Bilindiği üzere 2024 Ocak ayında memur maaşlarına ve asgari ücrete zam gelmiştir. Bu kapsamda vatandaş ve özellikle genç nesil, hangi mesleklerin ne kadar maaş aldığını sıkça araştırmaktadır. Anestezi teknikerliği de sıklıkla araştırılan meslekler arasında yer almaktadır. Anestezi teknikeri maaşları 2024 yılında ne kadar? İşte detaylar…

Anestezi Teknikeri Maaşı 2024 Yılında Ne Kadar?

Anestezi teknikerleri ise sağlık sektöründe oldukça önemli görevlere sahip kişilerdir. Peki tıbbi işlemleri hastanın hissetmemesini sağlayan anestezi teknisyeni maaşı ne kadardır?

2024 yılı için anestezi teknikeri maaşları ise ortalama olarak aşağıda yer almaktadır:

 • Anestezi teknikeri maaşları ortalama olarak 17.002 TL ile 50.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Ayrıca belirtmekte fayda vardır ki anestezi teknikeri maaşları; çalışanın eğitim düzeyine, deneyimine ve nerede çalıştığına göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda yer alan anestezi teknikeri maaş tablosu, aşağıdaki gibidir:

Unvan

Anestezi teknikeri maaş 2024

Yeni Atanan Anestezi Teknikeri Maaşı

40.000  TL- 50.000 TL

Anestezi İki Yıllık Maaşı

17.002 TL- 22.000 TL

4 Yıllık Anestezi Maaşları

45.000 TL- 50.000 TL

Anestezi Teknikeri Maasi 2

Hakem Maaşları 2024: Süper Lig, UEFA Güncel Maaşlar! Hakem Maaşları 2024: Süper Lig, UEFA Güncel Maaşlar!

Anestezi Teknikeri Maaşları Özelde Ne Kadar?

Sağlık sektörü personeli olan anestezi teknikerleri; özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, özel kliniklerde ve sağlık kabinlerinde çalışabilmektedir. Peki 2024 yılı için özelde çalışan anestezi teknisyeni maaşı ne kadardır?

Özel hastanelerde çalışan anestezi teknikeri maaşları 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak aşağıda yer almaktadır:

 • Özelde çalışan anestezi teknikeri maaşları 17.002 TL ile 30.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Devlette Anestezi Teknikeri Maaşları

Sağlık personelinin çalışmayı en çok istediği kurum ise devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarıdır. Çünkü anestezi teknikeri maaşı devlette, özel hastanelere göre daha fazladır.

Devlet hastanelerinde çalışan anestezi teknikeri maaşları ise 2024 yılı için ve ortalama olarak aşağıda yer almaktadır:

 • Anestezi teknikeri maaşları devlette, 45.000 TL ile 50.000 TL arasında değişiklik arz etmektedir.

Anestezi Teknikeri Maasi 1

Anestezi Uzmanı Maaşı 2024

Anestezi uzmanlarının görev tanımı, diğer meslektaşlarına oranla daha geniş bir sorumluluk içermektedir. Bu kapsamda anestezi uzamanı, ameliyata girecek olan hastaların hazırlıklarını yapmakta ve hastaya anestezi yapılıp yapılmayacağının kararını vermektedir.

Anestezi uzmanı maaşları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Anestezi uzmanı maaşları 2024 yılı güncel verilerine göre ve ortalama olarak 60.000 TL ile 100.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Anestezi Teknikeri Maasi 5

Anestezi Teknikeri Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Anestezi teknikeri maaşlarına detaylı bir şekilde değindikten sonra, bu maaşları etkileyen faktörleri inceleyelim… Yukarıda belirttiğimiz gibi anestezi teknikeri maaşları çeşitli paritelere göre artmakta veya azalmaktadır.

Bu kapsamda yer alan anestezi teknikeri maaşı, aşağıda yer alan faktörlere göre değişim göstermektedir:

 • Çalışılan kurum
 • Unvan
 • Derece
 • Deneyim
 • Eğitim seviyesi
 • Çalışma şartları
 • Medeni durum ve çocuk sayısı
 • Çalışılan hastanenin büyüklüğü
 • Hastanenin bulunduğu şehir
 • Pozisyon
 • Prim ve sosyal yardımlar
 • Uzmanlık

Anestezi Teknikeri Nedir? Nasıl Olunur?

Anestezi teknikeri maaşlarının yanı sıra merak edilen bir diğer konu, anestezi teknikerlerinin görev tanımıdır. Anestezi teknikerleri, sağlık sektöründe oldukça önemli bir göreve sahiptir. Bu kapsamda gerekli durumlarda ve doktorun talimatları ile hastaya anestezi işlemi uygulamaktadır.

Anestezi teknikeri ne iş yapar sorusunun detaylı cevabı ise aşağıda yer almaktadır:

 • Anestezi teknikeri olarak görev yapan kişi, hastanın anesteziye hazırlanmasına yardımcı olmakta ve anestezi ekipmanlarının hazırlanmasında aktif bir rol oynamaktadır.
 • Anestezi teknikeri hastaların tıbbi geçmişlerini değerlendirir ve bu kapsamda, anestezi uygulanıp uygulanmayacağına karar verir.
 • Anestezi ekipmanlarının kontrollerini yapar ve çalışmaya hazır hale getirir.
 • Ameliyatlarda aktif bir rol alan anestezi uzmanı; doktor ile hareket eder ve anestezi uygulanmasına yardımcı olur.
 • Anestezi uzmanının bir diğer görevi ise hastanın ameliyat sonrasında anesteziden uyandırılmasına yardımcı olmaktır. Bu kapsamda yer alan ağrı kontrolü ve komplikasyon önleme gibi görevleri üstlenmektedir.
 • Peki anestezi teknikeri nasıl olunur? Anestezi teknikeri olmanın ilk şartı eğitimdir. Bu kapsamda kişi, öncelikle anadolu sağlık meslek liseleri veya düz sağlık meslek liselerinde eğitim görmelidir. Buradaki bölüm seçimi ise Anestezi ve Anestezi Teknisyenliği yönünde olmalıdır. Bu şartlar altında eğitim görenler, lisenin bitiminden hemen sonra mesleğe başlayabilmektedir.
 • Bunun yanı sıra sağlık meslek lisesi mezunu olmayan kişiler de anestezi teknikeri veya uzmanı olabilmektedir. Bu kapsamda liseden mezun olan vatandaşlar, üniversitelerin sağlık bilimleri fakültelerinde veya meslek yüksek okullarında yer alan anestezi bölümünü kazanmalıdır. Bölümü başarıyla bitirmenin ardından ise mesleğe başlayabilmektedir.
 • Eğitim sürecinin ardından özel sektörde işe başlamak için, özel sağlık kuruluşlarının açtığı ilanlara başvurulmalıdır. Devlete atanmak içinse KPSS’ye girmeli ve anestezi teknikerliği için yeterli olan puan alınmalıdır.  

Sık Sorulan Sorular

Anestezi teknikeri maaşları ve ilgili konuları inceledik. Şimdi de vatandaşın bu konu hakkında merak ettiği diğer detaylara değinelim…

Anestezi Teknikeri Kaç Gün Çalışır?

Anestezi teknikerlerinin çalışma saatleri, çalıştıkları kuruma göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak 40 saat çalışmaktadır. Bunun yanı sıra acil durumlarda fazla mesai yapılabilmektedir. Fazla mesai yapan anestezi teknikeri maaşları ise yaptıkları ek mesai ücreti kadar artış göstermektedir.

Anestezi Teknisyeni Nöbet Tutar mı?

Mevzuatta yer alan bilgilere göre anestezi teknikerlerinin nöbet tutması esas kılınmıştır. Bu kapsamda devlet hastanesinde görev yapan anestezi teknikerleri; hafta sonunda, resmi tatil günlerinde ve sosyal etkinliklerin düzenlendiği günlerde görev yapmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ