyüm. 2014 yılından bu yana Aydın ilinde boks branşında yüksek düzeyde ivme kazandık. Dudu da bu ivmede payı olan öğrencilerimizden bir tanesi. Geçen sene Yıldız Kadınlar Türkiye Boks Şampiyonası’nda 54 kg’da Türkiye 3.’sü oldu. 2018’de yapılan Yıldız Kadınlar Türkiye Boks Şampiyonası’nda Türkiye 3.’sü oldu. Açıkçası Dudu, geçen sene yapılan Türkiye Şampiyonası’nda yarı finalde çok az bir farkla rakibine mağlup olarak final şansını kaçırdı. İnşallah 27 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında Çankırı iline yapılacak olan Türkiye şampiyonasına aynı şekilde altın madalya için mücadele verecek. Dudu‘ya imkanlarının kısıtlı olmasına rağmen ailesi elinden gelen desteği gösteriyor. Ben de hocası olarak Dudu için elimden geleni yapmaya çalışıyorum ve çok başarılı olacağına inanıyorum. Sonuna kadar arkasındayım, yeter ki iyi çalışsın. Dudu hedefi daha yüksek tutarak olimpiyat düzeyine gelebilecek kapasitede bir sporcumuz. Ondan beklentimiz çok büyük açıkçası. Biz neyi söz verdiysek gerçekleştirdik. İnşallah bu sene de başarılara imza atmaya devam edeceğiz.

her-vurdugum-yumrugu-gelecege-atiyorum-146803-7dedc5d639a16ee3acf6f48c61e8a777.jpgher-vurdugum-yumrugu-gelecege-atiyorum-146803-51ddbe4131d6978702b105c4c8ddf5d8.jpgher-vurdugum-yumrugu-gelecege-atiyorum-146803-61d4a17abf373374e5596ef9805f1907.jpgher-vurdugum-yumrugu-gelecege-atiyorum-146803-78f2e4bd38b9a4e4129393be46fd5ccd.jpg

FOTOĞRAFLARIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.