(ŞERMİN ÇOLAK) CHP Efeler İlçe Teşkilatı "Jeotermallerin neden olduğu hava kirliliği" başlıklı basın açıklamasında bulundu. İlçe Başkanı Mersin, geçtiğimiz günlerde yapılan “Aydın’ın havası kirli değil, ölçüm cihazı arızalanmış” açıklamasına “Kimse bunların arkasına sığınmasın, gitsinler Aydın’da kanserden ölümlerin oranına baksınlar” dedi. Basın açıklamasında hazır bulunan partililer jeotermallere tepki için yüzlerine maske taktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Türkiye genelinde kurmuş olduğu Hava Kalite İzleme istasyonlarından derlenen veriler uyarınca Aydın’ın Türkiye’nin en kirli havasına sahip olduğunun açıklandığının hatırlatan Başkan Mersin, “Herhalde hiç kimse Nisan ayının sonunda hava sıcaklıkları gündüzleri neredeyse 25-30 dereceleri bulmuşken, kirlilik kalitesiz kömürden kaynaklı masalını uydurmayacaktır. Bakın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Aydın’a ‘Siz yavaş yavaş zehirleniyorsunuz’ diyor. Bu santrallerin Aydın’a bıraktığı zehre hala dur demeyecek misiniz? Ne denetim yapıyorsunuz ne de baka kurumların denetlemesine müsaade ediyorsunuz. Sizin Aydın ile alıp veremediğiniz ne? Havamızı suyumuzu, toprağımızı zehirleyen bu santraller 1 milyonu aşan Aydınlıyı yavaş yavaş öldürüyor, farkında değil misiniz?” diye sordu.

İktidar milletvekillerini de eleştiren Başkan Mersin, “İktidar partisinin mağlup milletvekiline Büyükşehir sokaklarında seçim propagandası yapan Mustafa Savaş’ ağız dolusu bir söz söylemeden ne yazık ki çekip gitti bu şehirden. ‘Havamızı kirletiyorlarsa ispatlayın’ dedi. İspatı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesinde kendisi görebilir. Valiliğiniz bu işin altından kalkamıyorsa, şöyle çekilin kenara, yetkinizi ve görevinizi devredin yerel yönetimler 6 ayda bu firmaları nasıl hizaya getiriyor hep beraber görelim” diye konuştu.

altindan-kalkamiyorsaniz-yerel-yonetime-devredin-104523-9958421f3814cde670d5eb02d1836d2b.jpg

Kaynak: ŞERMİN ÇOLAK