“Amaç devleti soydurmamaktır!”

“Amaç devleti soydurmamaktır!”

AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı, pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilograma kadar sınırlandırılması uygulamasının yolsuzluklara karşı bir önlem olarak kararlaştırıldığını söyledi. 

A+A-

(MURAT TAN) AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu’nun, geçtiğimiz gün, pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilogram ile sınırlandırılmasının, bunun daha üzerinde üretim yapan üreticilerin cezalandırılması anlamına geldiğine yönelik söylemlerine karşı sessizliğini bozdu. 

“SÖKE’DE 14 FABRİKAYA SORUŞTURMA AÇILDI”

Kendirlioğlu’nun beraberindeki Söke, Koçarlı, Germencik, İncirliova ve Efeler Ziraat odası başkanlarıyla birlikte yaptığı açıklamalarındaki ‘Aydın çiftçisinin tansiyonunu yükseltmeyin’ uyarısına karşı sessizliğini bozan AK Parti Aydın Milletvekili Posacı, pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilogram ile sınırlandırılması kararının arkasında olduklarını söyledi. 2019 yılında birçok bakanlık bütçesinde daralmaya gidilirken tarımsal destek bütçesinde ufalmaya gidilmesinin önüne geçtiklerini söyleyen Posacı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleme bütçesini büyütmelerinin önemli bir gelişme olduğunun altını çizerek, “Pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilogram ile sınırlandırılması normaldir. Ben de çiftçiyim ve aynı zamanda pamuk üreticisiyim. Geçen sene zaten rekolte düşüktü. Eğer yüksek açıklanırsa bunun kime faydası olacağı bellidir. Söke’de şikayet sonrasında 14 çırçır fabrikasına soruşturma açıldı. Yaklaşık 12 milyon liralık ceza kesilmesi bekleniyor. 1 dekar alanda 500 kilogram ile sınırlandırmadaki amaç devletimizin soydurulmamasıdır” dedi. 

Pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilograma kadar sınırlandırılması uygulamasının türlü yolsuzluklara karşı bir önlem için kararlaştırıldığını vurgulayarak Söke’de halihazırda prim vurgunu nedeniyle yargıya intikal eden 14 çırçır fabrikası olduğunu söyleyen Posacı, “Sınırlandırmada amaç üreticiyi korumaktır. Söke’de 14 firma toplamda 12 milyon liraya yakın ceza kesilmesi bekleniyor ve bu paralar da kendilerinden tahsil edilecek. Amacımız havadan para kazanan, çiftçi üzerinden para kazanan tüccara değil üreticiye destek olmaktır. Biz bu sınırlandırmanın tamamen arkasındayız” dedi.


“GERÇEK ÇİFTÇİNİN DESTEKLENMESİNİ AMAÇLIYORUZ”

Söz konusu sınırlandırmadaki amacın üreticinin mağdur edilmesine dönük olmadığının altını çizen Posacı, “500 kilogram üzerinde pamuk üreten münferit çiftçilerimiz vardır ama soruyorum 10 bin üreticiden kaçının üretimi 500 kilogramın üzerindedir? Biz sahada pamuk üreten çiftçileriz. Bakanlığın bunu 500 kilogram olarak belirlemesindeki amaç üstüne basa basa söylüyorum. Devletin soydurulmamasıdır. Söke’de gelinen nokta bellidir. Oradaki vurgun ve yolsuzluk yargıya intikal etmiş durumdadır. 14 firmaya kesilen yaklaşık 12 milyon liralık ceza da tahsil edilecektir. Bizim temennimiz Şanlıurfa başta olmak üzere diğer bazı illerimizde de araştırmalar yapılmasıdır. Şanlıurfa’da mesela bu sınırlandırmanın 650 kilogram olması yönünde çok bastırıldı. 1 dekar alanda 650 kilogram pamuk mı alınır. Kim almış 650 kilogram pamuk? Burada gerçek neyse onu söyleyeceğiz. Çiftçi geçen sene düşük aldı, mağdur oldu diyeceksiniz, ondan sonra da 650 kilogram olmasını isteyeceksiniz. Bu nasıl bir mantıktır? Bizim amacımız devletimizin soydurulmaması ve gerçek çiftçinin desteklenmesidir” diye konuştu. 

“TÜCCARA DEĞİL ÜRETİCİYE DESTEK OLACAĞIZ”

Efeler Ziraat Odası Başkanı olduğu geçmiş dönemlerde Söke Ziraat Odası eski Başkanı Mustafa Kemal Kocabaş ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker’e de prim desteklemelerinde benzer sınırlandırmaya gidilmesiyle ilgili talepte bulunduklarını belirten Posacı, “Bunu belli bir sınır rakamda bırakmamızın pamuk primini otomatik olarak yükselmesine sebep olacağını söylemiştik. Yine bu sayede de üretmeyene giden desteğin üretene aktarılmasının önemini anlatmıştık. Sınırlandırmayla destek naylon fatura yerine gerçek üretim yapan çiftçinin 80 kuruş yerine 90 kuruş destek almasını sağlayacaktır. Bu anlamda amacımız havadan para kazanan, çiftçi üzerinden para kazanan tüccara değil üreticiye destek olmaktır. Biz bu sınırlandırmanın tamamen arkasındayız. Pamuk primlerinin de Ramazan Bayramı öncesinde çiftçilerimizin hesaplarına yatacağını öngörüyoruz. Kesin takvim belli değil ama Tarım ve Orman Bakanımız ile de konuyu görüştük.Zaten normal periyotta da Mayıs sonu Haziran başı primler ödeniyordu. Geçen sene verimler düşük olduğu için çiftçilerimiz biraz sıkıntıda. Verimlerin düşük olduğu bir yılda 500 kilogramın üzerindeki faturaya destek bekleniyorsa amaç başkadır” dedi. 

“500 KİLOGRAMIN ÜSTÜNDEKİ HER RAKAM VURGUNDUR” 

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ile diğer ziraat odası başkanlarına da sınırlandırmada baz alınan 500 kilogramın normal olduğunu söylediğini belirten Posacı, “Belli yerden belki de bazı gruplar baskı da yapmış olabilir ama biz doğru olanı söylemekle mükellefiz. Pamuk primi üzerinden ciddi yolsuzluklar yapılıyor. Bunu pamuk üretimi yapan her çiftçimiz de bilmektedir. Aydın Tarım ve Orman eski İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş’ın döneminde de bir takım kontroller yoluyla bu tür vurgunların tespiti için çalıştık, bu anlamda da çalışmalara devam edeceğiz. Biz bakanlık olarak devlet olarak gerçek üretenin çiftçinin yanındayız. 500 kilogramın üzerinde her rakam devletin soyulması demektir. Bunun üzerindeki rakamlar münferittir, sanıyorum ki üç beş üreticiyi geçmez. Biz sürecin başından beri içindeyiz. Kimse bize tarımı ve pamukçuluğu da öğretmesin. Biz birebir sektörün içindeyiz. Tarımsal üretimin içinde bilfiil olan birisiyim.  Gerçekten üreten ve ürettiğinin hakkını almak isteyen üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum