Amyzon  Antik  Kenti İçin Tarihi Adım

Amyzon Antik Kenti İçin Tarihi Adım

Aydın’da bölgenin ilk garnizon kenti olma özelliğini taşıyan Amyzon Antik Kenti’nde toprak altındaki tarihi varlıkları gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

A+A-

Koçarlı ilçesinde Gaffarlar, Mersinbeleni ve Akmescit Mahallelerinin kesiştiği çam fıstığı ağaçlarının yoğun bulunduğu Amyzon Antik Kenti’nde incelemelerde bulunuldu. Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız, geçmişi M.Ö. 300’lü yıllara dayanan kentte görülen 5 noktada sarnıç bulunduğunu, antik kentin yüksek alana kurulmasıyla bölgenin güvenliğinin de korunduğunu söyledi. 
“ARKEOLOJİK LİTERATÜRÜNE KAZANDIRILMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”
Kentte Apollon ve Artemis Tapınağı’nın da bulunduğunu bildiren Yıldız, şöyle devam etti:

“Burayı incelediğimizde askeri yapıyı çok fazla görüyoruz. Çok sayıda hangarlar mevcut ve buralar da mühimmat deposu olarak kullanılmış. Burada çok sayıda sarnıç da görüyoruz. Bu sarnıçlar kış mevsiminde yağmur ve kar sularıyla doldurulur, yaz mevsiminde de askerlerin su ihtiyacı karşılanırdı. Bu sarnıçların 40 ton kadar kapasitesi var. Yerleşim yerleri çok fazla yok. Kent içerisinde zeytinyağı ve şarap içliklerinin de bulunduğunu çok fazla görüyoruz. Buğdayın dövüldüğü harman alanlarını da burada görüyoruz. Kent, iç dinamiğiyle birlikte her şeyini de kendi içinde karşılıyormuş. Burada kurulan sur duvarları günümüzde de ayakta duruyor. Bölgede şuana kadar herhangi bir arkeolojik kazı çalışması yürütülmedi. Müze Müdürlüğü olarak önümüzdeki yıllarda çevre düzenlemesiyle birlikte arkeolojik bir kazı alanına dönüştürmeyi planlıyoruz. Bölgede garnizon kentleri içerisinde hiçbir kazımız yok. Bu da bir ilk olacak. Garnizon kenti de kent turizminde ve arkeolojik literatürüne kazandırılması büyük önem taşıyor.”  
“KIYMETLİ BİR DESTİNASYON”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer de bölgenin Alabanda, Alinda ve Amyzon Antik Kenti üçgeni içerisinde kalan kısmının, Karya bölgesinde önemli noktada olduğunu kaydetti. Koçarlı ilçesinde turizme katkı sunabilecek bir proje üretilmesi için çalıştıklarını ifade eden Tuncer, “Kıymetli bir destinasyon olduğunu düşünüyoruz. Umarız yakın zamanda anlamlı çalışmayı duyurma imkanı buluruz.” dedi. 
Kentteki kazı çalışmalarına destek vermeye hazır olduklarını kaydeden Belediye Başkanı Nedim Kaplan da tarihi uzun yıllara dayanan geçmişi, gelecek yıllara aktarmak istediklerini söyledi. 
Bölgedeki incelemelere Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli ile birlikte civar mahalle muhtarları da katıldı.

 


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.