İzmir’de başlayan ve Kuşadası’na sıçrayan orman yangını, büyük uğraşlar sonucu söndürüldü. Yangında yüzlerce dönüm alan yandı. Resmi bilgilere göre 350 hektar alanın yandığı belirtilirken, yaşanan yangın sonrası bölge de drone ile havadan görüntülendi.

A W237376 09

Kontrolden çıkan otomobil refüje daldı! 1 ölü, 1 yaralı Kontrolden çıkan otomobil refüje daldı! 1 ölü, 1 yaralı

Yangının neden olduğu zararın boyutlarını gözler önüne seren drone görüntüleri, bölgenin yeşil örtüsünün büyük ölçüde kaybedildiğini ve birçok canlının yaşam alanının yok olduğunu ortaya koyuyor. 

A W237376 08

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Tüm kamu kurumlarının, yerel yönetimlerin ve sivil toplum örgütlerinin iş birliğiyle özverili bir mücadeleyle yangın söndürüldü ve soğutma çalışmalarına geçildi. Yangından sonra meydana çıkan görüntüler herkesi derin üzüntüye boğdu. Özellikle deniz manzarasının görüldüğü alanlardaki arazilerde cam şişe yoğunluğu hemen göze çarpıyordu.

A W237376 10

Yaban hayatındaki durum, soğutma çalışmaları devam ettiğinden sadece yol kıyında takip edildi. Hiçbir canlıya rastlanmadı. Isı yoğunluğu yüksek araziye girilemediğinden hangi tür hayvanların öldüğü bilinemiyor. Muhtemelen yılan, kertenkele, kaplumbağa ve benzeri sürüngenlerle, ateş ve duman içinde kalan diğer yaban hayvanlarının öldüğünü tahmin etmekteyiz" ifadelerini kullandı. 

A W237376 06

Efes'e su taşıyan antik su kemerlerinin bir bölümünün yangında zarar gördüğü belirlendiğini ifade eden Sürücü, "Sevindirici olan, Kuşadası sivil toplum örgütleri tarafından Tabiat Parkı olması için talep edilen Bahçecik Boğazı'na yangının sıçramaması oldu.

A W237376 03

Bunu havadan yapılan müdahale ve orman ekiplerinin büyük gayreti sağladı. Hava sıcaklığının 30 dereceden yüksek, rüzgar hızının 30 km/saat üzerinde olması ve nispi nemin yüzde 30'un altında seyretmesi orman yangınlarının çıkması için, uygun meteorolojik şartları oluşturmaktadır.

A W237376 02

Ormanlarımızın korunması için, özellikle orman bölgelerinde cam vb. atıkların atılmaması, sigara kesinlikle içilmemesi, mangal ve benzeri ateşli aletlerin kullanılmaması gerekir. Herkes bu konuda dikkatli ve duyarlı olmalı, olumsuz faaliyette bulunan kişileri uyarmalı ve ilgili kurumlara bildirmelidir" dedi.

Kaynak: İHA