AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anketler Çerçioğlu diyor

A+A-

Araştırma şirketleri anket yapıyor, yerel ve ulusal yayın organları kendi olanakları ile anket yapıyor; 31 Mart yerel seçimlerinde kimin şanslı olduğunu görebilmek, seçimin ipi göğüsleyen tarafının kim olacağını anlayabilmek adına.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de anketler yapılıyor. Bir araştırma şirketinin açıkladığı anket algı yaratmaya yönelik imajı vermişti. Anket verilerine göre Cumhur İttifakı’nın adayı Mustafa Savaş’ın yüzde 57 oy oranı ile önde olduğu verisini kamuoyu ile paylaşmıştı. Ancak görünenin öyle olmadığı daha sonra bir başka şirketin verilerini kamuoyu ile paylaşması ile ortaya çıktı.

Aydın yerelinde de sosyal medya üzerinde yerel gazeteler, yerel haber siteleri de anketler yapıyor. Ve bu anketlerden çıkan sonuçlar da Savaş’ın öyle iddia edildiği gibi önde olmadığı gerçeğini ortaya koyuyor.

Son olarak bizim gazetenin, Hedef’in sosyal medya üzerinde yaptığı ankete 19 binin üzerinde katılımcı oy vermiş. Veriler öyle gösteriyor ki, 31 Mart 2019 akşamında da Atatürk Kent Meydanı’nda seçim konuşması yapacak olan isim yine Özlem Çerçioğlu olacak. Zira Hedef’in anket sonucu da <özlem Çerçioğlu yüzde 60, Mustafa Savaş yüzde 40 olarak görünüyor.

Elbette seçim gününe daha on günden fazla bir zaman var. Bu süreçte oy oranları değişiklik gösterebilir. Fakat görünen köy de kılavuz istemez sözünde olduğu gibi sonuç şimdiden belli gibi. Bu seçimin galibi de Çerçioğlu olacak gibi duruyor ve Mustafa Savaş ikinci kez yenilgiye uğramış olacak gibi duruyor.

DİN VE SİYASET

Din insanın Allah ile arasında bir kavram olması gerektiğine inananlardanım. Bu nedenle de benim neye inanıp neye inanmadığımın başkalarını ilgilendirmediğini de düşünürüm. Bu bağlamda da dinin kutsallığının dokunulmaması gerektiğini ve kendi dünyevi isteklerimiz, hırslarımız ve arzularımız için kullanılamayacağına inanırım. 
Son yıllarda öyle bir durum söz konusu ki din siyaset ile adeta iç içe girmiş durumda. Kimi verilen oyların cennetin kapısını açacağını söyleme densizliğini gösteriyor. Kimi de kendilerine verilen oyların helal, rakiplerine verilen oyların haram olduğunu söyleyecek kadar aymazlaşabiliyor.

Bırak benim dinimi. Onu kirletmeyin, kendi hırslarınıza ve emellerinize ve dahi siyasete alet etmekten vaz geçin. Vazgeçin ki, din özgürlüğüne kavuşsun, vazgeçin ki, insanlar bu yollar kutuplaşmasın. Unutmayın, seçim sonrası biz yine birlikte yaşayacağız, baba-oğul, abi-kardeş ve komşu olarak.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar